Arazi Yatırımının Avantajları

Arazi yatırımının avantajları yazımızda arazi yatırımı ile ilgili pek çok detaya ulaşabilirsiniz. Son yıllarda gayrimenkul yatırımı yapanlar umdukları kazancın çok altında kazanç elde ettiler. Faizlerin çok yüksek olması sebebiyle kira getirisi beklentilerin oldukça altında kaldı. Gayrimenkul yatırımı yapan kişiler tarafından kira getirisi beklentileri, faizlerin düşük olduğu zamanda yeterli derecede karşılanmadı. Bu durum yatırım amaçlı gayrimenkul alıp bekledikleri getiriyi göremeyen gayrimenkul sahiplerini mutsuz etti. Tüm bu sebepler yatırımcıları arazi yatırımını düşünmeye teşvik etti. Arazi yatırımı uzun vadede kazandıran bir yatırım olması sebebi ile küçük yatırımcıların da dikkatini çekti. İşte, arazi yatırımının avantajları:

Arazi yatırımının yüksek kazanç potansiyeli vardır

Uzun vadeli bir yatırım amaçlıyorsanız yüksek kazanç elde edebileceğiniz en iyi yatırım şekli arazi yatırımıdır. Fakat bu noktada  önemli olan yatırım yaptığınız arazinin lokasyonudur. İmar gelme ihitmali yüksek bölgelere yatırım yaptığınızda arazi yatırımı kadar kazanç elde edebileceğiniz başka bir yatırım şekli yoktur.

Kira ile uğraşmak zorunda kalmazsınız

Gayrimenkul yatırımı yapan kişiler, sahip oldukları konut veya işyerlerini kiraya verdikleri zaman kiracılarını iyi seçmeliler. Dikkatli olunmazsa büyük sorunlar yaşanabilir. Kirayı zamanında ödemeyen kiracılar nedeni ile pek çok problem ortaya çıkar ve avukat masrafları ile uğraşmak zorunda kalabilirler. Arazisini kiraya verip vermemek mülk sahibinin isteğine göre değişir. Fakat araziler kiraya verilmeseler de doğru yerden alınmış arazi uzun vadede yüksek getiri sağlar.

Aidat masrafıyla karşılaşmazsınız

Gayrimenkul yatırımı yapan kişiler, kiracı bulamazlarsa aidatlarını kendileri ödemek zorunda kalıyorlar. Gayrimenkulun bulunduğu binada yapılacak olan bakım ve tamir gibi masraflar da mülk sahibi tarafından ödeniyor. Fakat arazi yatırımında bu tür masraflar bulunmuyor.

Benzer Haber  Nuhoğlu İnşaat

Yenileme masrafı yok

Ofis, konut gibi yatırımlarda yıpranma ve eskime yaşanıyor. Alınan depozito yenileme masrafını karşılıyor fakat fazla kiracı değişimi olduğunda özellikle mutfak ve parkelerde eskime oluyor. Bu eskime masrafları kiracılara yansıtılmıyor. Yeni taşınacak kiracılar bu eskimiş mutfak, banyo veya parkeleri gördüğünde memnun kalmayıp hepsini değiştirmek isteyebiliyorlar.

Arazi yatırımında emlak vergisi yok

Yatırım yaptığınız araziden gelir elde etmiyorsanız emlak vergisi ödemezsiniz. Bu kanun şu şekildedir; 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunununa göre, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan araziler kiraya verilmemek şartıyla bina ve arazi vergisinden muaftır.

Doğru bir yerden arazi yatırımı yaptığınızda pek çok avantajı olacaktır. Uzun vadede araziden oldukça yüksek kazanç elde edersiniz.

 

Yorum Yazın