Bakan Müjdeyi Verdi! TOKİ Ön Ödemeli Konut Satacak

TOKİ ön ödemeli konut kampanyası ile ilgili tüm detaylar yazımızda… Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile geliştirilen proje kapsamında dar gelirli vatandaşlar için ön ödemeli konut yapacaklarını söyledi. Bakan Murat Kurum, ikinci 100 Günlük Eylem Planı’nı değerlendirme kapsamında konuştu. İlk 100 Günlük Eylem Planı’nın %98’ini gerçekleştirdiklerini, İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nın ise önemli bir kısmının altyapısının atıldığını belirtti. TOKİ ile birlikte geliştirecekleri ön ödemeli konut projesinin İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nın en iddialı çalışmalarından biri olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu proje kapsamında dar ve orta gelirlilere, emeklilere, şehit ailelerine, dul ve yetimlere odaklanacaklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile geliştirilen proje kapsamında dar gelirli vatandaşlar için ön ödemeli konut yapacaklarını söyledi. Bakan Murat Kurum, ikinci 100 Günlük Eylem Planı’nı değerlendirme kapsamında konuştu. İlk 100 Günlük Eylem Planı’nın %98’ini gerçekleştirdiklerini, İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nın ise önemli bir kısmının altyapısının atıldığını belirtti. TOKİ ile birlikte geliştirecekleri ön ödemeli konut projesinin İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nın en iddialı çalışmalarından biri olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu proje kapsamında dar ve orta gelirlilere, emeklilere, şehit ailelerine, dul ve yetimlere odaklanacaklarını söyledi. Gayrimenkul sektörünün son dönemdeki en önemli gelişmelerinden olan Ön Ödemeli Konut Projesiyle birlikte dar ve orta gelirlilerin de gayrimenkul sahibi olması amaçlanıyor. İşte; TOKİ ön ödemeli konut kampanyası ile ilgili tüm detaylar:

Ön Ödemeli Konut projesi

İkinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında duyurulan Ön Ödemeli Konut projesinin en dikkat çekici yanı, tıpkı bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi geleceğe yönelik bir proje olması. İlk olarak talep toplanacak ve sonrasında gelen talep miktarı doğrultusunda konutların yapımına başlanacak. Konut inşaatında hangi bölgelere odaklanılacağını ise gelen talepler belirleyecek. Ön Ödemeli Konut projesinin bireysel emeklilik sistemi (BES) ile benzerlik gösteren bir diğer noktası ise ödemenin vadesi. Kimi vatandaşlar 5 yılda ödeyebileceğini söyleyip ona göre taksitlendirme yaparken kimi vatandaşlar 7, kimileri de 10 yılda kişiselleştirilmiş olarak ödeme yapabiliyorlar. Ön Ödemeli Konut projesi, kentsel dönüşüm projesiyle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konut sektöründeki en önemli projelerinden. Ortalama olarak 3 yılda bitirilecek. Vatandaşlar, ödeme vadesi bitince evine ulaşacak. Bu sayede kendileri ya da çocukları için uzun vadeli bir yatırım yapmış olabilecekler.

Benzer Haber  Millet Bahçesi Yakınındaki Konut Projeleri

 100 Günlük Eylem Planı

Konut sektörü, yatırım için her dönem ilgi çeken alanlardan biri. Bu yatırım eskiden daha büyük bütçeli evlerle olurdu. Fakat günümüzde gerek Çevre ve Şehircilik Bakanı öncülüğünde gerekse TOKİ’nin çalışmalarıyla gelir modelleri çeşitlendi. Nispeten daha düşük bütçelerle de tıpkı bireysel emeklilik sisteminde (BES) olduğu gibi yatırım yapmak mümkün. Gayrimenkul Sertifikası gibi gayrimenkul borsasına yönelik çalışmalar mevcut. İkinci 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konunun detaylarını aktardı. TOKİ’nin öncülüğünü üstlendiği ön ödemeli konut projesini de önümüzdeki süreçte tıpkı bireysel emeklilik sisteminde (BES) olduğu gibi pek çok kişinin daha düşük bütçelerle yatırım yapmak için tercih edeceği düşünülüyor.

 

 

 

Yorum Yazın