2018 Yılında Türkiye’den En Çok Hangi Ülke Vatandaşları Konut Aldı?

2018 yılında Türkiye’den en çok hangi ülke vatandaşları konut aldı? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 gayrimenkul satış rakamları açıklandı. 2018 yılında Türkiye’den en çok konut alan ülkeler listesini sizin için derledik. İşte; o ülkeler ve konut satış rakamları:

Yazımızda, TÜİK’in açıkladığı listede yer alan verilere göre Türkiye’den hangi ülke vatandaşı kaç konut almış görebilirsiniz. 2017 yılına göre ilk 3’te değişimler mevcutken, ilk sıradaki ülkenin konut satış rakamı diğer ülkelere göre oldukça farklı.

1- İsveç

Kuzey Avrupa’nın İskandinavya yarımadasında bulunan İsveç, resmi olarak İsveç Krallığı’dır. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük üçüncü ülkedir. Emlak alım satım sözleşmelerinin mutlaka noter huzurunda yapılması gerekir.Tapuda devir işlemi yapılmadan önce mutlaka taşınmaz tapu kaydının kontrol edilmesi gerekir. İsveç vatandaşlarının Türkiye’den konut aldığı bölgelerin başında Antalya – Alanya geliyor.

İsveçlilerin ev alma işlemlerinde gerekli olan belgeler şu şekildedir:

*Kimlik belgesi ve pasaport,

*İkamet izni olmayanların Emniyet Müdürlükleri’nden almaları gereken ikamet tezkeresi,

*Vekalet kullananların tercümeleriyle beraber vekaletnamelerinin aslı

Ocak – Kasım 2018: İsveç  vatandaşları tarafından Türkiye’den 2018 yılında 647 adet konut satın alındı.

2- Mısır

Orta Doğuluların ev almak için Türkiye’ye akın ettiği bir yıl oldu. 10 yıl öncesine kadar İrlanda, İngiltere, Hollanda, Almanya vatandaşları özellikle turistik bölgelerde konut alırken, son yıllarda ise Suudi Arabistan, Kuveyt, Mısır ve İran vatandaşları alımlara başladı. Mısır vatandaşları Türkiye’den gayrimenkul alımında daha çok Antalya ve İstanbul’u tercih ediyor.

Bir Mısır vatandaşının ev alırken karşılaşacağı masraflar ise;

*Alım – satım vergisi,

*Döner sermaye ücreti,

*Pasaport tercümesi,

*Kroki ücreti.

Ocak – Kasım 2018: Mısır vatandaşları tarafından 639 adet konut satın alındı.

Benzer Haber  Zeruj Port Nerede?

3- Ukrayna

Ukrayna vatandaşları Türkiye’de  ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege kıyılarında konut alımı gerçekleştiriyor. 2017 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Ukraynalı turist sayısı 1 milyon 260 bin. Yaklaşık 35 bin Ukraynalı Türkiye’de yaşıyor. Fakat yarısı dönemlik yarısı hayatını geçirmek için Türkiye’yi tercih ediyor. Ukrayna’da bulunan Ankara Büyükelçiliği verilerine göre, Türkiye’de yaşamakta olan Ukrayna vatandaşı sayısı 25 – 30 bin kişi arasındadır. Türkiye’de şu anda faaliyet gösteren Ukraynalı dört sivil toplum kuruluşu bulunuyor.

Ocak – Kasım 2018: Ukrayna vatandaşları tarafından 562 adet konut satın alındı.

4- Kazakistan

Kazakistan Orta Asya’nın güçlü ülkelerinden biridir. Sahip olduğu güç, petrol ve doğal kaynaklardan gelmekte. Kazakistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını aldı. Yaklaşık 20 yıldır önemli bir ekonomik gelişme yaşıyor. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın ‘Doing Business 2016 Raporu’na göre iş yapabilirlik sıralamasında dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer alıyor. Bu karar sayesinde ülke, 11 yılda 212 milyar dolar olarak yabancı yatırımcı çekti. Türkiye’den yapılan yatırım tutarı ise 2 milyar dolar. Kazakistan’ın Türkiye’deki yatırım tutarı ise yaklaşık 900 milyon dolar değerinde.

Ocak – Kasım 2018: Kazakistan vatandaşları tarafından 495 adet konut satın alındı.

5- Amerika Birleşik Devletleri

Amerika, Batı Yarımküre’de yer alır. Yeni Dünya olarak adlandırılan bölgede, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Orta Amerika olmak üzere bunlara bağlı adalardan meydana gelen kıtalar ve adalar oluşur.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara göre, Amerika vatandaşları Türkiye’den şartsız olarak gayrimenkul sahibi olabilir. Amerikalılar için Türkiye’den konut alma konusunda özel bir sınırlama getirilmemiştir.

Amerikanların tapuda gerçekleştireceği işlemlerde, bazı evraklar istenir. Tapu Müdürlüğü’nde Amerikalılardan istenen belgeler arasında;

*Kimlik belgesi ve pasaport,

*İkamet izni olmayanların Emniyet Müdürlükleri’nden almaları gereken ikamet tezkeresi,

Benzer Haber  Eşsiz Konumu İle Öne Çıkan Torkam E5’te 5 Yıl 0 Faiz İmkanı

*Vekalet kullananların tercümeleriyle beraber vekaletnamelerinin aslı bulunur.

Ocak – Kasım 2018: Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları tarafından 2018 yılında Türkiye’den 391 adet konut satın alındı.

Yorum Yazın