Mert Kutlu Ataşehir Modern projesini anlattı!

Lens Yapı Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kutlu ile Ataşehir ilçesinde geliştirdikleri Ataşehir Modern projesini konuştuk. Satış ofisinde gerçekleştirdiğimiz o sohbetin ayrıntıları;

İsmiyle başlayalım Ataşehir Modern neden modern koydunuz?

Ataşehirin merkezinde yaşanabilir bir proje ürettik. 35.000 metrekare üzerinde yaklaşık 1.106 daireden oluşan 250.000 metrekare inşaat alanı olan bir proje üretiyoruz. Genelde oturum için dairelerimiz var. 1+1 lerimiz 130 – 135 metrekare civarlarında. 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 dairelerimiz mevcut. Ataşehir Modern projesinin ismi neden modern? Yüksek kuleden oluşan üç tane binamız var. 43. katta bile camınızı açabileceğiniz giydirme cepheye mahkum olmadığınız içeride nefes alabileceğiniz bir proje ürettik. Aynı yurtdışındaki örnekler gibi. Türkiye de de bir ilk oldu. O yüzden Ataşehir Modern ismiyle projemizi isimlendirdik.

Maket oldukça büyük alışık değiliz. Ben genelde bu tür maketleri yurtdışı seyahatlerimde fuarlarda görüyorum?

Böyle büyük ölçekli maketler daha gerçekçi hissiyatı veriyor. Projenin aslında daha iyi algılanmasını da sağlıyor. 3 tane uzun kuleden oluşan binamız var. 43 katlı 35 ve 25 katlı binalar. O yüzden bunun ihtişamını da göstermek için cephenin de ihtişamını göstermek için ölçeklendirmemizi yaptık satış ofisimizinde müsaitliği olmasından dolayı ihtişamlı bir maket ortaya çıktı.

Lokasyon çok önemli konut alıcısı için. Ataşehir Modern projesinin lokasyonunu anlatalım?

Ataşehir zaten Anadolu yakasının en değerli arsalarının bulunduğu, en fazla yatırımın olduğu bölge. İstanbul Finans Merkezine yaklaşık 5 dakika mesafedeyiz hemen Tem Otoyolundan ve E-5 ten buraya ulaşım mevcut. Ataşehirin aslında merkezi denilebilecek bir noktasındayız ve Avrasya Tüneline de çok yakınız. Ataşehir Modern projemizi merkezi bir lokasyonda ve konumda görüyoruz. Zaten çok fazlada arsa ve konut üretimi de Ataşehirde yapılmıyor ve arsa stoğuda yok zaten.

 Arsa size mi ait?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuyla birlikte hasılat paylaşımı yapıyoruz. Emlak Konutun bünyesindeki EPP de müşavirliğimizi yürütüyor. O yüzden burada hasılat paylaşımlı bir proje yapıyoruz.

Ataşehir Modern projesi hakkında konuşalım? Kaç blok var? Kaç daireden meydana geliyor?

Projede 1.106 daire var. En yüksek kulemiz olan A blokta 1+1 dairelerimiz mevcut. Onun dışında yanındaki B ve C bloklarımız sadece yaşam blokları olarak dizayn edildi. B ve C bloklarda daha fazla yüksek metrekareli dairelere ağırlıklı verdik. Çünkü bölge oturum bölgesi. Civarda 500 metrekarelik bir çeperde yaklaşık beşyüz bin den fazla konut var. Burada oturumcu portföyünün daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu yüzden oturum dairelerini daha yüksek adetlerde tutmaya çalıştık.

Projenin her katında balkon var. Bu kadar yüksek katta balkonu nasıl sağladınız?

İnsanların alışkanlıklarına biraz ters oldu aslında bu yurtdışında uygulanıyor. Amerikada ve İngiltere gibi dünyanın diğer gelişmiş bütün ülkelerinde yüksek katlı binalarda balkonların ve yaşam alanlarının olduğunu görüyoruz. Fakat ülkemizde bu belli kaygılardan dolayı fazla uygulanmamıştı biz bunu ilk kez uyguluyoruz. 43. katta ikiyüzüncü metrede bile balkonunuzda oturup çay içebileceksiniz. Manzaraya hakim olabileceksiniz hem adalar manzarası hem boğaz manzarasını göreceksiniz.

Türkiyenin en yüksek beş binasından birini üretiyoruz. Burada A bloğumuzda en yüksek noktası ikiyüz metre olacak bunlara baktığınız zaman aslında Türkiyede bir ilk olduğunu söyleyebiliriz.

Daire fiyatlarına gelelim o zaman metrekare olarak ya da 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 şeklinde bunların fiyatlarından bahsedersek en azından konut alıcıları için bir fikir oluşur?

Metrekare fiyatlarımız şu an 7 bin 200 liradan başlıyor. Çeşitli metrekarelerde ve şerifiyelerde dairemiz var biz burada tekrar Lens Yapı Grup bünyesinde ulaşılabilir konut üretiyoruz. Yaptığımız bütün projelerde ilk hedefimiz en ulaşılabilir ve en kaliteli proje üretmek. O yüzden bölgeye baktığımız zaman da hem yatırım değeri olarak hem ilk satış değeri olarak aslında doğru fiyatlarla çıktığımızı görebiliriz.

Mesela 1+1, 2+1 fiyatları alabilir miyiz? Fiyatlar ne kadar?

525 – 550 bin liradan başlayan 1+1 daire fiyatlarımız var. Fiyatlar metrekareye ve şerefiyeye bağlı değişkenlik gösteriyor. Özel dairelerimiz ve üstte penthouse var. Yüksek katlı dairelerimiz var. Bunların ayrıca kendine özel havuzu mevcut. C ve B bloklarda yaklaşık bin metrekare olan dairelerimiz var. Ataşehir Modern projemizde farklı konut seçenekleri yer alıyor. Burada bütün kitlelere hitap etmek için her metrekarede her çözümü sunduk.

Ataşehir Modern projesinin ödeme planı nasıl? Finansman sağlıyor musunuz şirket içerisinde?

Firma bünyesinde finansmanımız var. Düşük peşinat ve uzun vadelendirme seçeneklerimiz var. Bunun yanısıra bankalar vasıtasıyla mortgage limitlerimiz mevcut. Tüketici istediği şekilde ister firma bünyesinde finansman isterse banka mortgage kredisi alarak yatırımlarını burada değerlendirebilir.

Pojenin biraz da sosyal donatı alanlarından bahsedelim. Neler var neler sağlıyorsunuz konut alıcılarına?

Her dairenin kapalı otoparkı var. Minimum bir kapalı otopark veriyoruz. Yüksek metrekareli dairelerde birden fazla otopark veriyoruz çünkü bu konut projesinde birden fazla otopark gereksinimini dikkate aldık. En yüksek bloğumuz olan A blokta iki tane sosyal alanımız ve iki tane havuzumuz var. Onikinci katta boğaz manzaralı bir havuz inşaa ettik. Sosyal alanlar spor alanları inşaa ettik. Ticari alanlarımız var yaklaşık onbin metrekare.

Burada da bir meydan oluşturarak hem bölgeye hitap edip hem de buradaki konut potansiyelini bu ticaretlerde değerlendirme hedefimiz var. Hher bloğun kendi özelinde havuzu var spor alanları sosyal alanları, yürüme alanları mevcut.

mert-kutlu-lens-yapi

Mert Kulu Ataşehir Modern projesini anlatıyor.

Ticari alanlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

On bin metrekareye yakın ticari alanımız var projemizde. Bölgede çok fazla ticarete talep var çünkü burası konut bölgesi buraya en yakın avm ve ticaret yapılanması yaklaşık bir kilometre ötede. Bu nedenle bölgedeki konutların da faydalanması için ticari alanlar yarattık.

Mahalleye açık olacak herhalde değil mi?

Caddeye açık bir şekide olacak hem konuttaki kullanıcılar buraya erişebilecek hem de bölgede yaşayan insanlar bu ticaretten faydalanabilecek.

Ataşehir Modern projenizin yatırım değeri ne kadar?

Projemiz yaklaşık iki yüz elli bin metrekareden oluşuyor. Yaklaşık 1.6 milyar liralık ciro beklentili bir projemiz var. Yaklaşık altıyüz kişiye istihdam sağlayacağız.

Başka şantiyeleriniz de var. İnşaat sektörüne yatırımlarınız devam edecek mi?

Lens Yapı Grup olarak 2015 ten bu yana çok büyük projeler geliştirdik ve ürettik. Kurtköydede 200 bin metrekare bir projemiz var Lenns İstanbul adıyla ayrıca kurtköyde iki ay içerisinde lansmanını planladığımız Kurtköy Modern projemiz var. Hayata geçecek toplamda şu anda bir milyon metrekareye yakın konut ve ticari alan üretiyoru. Bin beşyüzden fazla çalışanımız var o yüzden bizde mutluyuz ülkemize istihdam sağladığımız için.

Aidatlar nasıl dengelenecek. Bölgede aidatlar oldukça yüksek. Siz nasıl bir ayarlama yapacak sınız?

Lens Yapı Grup olarak ürettiğimiz projelerde ev sahibi kişilerin aynı zamanda evinde kiracı olmasını istemiyoruz. Peki bu ne anlama geliyor? aslında aidatları aşağı çekmek anlamına geliyor. Bütün projelerimizde bu kaygıyı güdüyoruz o yüzden bu yaptığımız projede de aslında biz balkon bırakarak aidat maliyetlerini aşağı çektik çünkü giydirme cepheli silikon cepheli binalar yaptığımızda bu binalara çok yüksek yatırım maliyeti yatırmak zorunda kalıyor müteahhit firmalar.Bbunların yönetimi operasyon maliyetleri de çok yukarıda oluyor. Temiz hava beslemek zorunda kalıyorsunuz ve bunların emişini, egzoslarını almak zorunda kalıyorsunuz.

Bu şekilde bir imalat yaparak insanların ikiyüzüncü metrede balkonu açıp hava almasını sağlıyoruz. Sosyal alanlarının olduğu bir proje yaratarak maliyetleri aşağı çektik. Aidat maliyetlerini minimumda tutarak insanları burada yatırım yapmaya teşvik edecek bir proje hazırlamaya çalıştık.

Lens Yapı Grup olarak baktığımızda aslında şantiye sayısı az ama ciddi üretim var. Kurtköy Modern projesi de dahil olmak üzere bundan sonraki vizyonunuz bu şekilde mi olacak? Amacınız az şantiyeli çok konut geliştirmek mi olacak?

Bugüne kadar yaptığımız en düşük konut projesi 1.000 daire ve üzeri 200 bin metrekare altında yaptığımız bir konut projemiz yok. Biz doğru yerde doğru lokasyonda doğru fiyata iş yapmaya çalışan bir inşaat firmasıyız. Projelerimizde de buna öncelik tanıyoruz. İnsanların yaşadığı alanlarda minimum aidatlarda maksimum verimi alabilecekleri projeler üretme amacındayız. Doğru yerler geldiği zaman bunları değerlendirmeye çalışıyoruz. Kentsel dönüşüm projesi de olabilir özel bir arsaya yapılan bir projede olabilir kendimizi bu şekilde limitlemiyoruz doğru projeyi doğru yerde yapma hedefimiz var.

Ataşehir Modern iletişim bilgileri:

Benzer Haber  Ağaoğlu'ndan kriz uyarısı!

Küçükbakkalköy Mah. Ahmet Yasevi Cad. 34750 Ataşehir/İstanbul

0.216. 740 07 62

Yorum Yazın