Çin’de Rekor Gayrimenkul Yatırımı

Çin’de rekor gayrimenkul yatırımı için tüm detaylar haberimizde… Yaklaşık 1.5 milyarlık nüfusuyla en çok nüfusuna sahip olan Çin, bugünlerde yatırımcıların büyük oranda gayrimenkul yatırımına odaklanmasına karşı formül geliştirmek istiyor.

Çin’de rekor gayrimenkul yatırımı için tüm detaylar haberimizde… Çin,  yaklaşık 1.5 milyarlık nüfusuyla en çok nüfusuna sahip. Bugünlerde yatırımcıların büyük oranda gayrimenkul yatırımına odaklanmasına karşı formül geliştirmek istiyor. Chengdu Southwestern Finans ve Ekonomi Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışma var.  Çalışmaya göre halen 50 milyondan fazla gayrimenkul, yatırımcı bulduğu halde ev fiyatlarının yükseleceği beklenerek boş bırakılıyor. Bu da piyasadaki konutların %22’sinin boş olduğunu gösteriyor. Chengdu Southwestern Finans ve Ekonomi Üniversitesi adına çalışmanın yürütücülüğünü yapan  Profesör Gan Li, boş konutların toplam emlak ürünleri içerisindeki bu oranının dünyadaki neredeyse hiçbir ülkede olmadığını ve olası emlak krizlerinde bütün boş evlerin satılmaya çalışılıp ev fiyatları piyasasına önemli zararlar verebileceğini belirtti. Bu aslında uzun sayılabilecek bir süredir devam eden ve Çin hükümetinin çözüm geliştirmeye çalıştığı bir konu.

Çin’de gayrimenkul yatırımı

Çin Hane Halkı Araştırma Merkezi ve ülkenin resmi haber ajansı olan Xinhua Haber Ajansı bir araştırma yaptı. Xinhua Haber Ajansı’nın konuyla ilgili  araştırmalara göre son 10 yılda piyasadaki konut yatırımları her yıl önemli bir miktarda artış göstermeye devam ediyor. Çin’in hane halkı varlıkları içerisinde emlak yatırımlarının %74.9’luk payının olması, gayrimenkullerin durumunu ifade etmek için önemli bir veri. Amerika’da Mortgage krizinin baş gösterdiği 2008 yılında emlak yatırımlarının Amerikan hane halkı varlıklarındaki payının %27.9 düzeyinde olduğunu düşünürsek gayrimenkul konusunun Çin açısından sahip olduğu risk daha iyi ifade edilebilir. Ayrıca Amerikan Merkez Bankası (FED) Çin’deki emlak piyasası üzerine bir rapor hazırladı. Raporu hazırlayan Kaiji Chen’in belirttiğine göre şu anda olmasa da önlem alınmazsa yakın gelecekte önemli bir emlak problemi yaşanabilir.

Benzer Haber  Müstakil Ev Maliyeti

Kaiji Chen’in bu tespitinde en önemli dayanak noktalarından biri, ev fiyatlarının yükseleceğini düşündüklerinden dolayı yatırımcıların evlerini satmaması ve bunun karşılığında arzın çok daha üstünde ev yapılması. Evler henüz satılmadığı için konut fiyatlarında çok büyük düşüş yaşanmadı. Fakat yakın gelecekte yatırımcılar ev fiyatlarında artış yerine sürekli azalış gösterdiğini görünce bir noktadan sonra toplu olarak ellerindeki evleri satmayı deneyecekler. Bu da bir emlak krizini beraberinde getirecek. Çin hükümeti konuyla ilgili önlemler alacak. Boş olarak kalacak evlerin satışını mümkün olduğunca azaltmaya çalışsa da konut kredileri her geçen yıl daha fazla şekilde talep edilmeye devam ediyor.

 

Yorum Yazın