degerli-konut-vergisi-emlaklobisi

Değerli Konut Vergisi Nedir?

Değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan konutlardan alınacak olan vergiye “değerli konut vergisi” adı verilir. Meclis’e tasarı olarak sunulacak değerli konut vergisi, lüks konutlardan daha fazla vergi alınmasını kapsıyor.

Değerli Konut Vergisi Kapsamı

Yeni Vergi Reformu paketinde yer alan yasa tasarısında, 5 milyon TL’den daha değerli konutlar için emlak vergisinin yanında ek olarak Değerli Konut Vergisi alınacağı bilgisi yer alıyor.

Verginin en önemli ilkesi, dayanağının yasa olmasıdır. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün değerli konut vergisi uygulamasının yasal dayanağı yoktur.

Gayrimenkuller üzerinden 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre vergi alınır. Emlak Vergisi Kanunu, bina vergisi ve arazi vergisi olmak üzere iki vergiyi düzenlemiştir. 2019 yılı Aralık ayında yayımlanan 7194 sayılı yasa ile Emlak Vergisi Kanunu’na değerli konut vergisi eklenmiştir. Böylece Emlak Vergisi Kanunu ile arazi vergisi, bina vergisi ve değerli konut vergisi olarak üç vergi düzenlemesi yapılmıştır.

Bu tasarı ile birlikte vergi dilimleri:

Konutunun değeri 5 milyon TL ila 7.5 milyon TL arasında olan vatandaşlar yılda yüzde 0.3, konutunun değeri 7.5 milyon TL ila 10 milyon TL arasında olan vatandaşlar yüzde 0.6, değeri 10 milyon TL ve üzerinde konutu olan vatandaşlar ise yılda yüzde 1 konut vergisi ödeyecek.

degerli-konut-vergisi-emlaklobisi

En Pahalı Konutlar Hangi Şehirlerde?

Şehir Konut Sayısı
İstanbul 5736
Muğla 512
İzmir 318
Ankara 126
Antalya 82
Balıkesir 29
Sakarya 20
Kocaeli 18
Aydın 13
Adana 4
Konya 3
Mersin 3
Eskişehir 2
Manisa 2
Hatay 1
Kayseri 1
Trabzon 1

 

Yukarıdaki listeye göre, İstanbul’da 5 bin 736 adet fiyatı 5 milyon TL ve üzeri konut bulunuyor. En yüksek satılık konut ilanının 550 milyon TL ile Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı’na ait olduğu görülüyor.

Bu yalıya sahip olan kişi her yıl devlete 5.5 milyon TL değerli konut vergisi ödemekle yükümlü olacak.

Benzer Haber  Umut Durbakayım Yücel Park projesini anlattı!

En pahalı konutların bulunduğu şehirler arasında Muğla ikinci sırada bulunuyor.

Yorum Yazın