Dolarını bozan eve hücum etti

Dövizde yaşanan çıkış, altın fiyatlarının yükselmesi gibi güncel olaylar nedeniyle Emlak yatırımcıları ve alıcılarının başka alanlara yöneldiği konuşuluyor. Peki gerçekten öyle mi? Arsa fiyatlarının yükselmesi, inşaat maliyetlerinin artması gibi etkenler nedeniyle konut üreten firmalar bugün sattıkları konutları tekrar yapmaya kalksalar sattıkları fiyata üretemeyecekler. Üstelik konut firmalarının yaptığı kampanyalar, KDV indirimi ve konut kredi oranlarının 0.98’e indiği bu günler emlak yatırımı için en doğru zaman gözüküyor. Vatan Gazetesi Ekonomi Servisinin bu konu ile ilgili yaptığı ‘Dolarını bozan eve hücum’ etti haberinin detayları aşağıdadır:

 Geçtiğimiz hafta dolar, euro ve altının rekor kırması konutta stokları eritti. Konut firmalarının yüzde 20 indirim yaptığı, konut kredisi faizinin de yüzde 0.98’e indiği bu ortamda altın ve döviz bozduranlar konuta yöneldi. KONUTDER Başkanı Altan Elmas, 3 milyar liralık satış yapıldığını söyledi

KONUTDER, GYODER ve İNDER’in başlattığı yüzde 20 indirim kampanyasına 41 firma, 150 proje ile katılıyor. Firmaların 15 Mayıs’ta başlattığı konut kampanyasında 12 gün geride kaldı. Talebin oldukça iyi olduğunu söyleyen KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “Kampanya için 3 milyar liralık bir hedef koymuştuk. Şu anda kampanya umduğumuzdan çok daha iyi gidiyor, firmalardan aldığımız bilgiye göre konutların üçte birinde 3 milyar liraya yakın gelir elde edilmiş” dedi.

Yatırımcı harekete geçti

Ev satışlardan son derece memnun olduklarını söyleyen KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “Halkımız kampanyayı algıladı. Yüzde 20 indirim, yüzde 5 peşinat, kredi faiz oranı da 0.98 oldu, tapu harcında ve KDV’deki indirimle beraber hepsi paket haline geldi. Bizi en çok memnun eden şey, yatırımcı kitle harekete geçti. Uzun zamandır faizler yüksek olduğu için yatırımcılar sektörden geri çekilmişti. Daha çok oturmak için konut alınıyordu. Şu anda hem oturmak hem de ileriye dönük yatırım yapmak isteyenler harekete geçti” diye konuştu.

Benzer Haber  İmar Barışı Detayları Belli Oldu!

Anadolu’dan talep var

Anadolu’dan da İstanbu’a talep aldıklarını aktaran Elmas, şöyle konuştu: “Anadolu’daki projelerde satışlar daha hızlı oldu. Antalya, Denizli, Bursa, Kayseri, Ankara ve İzmir’de projeler yürüten firmalarımızdan olumlu geri dönüşler alıyoruz. Biz bu kampanya için 3 milyar liralık bir hedef koymuştuk, 9 milyar liraya kadar da potansiyelimizin olduğunu söylemiştik. Şu anda kampanya umduğumuzdan çok daha iyi gidiyor, firmalardan aldığımız bilgiye göre konutların üçte birinde 3 milyar liraya yakın gelir elde edilmiş. Son derece mutluyuz. Kampanya sürecinde, vatandaşlarımız da uygun fiyatla konut sahibi olacaklar.”

15 Haziran son

Konut sektörünü canlandırmak için hükümetin tapu harcı ve KDV oranlarını indirmesiyle birlikte, kamu bankalarının da konut kredi faizlerini düşürmesinin ardından Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) destek vererek 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere tüm peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyası başlattı. 41 firmanın katılımıyla başlatılan kampanyada, ev almak isteyenler yüzde 5 peşinat ile 120 ay vadeli kredisini 0.98 faiz oranıyla ödeyebilecek. Peşin ve banka kredili ödemelerde kampanya kapsamında yüzde 20 indirim alabilecek, kampanya 15 Haziran’a kadar sürecek.

Balon yok, ılımlı canlılık var

Emlak Konut GYO, ‘Gayrimenkul ve Konut Sektörüne Bakış’ Mayıs 2018 raporunu açıkladı. Raporda ‘Türk konut piyasasında fiyat yönlü balon’ olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Emlak Konut, “Yaptığımız analizlerle bulduğumuz cevap, ‘balon olmadığı’ yönünde. Türkiye genelinde son verilere göre yapılan analizlerde fiyat artışının makul bir eğilimde devam ettiği görülmüştür. Türkiye genelinde ortalama konut fiyatları Ocak 2013 ile Ocak 2018 arasında reel olarak yüzde 45.49 oranında artmıştır. Yeni konut fiyat endeksi aynı dönemde yüzde 38.57’lik reel fiyat artışı sağlamıştır. Endekslerin artışı sektörün ılımlı bir canlılığı taşıdığı söylenebilir. Ancak bölge ve/veya semt bazlı fiyatlarda ‘köpükleşme’ eğilimleri görülebilmektedir” açıklamasını yaptı. Raporda, İstanbul’un Ocak 2013 ile Ocak 2018 dönemindeki reel fiyat artışının yüzde 69.48 seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Benzer Haber  Ülkealan İnşaat

İzmir’in üç büyük şehir içinde en iyi ikinci performansı göstererek, Ocak 2013 ile Ocak 2018 tarihleri arasında reel fiyat artışının hızlanarak yüzde 59.23’e ulaştığı kaydedilen raporda, Ankara’nın aynı dönemde yüzde 14.25 reel fiyat artışı sağladığı ifade edildi. Rapora göre, İstanbul nominal fiyat artışında liderliğini sürdürse reel fiyat artışı bakımından negatif bir değer alarak Haziran 2012-Haziran 2017 dönemine göre Ocak 2013-Ocak 2018 döneminde yüzde -8.51’lik bir kayba imza attı. Raporda, bu fiyat hareketinin bir ‘fiyat düzeltmesi’ olarak görülebileceği anlatıldı.

Konut kredisinde sektörden 4 kat fazla büyüdü

VakıfBank, ‘SarıPanjur Konut Kredisi’ ile bugüne kadar 450 binden fazla müşterisini avantajlı ve uygun ödeme planlarıyla ev sahibi yaparken, 2018’de 3 milyar TL’den fazla konut kredisi kullandırdı. Konut kredilerinde sektörün ortalama yüzde 1.48 büyüdüğüne dikkat çeken Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi, “Sunduğumuz konut kredisi kampanyalarımızla yılın ilk 5 ayında sektör ortalamasının 4 kat üzerinde büyümeyi başardık. Önümüzdeki dönemde de konut sektörünün ekonomimize sağladığı katma değer ve diğer sektörleri etkileme potansiyelini göz önünde bulundurarak, farklı kampanyalarla ev sahibi olmayı isteyen müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

THY çalışanlarına 3. Havalimanı’na yakın proje

Emlak Konut GYO, Türk Hava Yolları (THY) çalışanları için İstanbul Yeni Havalimanı’nın yakınında Arnavutköy sınırları içinde bir konut projesine başlayacak. THY ile Emlak Konut GYO’nun projesinin detayları bugün belli olacak. Türk Havayolları Genel Müdürlük binasında Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ile Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un da katılımıyla protokol imzalanacak.

Yorum Yazın