ceylan-insaat-konkordato-istedi

Ceylan İnşaat Konkordato istedi!

Ceylan inşaat Konkordato talebinde bulundu… 7 ay öncesine kadar işler çok iyi diye açıklamalarda bulunan Ceylan İnşaat’ın patronu Muammer Ceylan Konkordato istedi.

İnşaat sektöründe yaprak dökümü!

“Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir” diye boşuna söylememiş büyüklerimiz. Bu iflas daha güncel haliyle “Konkordato” resmen geliyorum diye bağırdı. Ceylan İnşaat Fikirtepe’de hayata geçirdiği Zer Göztepe konut projesinde finans problemine girince inşaatı tamamlamak için Kiptaş ve İlbank’la anlaşmıştı. Sanırım bu anlaşma da fayda etmedi…

Ceylan İnşaat Konkordato istedi!

“Zer” markasıyla İstanbul’un farklı bölgelerinde konut üreten ve son olarak Fikirtepe’deki projesinde finansal zorluklar nedeniyle KİPTAŞ ve İLBANK’ı ortak alan Ceylan İnşaat’ın Ağustos ayında  Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nden konkordato talebinde bulunduğu öğrenildi.

Ceylan İnşaat Eğitim Kurumları Turizm Ticaret ve Sanayi Limited’in başvurusunu değerlendiren mahkeme şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet kararı verdi. Kararla birlikte, şirket faaliyetlerinin denetimi için de Prof. Dr. Murat Atalı, Türkan Özdemir ve Ayşe Rüya Özturan’ı konkordato komiseri olarak atandı.

Konkordatonun tasdikine ilişkin davanın ön inceleme ve ilk tahkikat duruşması 1 Kasım 2018 günü yapılacak.

“Konut satmakta zorlanmıyoruz”

Ceylan İnşaat’ın patronu Muammer Ceylan, Şubat 2018’de Yeni Şafak gazetesine verdiği röportajda inşaat sektörünün sıkıntıda olmadığını çok iyi para kazandıklarını söylemişti. Bankalardan hiç kredi kullanmadığını söyleyen Muammer Ceylan, ‘konut satmakta zorlanmadıklarını’ söylemişti.

İşte Muammer Ceylan’ın 7 ay önce verdiği o söyleşide dedikleri:

-Sektörün para kazanmakta zorlandığını kim söyledi. Yok böyle bir şey. Kazancımız gayet iyi. İnşaat sektörü 250 alt sektörü destekliyor ve istihdama ciddi katkılar sağlıyor. Böyle bir sektörde kâr olmaması imkansız. Sektör hem kazanıyor hem de kazandırıyor. Hatta öyle konut fiyatları var ki bazen kâr marjları yüzde 100’leri aşıyor.

-3 iş adamı bir araya gelse kazanamıyoruz diye ağlıyor. İş adamlarının en büyük eksikliği şükür, en büyük zaafı ağlamak. Hem ciddi kârlar elde ediyorlar hem de şükretmeyi bilmiyorlar. Göğsümüzü gere gere ‘kazanıyoruz’ demeyi bilmeliyiz oysa.

Benzer Haber  Hazine arazileri yerli üretime açılıyor!

-Mecidiyeköy, Levent, Fikirtepe, Göztepe, Tuzla, Kartal ve Topkapı’da 7 şantiyede kentsel dönüşüm projeleriyle 3 bin konut inşa ediyoruz. Konut satmakta zorlanmıyoruz çok şükür. Ben şirket olarak bu güne kadar hiç bankalardan kredi kullanarak proje yapmadım.

Yorum Yazın