3. Havalimanının Maliyeti Belli Oldu

3. Havalimanının maliyeti belli oldu! İGA Havalimanı İşletmesi AŞ CEO’su Kadri Samsunlu, 29 Ekim’de açılacak olan İstanbul 3. havalimanı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

3. havalimanının son durumunu İGA Havalimanı İşletmesi AŞ CEO’su Kadri Samsunlu anlattı.

‘3. Pist Dahil Yatırımın Kalan Bölümüne 2.5 Milyar Euro Daha Harcanacak’

3-havalimani-emlaklobisi

Bugüne kadar 7.5 milyar Euro harcanan 3. Havalimanına 2.5 milyar Euro daha harcanacağını belirten Samsunlu, “Şu ana kadarki yatırım gerçekleşmesi 7.5 milyar Euro’yu buldu. Pistlerin yanında birer yedek pistimiz var. Yedeklerin ikisi de asıl pistler ile bire bir aynı. 3’üncü pistimiz 29 Ekim’deki açılıştan 16 ay sonra devreye girecek. 3’üncü pist dahil yatırımın kalan bölümüne 2.5 milyar Euro harcanacak” dedi.

‘Taşınma İşlemi 2 Ay Kaydırıldı’

Taşınma işlemlerinin ne zaman tamamlanacağına da değinen Samsunlu, “Atatürk Havalimanı’ndan buraya 45 saat süreceği öngörülen taşınma işlemi 2 ay kaydırıldı ve 29-31 Aralık’ta büyük taşınma gerçekleşecek” açıklamasında bulundu.

‘29 Ekim’de Gerçekleşecek Açılıştan İtibaren Az Sayıda Da Olsa Uçuşlar Başlayacak’

“29 Ekim 2018’deki açılışımız ‘sembolik’ değil, gerçek olacak” diyen Samsunlu, açılış gününden itibaren az sayıda da olsa Türk Hava Yollarının (THY) bazı seferlerini 3. Havalimanından yapacağını aktardı.

‘İsim Belirleme Konusunda 6 Bilim İnsanından Oluşan Bir Ekip Çalışıyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IGA’nın ortağı şirketlerin yönetim kurulu başkanlarından isim konusunda katkı istediğini aktaran Samsunlu, 6 bilim insanından oluşan bir ekip kurulduğunu ve bu ekibin dünyadaki örnekleri araştırdığını belirtti.

Benzer Haber  Karden İnşaat

29 Ekim’de açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nda hazırlıklar devam ediyor. Havalimanının son hali görüntülendi. İGA Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü Samsunlu, havalimanının adı ile ilgili tartışmalara ilişkin, “İsim konusu, yönetim kurulu üyelerimizin dünya genelinde yaptıkları araştırma çalışmaları ve ilgili mercilerle yapılacak değerlendirmeler sonucu alınacak kararla belirlenecek.” ifadesini kullandı.

3. Havalimanının Son Hali

3-havalimani-emlaklobisi

Yapılan Yolcu Testi Olumlu Sonuçlandı

Gerçekleştirilen yolcu testi hakkında önemli detaylar veren Samsunlu, “1000 kişiyle gerçekleştirilen “yolcu testi” için o gün buraya iki yolcu uçağı indi. 1000 kişinin bagajları dahil uçağa biniyormuş gibi tüm işlemleri yapıldı. Ardından aynı 1000 kişi havalimanına iniş yapmış gibi çıkış işlemleri gerçekleştirildi. Her şey tıkır tıkır işledi. 17-18 Ekim’de 3 bin kişiyle bir test daha yapacağız” dedi.

Yorum Yazın