DASK emlaklobisi

DASK Nedir? Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası ya da bilinen adıyla DASK Sigortası, gayrimenkuller açısından deprem riski taşıdığı için yapılması önemli bulunan bir sigorta türüdür. Ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası günümüzde gayrimenkuller için tapu talebi ve konut kredisi alımı gibi pek çok işlem için zorunlu tutulmuştur. Tapu ve konut kredisi gibi işlemlerin dışında deprem anlarında ihtiyaç duyulduğu için de yaptırılması önerilir. Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından denetlenmektedir. Evinizi hem deprem hem de deprem kaynaklı diğer afetleri yaşamasına karşı sigortalamaktadır. Bu sayede, yaşanabilecek olası bir doğal afet sonrası gerekli kontroller yapılarak ev için öncesinde belirlenen fiyat ev sahibine verilmektedir. Bu sayede doğal afetten dolayı mağdur olanların yaşam standartlarını bir an önce düzeltmeleri sağlanmaktadır. Önceki yıllarda denetimi nispeten daha az olan Zorunlu Deprem Sigortası, Afet Sigortaları Kanunu’nun çıkmasıyla birlikte artık çok daha yaygın olarak kontrol edilmektedir.

DASK Ücreti

DASK emlaklobisi

Zorunlu Deprem Sigortası’nın en çok ihtiyaç duyulduğu yerlerden biri, gayrimenkuller için yaptırılan tapu işlemleridir. Tapu işlemlerinin yanı sıra aynı zamanda gayirmenkul alırken ihtiyaç duyulan konut kredisine başvururken de Zorunlu Deprem Sigortası aranmaktadır. Dolayısıyla sunduğu imkanların yanı sıra tapu ve konut kredisi gibi işlemler için de Zorunlu Deprem Sigortası günümüzde hemen her daire tarafından yaptırılır hale gelmiştir. Yıllık olarak ödenen DASK’ın sabit bir ücreti olmayıp sigorta maliyeti yapılış yılı, evin bulunduğu bölge, evin metrekare sayısı ve kat sayısı gibi çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Tüm bankalar ve sigorta acentelerinden yapılabilen Zorunlu Deprem Sigortası, kayıt sonrası size verilen poliçe ile tescillenmektedir. DASK kapsamında ödenen paralar bir fonda toplanmaktadır. Sadece deprem durumlarında poliçe sahibi ilgililere vermek için kullanılır. Başka bir başkanlık ya da bakanlığa devredilemez. Deprem durumunda DASK’ın görevlendirdiği ekspertizler bölgeye gelir ve evi inceler. Onların raporuna takriben ödemeler gerçekleşmektedir.

Benzer Haber  Yeni Metro Hattı Hangi Semtlerdeki Fiyatları Etkileyecek?

 

DASK emlaklobisi

Ülkemizin fay hatları üzerinde yer aldığını ve bu fay hatlarından kaynaklı olarak çeşitli bölgelerde yaşanan deprem gibi doğal afetleri düşünecek olursak, Zorunlu Deprem Sigortası bu nedenle ertelenmemesi gereken bir sigorta türü. Burada dikkat etmeniz gereken şu nokta var; DASK doğal afetlerden kaynaklı zararlarda evinizin piyasa değerini değil, inşaat malzeme değerini karşılar. Örneğin, piyasa değeri olarak İstanbul’un lüks bir semtindeki evle daha düşük gelirli grubun yaşadığı bir semtteki evin fiyatı arasında uçurum varken DASK’ın iki ev için ödeyeceği sigorta bedelinde o kadar uçurum olmayabilir. Çünkü DASK evin piyasa değerine değil, teknik detaylarına bakmaktadır. Dolayısıyla evin marka değerini oluşturan diğer detaylar bu sigorta kapsamında değerlendirilmez. Yine de deprem sürecindeki kriz anını minimuma indirmek için en yakın banka ya da sigorta kurumuna gidip bir poliçe doldurmanızı ve poliçenin doldurulmasıyla Zorunlu Deprem Sigortası’nızı yaptırmanızı öneririz.

Yorum Yazın