Betonarme Nedir?

Betonarme Nedir? Geçmişten bugüne yapı işlerinde kullanılan çakıl, kum, su ve çimento gibi çeşitli malzemelerin karıştırılması ile hazırlanan yapı malzemesine beton adı verilir. Betonarme ise betonun eğilme ve çekme gibi güçlere karşı mukavemet sağlayabilmesi için içerisine çelik yerleştirilmesiyle elde edilen, dayanıklılığı ile ön plana çıkan bir yapı malzemesidir.

Betonarme yapılar

betonarme-emlaklobisi

Mühendislik terimlerinden biri olan betonarme, çelik ve betonun bir arada kullanıldığı basınca ve çekmeye karşı dirençli yapı malzemelerinden biridir. Betonarme yapılarda kolonlar, kirişler ve döşemeler gibi yapı elemanları basınç, çekme, burulma gibi çeşitli yüklerle karşı karşıya kalır. Yapısal olarak düşünüldüğünde beton, basıncın oluşturduğu gerilime karşı, çelik ise çekme gerilmesine karşı yüksek direnç gösterir. Çekme gerilmesi bir malzemenin, çekilme durumunda gösterdiği dirençtir. Tüm maddeler belirli bir süre uzatıldıktan sonra kopar. Maddenin koptuğu esnadaki gerilme değeri, maksimum çekme gerilmesi değerini verir.

betonarme-emlaklobisi

Çelik yangına ve aşınmaya karşı dayanıklı olmadığı için beton içerisinde kullanılarak korunur. Beton ise çekme gerilimi ve enerji emme kapasitesi bakımından yetersizdir. Beton çelik ile donatıldığında basınca ve çekme gerilimine karşı direnci artarken, ısıyı az iletmesinden ötürü yangına karşı mukavemeti yüksek bir yapı malzemesi haline dönüşür. Bu anlamda beton ve çelik birbirlerinin eksik özelliklerini tamamlayarak dayanıklı yapıların inşa edilebilmesini sağlar. Yapının dayanıklılığına ve kullanım amacına göre kullanılan beton ve çeliğin sınıfları farklılık gösterir.

Çelik Yapılar İle Betonarme Yapıların Farkları

ÇELİK YAPILAR BETONARME YAPILAR
Esneklik kabiliyeti sebebiyle depreme daha dayanıklı bir yapı sistemidir. Aynı dayanıma ulaşmak çok daha maliyetli ve aşırı ağırlıktan dolayı da daha risklidir.
Fabrika koşullarında standartlara uygun ölçü ve değerlerde üretilirler.  Deprem anında kendinden beklenen ve hesaplanabilir davranışlar gösterirler, statik hesaplamalardaki hata payı çok düşüktür Çelik kadar homojen ve izotrop olmadığından statik hesaplamalardaki hata payı daha fazladır. Beton döküldükten sonra betonarme çeliğini denetleme işi çok pahalı ve zahmetlidir.
Sütun ve kiriş olmadığı için kullanım alanı daha fazladır. Mukavemeti yüksek olduğundan, tasarımcıya daha geniş mekanlar yaratma konusunda özgürlük sağlar. Asgari koşullarda dahi kullanım alanında ciddi kayıplar oluşur. Geniş açıklıkları geçmek için büyük kesitler gerekir ve maliyetlidir.
Daha  hafif olduğu için temel maliyeti daha düşüktür. Yüksek ağırlıklar sebebiyle temel maliyetleri yüksektir, deprem şoklarına karşı temel-zemin etkileşimi daha yüksektir.
Çok daha kısa sürede inşa edilir, her türlü hava şartlarında çalışmaya el verir,malzemeler sudan zarar görmez. Bu da işçilik ve zaman maliyetlerini düşürür. İnşaat süresi uzun ve her türlü hava koşuluna uygun değildir, bu sebeple uzun vadeli ve daha maliyetli çözümler sunar.
Kalifiye işçilik gerektirir. Üretimde çalışan işgücünün eğitimli olması gerektiğinden hata oranı daha düşüktür. İşçilik gerektirmez bu nedenle uygulama hatası, iş kazası vs. oranları daha yüksektir.
Denetimi kolaydır, beton içine gizlenmediği için malzemeden çalma riski yoktur. Betonarme yapılarda uygulama hataları sebebiyle demir  ve beton kalitesinde sapmalar çok daha yüksektir.
Afet durumlarından sonra tamiri ve bakımı betonarmeye göre daha hızlı ve düşük masrafla yapılır. Zarar görmüş yapı elemanını güçlendirmek zor ve maliyetli bir işlemdir, bazen imkansızdır. Riskleri ve alan kayıplarını birlikte getirir
Montaj işlemi biter bitmez tam kapasite ile kullanılabilir. Priz süresi istenilen mukavemet değerleri için uzundur.
Çelik yapıların sigorta primleri gelişmiş ülkelerde betonarme yapılara göre daha düşüktür. Ülkemizde betonarme ile diğer yapılar arasında prim farkı maddi değer üzerinden yapılmaktadır.
Benzer Haber  Bakan Hulusi Akar'ın Yaptırdığı Camiyi Cumhurbaşkanı Erdoğan İbadete Açacak

Yorum Yazın