DAP Yapı

DAP Yapı, projelerini geleceğe dönük yapmasıyla sektörde ön plana çıkan bir inşaat firmasıdır. Bunun en iyi örneklerinden birisi, konut ve ofis projelerinde mimarinin yanı sıra yatırım değerine de önem vermesiyle bilinmesidir. Ayrıca yıllardır su, doğa ve gelecek konseptiyle geliştirdikleri yapılar bugün model haline gelmiştir. Bu stratejinin, 1999 yılındaki “Şelale” konseptli ilk projeden itibaren devam ettiğini söyleyebiliriz. DAP Yapı’nın ilk projesi olan Şelale Evleri, İstanbul’un Kağıthane ilçesinde yer almaktadır. Bu proje, sonrasında DAP Yapı’nın yapacağı pek çok konut projesi için mimari açıdan öncü olmuştur. Günümüzde yurt dışına da açılan DAP Yapı, yurt içinden ve yurt dışından pek çok ödülün sahibidir. Konuyla ilgili olarak, European Property Awards’ın 2014-2015 yıllarında verdiği 33 ödül sektörde tekrarlanması çok zor bir başarıdır. DAP Yapı’nın mevcut Yönetim Kurulu Başkanlığını Dr. Ziya Yılmaz yapmaktadır.

Kuruluş Yılları

1999 yılında Şelale Evleri ile İstanbul merkezli olarak sektöre adım atan DAP Yapı, ilk projesini 36 ayda tamamladı. Şelale Evleri’nde başarılı bir sonuç aldıktan sonra Şelale konseptini devam ettirerek 2004 yılında üç yeni projeye başladı. Şelale Village, Şelale Crown Center ve Şelale Premium Residence olarak belirlenen bu yapılar da aşamalı olarak 2005 ve 2006 yıllarında tamamlandı. DAP Yapı sonrasında çalışmalarını hem İstanbul hem de diğer şehirlerde daha da yaygınlaştırdı. Böylece konut ve ofis inşaatlarında sektörün önemli parçalarından biri oldu. Bu süreçte European Property Awards başta olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası kuruluş projeleri ödüllendirdi. Bu ödüller, çeşitli projelerde otel inşaatından ofis tasarımına kadar pek çok alanı kapsamaktadır.

DAP Yapı’nın Tamamladığı Projeler

1999’dan bu yana sektörde yer alan DAP Yapı, bu süreçte pek çok başarılı projeye imza attı. Bu projelerden bazıları; İstmarina, Dalga Kule, Taksim Petek, Z Ofis, İ Ofis, Y Ofis, Bumerang Ofis, Burgu Kule, Dragos Royal Tower, Tango Kule.

Benzer Haber  Büyükyalı’nın “Yeni Yıldızları” Görücüye Çıkıyor

Bu projeler mimari başta olmak üzere pek çok açıdan ön plana çıkmaktadır. Örneğin; Z Ofisi, dünyada Z harfiyle inşa edilen ilk binadır. Aynı şekilde, 22 katlı ve 108 derece dönen yapısıyla Burgu Kule de mimari açıdan önemli bir örnektir. İstanbul’un Kartal ilçesinde yapılan İstMarina da “Dünyanın En İyi Karma Projesi” olarak seçilmiştir.

DAP Yapı’nın Devam Eden Projeleri

DAP Yapı bir yandan kentsel dönüşümle ilgili projelere devam ederken diğer yandan konut ve ofis yatırımlarına da devam etmekte. Devam eden ya da yakın zamanda yapımına başlanacak olan inşaatlar arasında DAP Nişantaşı, DAP Çeşme, DAP Beykoz, DAP Maslak gibi projeler yer almakta.

Yorum Yazın