Atatürk Barajı’ni İnşa Eden Palet İnşaat Konkordato İlan Etti!

Bir dev şirket daha konkordato ilan etti! Atatürk Barajı’nı inşa eden Palet İnşaat Konkordato ilan etti. Palet İnşaat’ın yüzde 5 sembolik hissesi ünlü iş insanı ve spor yorumcusu Ömer Üründül’e ait.

Yarım asrı deviren şirket adına açılan davada, kısa vadeli borçların ödenmesinde güçlük çekildiği kaydedildi. Şirketin ortaklarından Üründül Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Üründül, Palet İnşaat’taki hissesinin sembolik olduğunu ve grubun mevcut ticari faaliyetleriyle ilgisinin bulunmadığını duyurdu

Şirketin yüzde 74’ü Alim Melih Kura’ya yüzde 21’i M. Emre Okyar’a yüzde 5 hissesi ise Ömer Ali Üründül’e ait.

 palet_insaat_konkordato-istedi-emlaklobisi

Bir önceki emisyon serisine ait 1.000.000 Türk Lirası’nın üzerinde Atatürk Barajı bulunuyordu.

Aynı zamanda ünlü bir futbol yorumcusu olan Üründül ise şirketteki hisselerinin babası döneminden kaldığını ve sembolik olduğunu söyledi.

palet_insaat_konkordato-istedi-emlaklobisi

Üründül yaptığı açıklamada, “Yapılan inşaat ve ticari faaliyetin ardından yollar ayrılmıştır. Merhum babamın eski ortağının kurduğu şirkette; yönetim hakkı bulunmayan fakat bundan öte eski ortağının babama geçmişin hatırına manevi birlikteliği ifade etmek amacıyla verdiği sembolik bir hisse söz konusudur.” diye konuştu.

palet_insaat_konkordato-istedi-emlaklobisi

Ankara merkezli Palet İnşaat ve Ticaret AŞ ile şirketin yöneticileri Alim Melih Kura, M. Emre Okyar ve K. Faik Okyar konkordato başvurusunu 28 Eylül’de yaptı.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Ankara Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, şirketin mali sıkıntıya düşmesinin sebeplerine de ayrıntılı olarak yer verildi. Şirket avukatları Güven Şık ve Gökhan Tezcan’ın imzasını taşıyan dilekçeye göre Palet İnşaat kurulduğu günden bu yana onlarca projeye imza attı. Söz konusu projelerin başında ise Atatürk Barajı yer alıyor.

Dava dilekçesinde, şirketin mali sıkıntıya düşmesine, ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler neden oldu. Dilekçeye göre, dünyada nakit bolluğunda yaşanan azalma, artan jeopolitik riskler, 15 Temmuz darbe girişimi ve kurlardaki sert yükseliş şirketin mali dengesini olumsuz etkiledi.

Benzer Haber  Körfez Pisti Millet Bahçesi Oluyor!

Dilekçeye göre, şirketin üstlendiği projelerin tamamına yakını kamuya ait işler. Dava dilekçesine göre, şirketin elindeki projelerin sözleşme büyüklüğü 660 milyon lira.

Üründül Grubu Açıklama Yaptı

Palet İnşaat’ın konkordato ilan etmesinin ardından Üründül Grubu’ndan bir açıklama yapıldı. Üründül Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Üründül adına yapılan açıklamada, Palet İnşaat’ın grubun mevcut ticari faaliyetleriyle ilgisinin bulunmadığını belirtildi. Açıklama şöyle;

“Yapılan inşaat ve ticari faaliyetin ardından yollar ayrılmıştır. Merhum babamın eski ortağının kurduğu şirkette; yönetim hakkı bulunmayan fakat bundan öte eski ortağının babama geçmişin hatırına manevi birlikteliği ifade etmek amacıyla verdiği sembolik bir hisse sözkonusudur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorum Yazın