Akkuyu’nun İlk Ünitesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümünde Açılabilir!

Akkuyu’nun İlk Ünitesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümünde Açılabilir! Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Yuriy Galançuk, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin ilk ünitesini Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 2023’te açmayı hedeflediklerini belirtti.

” Hedef Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 2023’te çalıştırmak”

RIA Novosti muhabiri Alyona Palajçenko’ya açıklamalarda bulunan Galançuk, “Mart sonlarında, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan Akkuyu NGS’nin ilk ünitesinin yapımı için izin aldık ve son 6 ayda birçok şey yaptık. Hükümetler arası anlaşmaya göre ilk ünitenin teslimi, Türkiye’nin tüm yapım izinlerini verdikten en geç 7 yıl sonra gerçekleşmeli. Bununla birlikte önümüzde çok iddialı bir hedef var: nükleer santralin ilk ünitesinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 2023’te çalıştırmak” ifadelerini kullandı. Şirketin, ilk ünitenin yapımını bu tarihe kadar tamamlamak için elinden geleni yaptığını kaydeden Galançuk, “Bununla birlikte, her zaman olduğu gibi, güvenlik kurallarına uyulması belirleyici bir öncelik olmaya devam ediyor” dedi. Ayrıca ikinci ünite için tüm dokümanların yetkili kurumlara teslim edildiğini dile getiren Galançuk, “Dokümanlar inceleniyor. Akkuyu NGS’nin diğer tüm ünitelerin aynı teknik çözümler temelinde inşa edileceği dikkate alınırsa dokümanların incelenme ve ikinci ünite için yapım izninin verilme sürecinin ilkine göre daha az zaman alacağını umuyoruz. Dokümanlar hazırlanırken ilk izin paketin hazırlanması sürecinden çıkarılan dersler dikkate alındı” diye ekledi.

” Akkuyu ile Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unun karşılanacak”

Dedusenko, Akkuyu ile Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unun karşılanacağını ifade etti.

Dedusenko “Akkuyu’nun tamamlanmasından sonra yılda 35 milyar kWh enerji üretmesi planlanıyor. Bu İstanbul gibi büyük bir kentin elektrik enerjisini sağlamak için yeterli olacak, ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 10’una kadarını karşılayacak” dedi.

Dedusenko, diğer enerji kaynaklarından farklı olarak atom enerjisinin nükleer santralin hizmet süresinin tamamı boyunca elde edilen enerji için stabil bir fiyatı garanti ettiğini ifade etti.

Benzer Haber  2018 Düşük Peşinatlı Konut Projeleri

Dedusenko “Santralin ekonomik etkisi hesaplandı ve anlaşıldı. Atom enerjisi stabil elektrik enerjisi sağlayan ekolojik açıdan tek temiz enerji türü” dedi.

Olası yatırımcılarla görüşmelerin sürdüğünü belirten Dedusenko “Bu uzun vadeli işbirlikleri olacak. Partnerlerimizin seçiminde çok titiz yaklaşıyoruz. Bu kuruluşlar Rosatom’la birlikte nükleer santrali inşa edecek, şirket yönetecek ve santrali işletecek” dedi.

 

Yorum Yazın