Berat Albayrak Enflasyonla Mücadele Programını Açıkladı

Berat Albayrak Enflasyonla Mücadele Programını Açıkladı. ‘İş dünyamız ve birliklerimizle iletişime geçerek görüşmeler yaptık. Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmalarını talep ettik’ dedi.

Türkiye ağustos ayı ile birlikte doğrudan para birimine yönelik spekülatif ataklarla karşı karşıya kalmış, ardından etkin bir mücadele içine girmiştir. Ağustos ayında başlayan ve eylülde etkisini hissettiren aksiyon ve adımlarımızla piyasaların adımları gerçekleştirmiştir. Dengelenme süreci başlamıştır. Son dönemde kurdaki hareketlilik geride bırakıldı. Şimdiki amacımız kur dalgalanmalarının olumsuz etki yarattığı fiyatlanmalarda dengelenmeyi sağlamaktır. Belirsizlik sebebiyle fiyatlandırmalarda tahminler baz alınmıştır.

Kurdaki volatile sonrası fiyatlarda normalleşme sürecine giriyoruz. Kurdaki bu normalleşmenin ardından fiyatlarda da normalleşmenin sağlanacağı bir sürece giriyoruz. Bizim anlayışımızın temelinde insan var. Bizim ekonomi anlayışımızda topyekün kazanmak var.

Tüm paydaşların birlikte kazanması gereken bir anlayış. İş dünyamız ve birliklerimizle iletişime geçerek görüşmeler yaptık. Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmalarını talep ettik’ dedi.

Bakan Albayrak’ın Açıklamasından Satır Başları;

Çok sayıda sektör temsilcisinin de katıldığı toplantıda konuşan Bakan Albayrak’ın sunumunda öne çıkan satır başları şöyle:

Türkiye ağustos ayı ile birlikte doğrudan para birimine yönelik spekülatif ataklarla karşı karşıya kalmış, ardından etkin bir mücadele içine girmiştir. Ağustos ayında başlayan ve eylülde etkisini hissettiren aksiyon ve adımlarımızla piyasaların adımları gerçekleştirmiştir.

-Dengelenme süreci başlamıştır. Son dönemde kurdaki hareketlilik geride bırakıldı. Şimdiki amacımız kur dalgalanmalarının olumsuz etki yarattığı fiyatlanmalarda dengelenmeyi sağlamaktır. Belirsizlik sebebiyle fiyatlandırmalarda tahminler baz alınmıştır. Kurdaki volatile sonrası fiyatlarda normalleşme sürecine giriyoruz.

-Kurdaki bu normalleşmenin ardından fiyatlarda da normalleşmenin sağlanacağı bir sürece giriyoruz. Bizim anlayışımızın temelinde insan var. Bizim ekonomi anlayışımızda topyekün kazanmak var. Tüm paydaşların birlikte kazanması gereken bir anlayış.

-Bu ortamda kar arttırma amacıyla yapılmış her girişim çok daha büyük zararları beraberinde getirecek adımlar olacak. Bunu görmemiz lazım. Tüm paydaşlarımız aynı samimiyet üzerinde taşın altına elini koymayı ülke vazifesi edindi. Ortaya güçlü bir mücadele koyacak, tüm paydaşların beraber kazandığı bir ortamı oluşturacağız. Enflasyonla mücadele fiyat istikrarı tek başına devletin, kurumların, bakanlıkların yürütebileceği bir mesele değildir.

-İş dünyamız ve birliklerimizle iletişime geçerek görüşmeler yaptık. Tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmalarını talep ettik.

İş dünyasının önemli simaları da programın açıklandığı merkezde bulundu.

İş dünyası temsilcileri, Bakan Albayrak’ın konuşması öncesinde kısa değerlendirmelerde bulundu.

Benzer Haber  Nazmi Durbakayım: 3 milyar liralık satış bekliyoruz!

Elektrik ve Doğalgaza Zam Yok

-Elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapmayacağız.

İş dünyasının önemli simaları da programın açıklandığı merkezde bulundu.

İş dünyası temsilcileri, Bakan Albayrak’ın konuşması öncesinde kısa değerlendirmelerde bulundu.

Kredi Faizlerinde Yüzde 10 İndirim Yapılacak

1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere kredi faizlerinde yüzde 10 indirim yapılacak.

İş dünyasının önemli simaları da programın açıklandığı merkezde bulundu.

İş dünyası temsilcileri, Bakan Albayrak’ın konuşması öncesinde kısa değerlendirmelerde bulundu.

Tbb Başkanı Aydın: Finans Sağlamaya Devam Edeceğiz

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, “Bankalar olarak ekonominin finansmanı için kaynak bulmaya ve finans sağlamaya devam edeceğiz. Nominal faiz hadlerinin daha aşağı seviyede olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Müsiad Başkanı Kaan: Üzerine Düşen Görevi Yapmaya Hazırız

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan ise, “MÜSİAD üzerine düşen görevi yapmaya hazırdır. Ekonomi yönetimimizin enflasyonla topyekun mücadele sonuna kadar desteklediğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.

Tüsiad Başkanı Bilecik: İki Adım Önemli, Sıkı Para Ve Maliye Politikası

TÜSİAD Başkanı Bilecik ise konuşmasında şunları söyledi: Enflasyonla Mücadele Programı, zorlu dönemden çıkışın en önemli hamlesidir. İş dünyası olarak bu programın başarısı için fazlasıyla sorumluluk almaya, görevimizi yerine getirmeye hazırız. Enflasyonun düşürülmesi için en önemli iki adım, sıkı para politikası ve bunu destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının sürdürülmesidir. Sürdürülebilir güven ortamının dış ilişkilerde değeri bir hayli yüksektir, etkili bir dış politika ekonomimizi fazlasıyla güçlendirecektir.

Tarım Ürünleri İçin Alınan Kararlar

Ucuz Et Projesi’nin devam edeceğini açıklayan Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ise, enflasyonla mücadele kapsamında bugünden geçerli alınan kararları şu şekilde açıkladı;

“Gübrede 35 ürüne yüzde 10 indirim yapılacak, Çaykur zam yapmayacak, sulama ürünlerine yönelik yüzde 10 indirime gidilecek, Et ve Süt Kurumu 10 üründe yüzde 10 indirim yaptı, Atatürk Orman Çiftliği 14 üründe yüzde 10 indirim yaptı, sığ ve toz gübreyle yemde yüzde 10 indirim yapıldı, TMO pirinci yüzde 20-40 indirimle arasında satmaya devam edecek, Carrefour, BİM, Şok, Migros ve Metro 50 üründe iki ay süreyle yüzde 50 indirim yapacak.”

İşletmelere Yeni Finasman Desteği

Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın konuşmasından satır başları şöyle: Bağlı kurumlarımızla birlikte elimizdeki tüm araçları seferber ediyoruz. Öncelikle finansman destek programını hayata geçiriyoruz. İşletmelerin TL cinsi kredilerinde yüzde 14’e kadar finansman desteği vereceğiz. İhracat yapacak olan KOBİ’lere 200 bin dolara kadar 180 gün vadeli libor oranında yeni bir destek veriyoruz. 3 milyar liralık finansman erişim sağlanmış olacak. KOSGEB borçları 1 yıl ertelenecek. KOSGEB tarafından destek kararı alınan üç farklı programla toplamda 1 milyar liralık makine ve teçhizat yatırımına %25’e kadar ilave destek sağlayacağız. Cari açığa neden olan ürünler için yerlileştirme programı kapsamındaki ikinci çağrımızda, en az 1,5 milyar liralık yeni yatırıma destek vereceğiz

Benzer Haber  Türkiye İçin Kazanç Vakti Kampanyası

‘Emekçiyi De İşvereni De Enflasyona Ezdirmeyeceğiz’

Aile Çalışma ve Sosyal Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ise şunları söyledi;

“Emekçileri enflasyon karşısında ezdirmedik, ezdirmemeye devam edeceğiz. İşvereni de koruyacağız. İşvereni desteklemek için politikalar geliştirmeye devam edeceğiz. Yapısal reformlar konusunda enflasyonla mücadeleye destek vereceğiz. Birçok reform paketi programın içinde yer alacak. İstihdamı destekleyecek yeni programlar da açıklayacağız. Kısa çalışma ödeneğini yakın zamanda planlıyoruz.”

Kampanyaya katılan şirketler 

Enflasyonla mücadale kampanyasına şirketler destek açıklaması yapmaya başladı. Seferberliğe katılacağını ilk ilan edenler de Doğuş Grubu ve Boyner Grup oldu. Boyner’in sahibi Cem Boyner tüm grup markalarında yüzde 10 indirim talimatı verdi. TOBB ve MÜSİAD da seferlerlikte yer alacağını duyurdu.

Enflasyonla mücadelede şirketlerden indirim kararı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nda açıklamalarda bulunuyor. Bakan Pakdemirli; “Zincir marketlerde 50 üründe 2 ay yüzde 10 indirim yapılacak” açıklamasında bulundu.

Et ve Süt Kurumu 10 üründe yüzde 10 indirim yaptı.

Atatürk Orman Çiftliği 14 üründe yüzde 10 indirim yaptı.

Sığ ve toz gübreyle yemde yüzde 10 indirim yapıldı.

TMO pirinci yüzde 20-40 indirimle arasında satmaya devam edecek.

Çaykur önümüzdeki dönemde zam yapmayacak.

Carrefour, BİM, Şok, Migros ve Metro 50 üründe iki ay süreyle yüzde 10 indirim yaptığını açıkladı.

Enflasyonla Mücadele Programı İzlenecek

Öte yandan bankacılar bu hafta açıklanması beklenen enflasyonla mücadele programını da izleyecekler. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomide dengelenme sürecinin başladığını ve enflasyonla güçlü bir mücadele programı açıklayacaklarını söyledi. Eylül ayında gıda fiyatları, ulaştırma başta olmak üzere TL’deki değer kaybının neredeyse tüm gruplarda genele yayılan artışları tetiklemesiyle yüzde 24.52 ile 15 yılın zirvesine yükseldi. Öte yandan verilerinin beklentilerin oldukça üzerinde açıklanması sonrası TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı görevinden alınırken, TÜİK yaptığı yazılı açıklamada TÜFE’nin kişilerden ve makamlardan bağımsız olarak hesaplandığını belirtti. Küresel piyasalarda ise dolar, Çin’in bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşürmesi ve yuanın değer kaybetmesine göz yummasının ardından değer kazandı.

Ancak Japonya ve ABD tahvil piyasalarının tatilden dolayı kapalı olması nedeniyle hacimler düşerken hareketlerin de sınırlı olduğu görülüyor. Washington ile Beijing arasındaki ticaret anlaşmazlığı sonucu ekonominin kaybettiği ivmeyi telafi etmeye çalışan Çin Merkez Bankası Pazar günü bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşürdü. Bunun ardından resmi dolar/yuan kurunu 6.8957 olarak belirledi, yani yuanın dolar karşısında geçen yıl Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeye inmesine göz yumdu. Geçen hafta ABD Hazine tahvil faizlerinin yedi yılın zirvesini görmesinden destek alarak 96.121’e kadar yükselen dolar endeksi .DXY, bugün Cuma kapanışa göre bir miktar güçlenerek 95.682’de bulunuyor.

Yorum Yazın