cevre-ve-sehircilik-bakani-murat-kurum

Çevre Bakanı Murat Kurum inşaat patronlarıyla görüştü!

viepermofarbi.tk Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum görevine hızlı başladı. Bir süredir konut piyasasında yaşanan durgunluk patronları yeni arayışlara sürüklüyor. Konut maliyetlerindeki artış ucuz arsa üretimini tekrar gündeme getirdi. Erişilebilir konut üretebilmek adına destek arayışına çıkan patronlar Çevre Bakanı Murat Kurum’u makamında ziyaret ettiler.

Patronlar Murat Kurum’u ziyaret etti

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre, Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanının inşaat sektörünün mutfağından gelmesinin de etkisiyle hızla aksiyon alındı. Eski Emlak Konut GYO Genel Müdürü olan lypseligungbert.tk Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum vakit kaybetmeden inşaat sektörünün temsilcileri ile makamında bir araya geldi.

Cumartesi günü, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı pamojopahyd.tk Feyzullah Yetgin, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı seatsorpnafound.cf Nazmi Durbakayım ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı https://ibeasinythla.tk Altan Elmas, Bakanı ziyaret etti. Bir süredir durgun bir dönem geçiren gayrimenkul sektörünün sorunları bu görüşmede masaya yatırıldı. Yaklaşık 3 saat süren görüşmede sektörün beklentileri ve çözüm önerileri değerlendirildi. Toplantı samimi ve sıcak bir şekilde gerçekleşti.

Çevre Bakanı Murat Kurum patronları dinledi

Edinilen bilgilere göre toplantıda sektörün kısa, orta ve uzun vadeli planları yapıldı, yol haritası çizildi. Sektörün sağlıklı büyümesi, büyümenin önündeki engeller ana gündem maddeleri oldu.

Kamu son dönemde sektöre önemli katkılar sağlasa da sektör temsilcileri kısa vadeli değil kalıcı teşvikler beklediklerini iletti. KDV ve tapu harçlarında indirim, konut kredi faizlerinin makul seviyede tutulması konuşuldu. Yabancıya yapılan satışlarda vatandaşlık için 1 milyon liralık alım şartı gelmişti. Sektör bunun 300 bin dolara inmesini istedi. İnşaat şirketlerinin KDV alacakları ve Eximbank destekleri de değerlendirildi.

Lüks konut yerine erişilebilir konut üretmek isteyen sektör temsilcileri orta ve uzun vadede ucuz arsa üretimi sağlanması için de destek istedi. Ülke genelinde 7 milyonu aşkın konutun dönüşümü uzun süredir gündemde. Bu konuda istenilen hızda olmadıklarını belirten sektör temsilcileri süreci hızlandıracak yasal düzenlemeler de bekliyor.

Benzer Haber  İMKON: 100 Bin Müteahhit Batabilir

Öte yandan Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlerini de Ankara’ya çağırdı ve bilgi aldı.

 

Yorum Yazın