Ekim-2018-kiraz-zam-orani

Ekim 2018 kira zam oranı belli oldu!

Ekim 2018 kira zam oranı açıklandı. TÜİK Ekim ayı enflasyon oranlarını duyurdu. Ekim ayı kira sözleşmeleri ve yenilemeleri açıklanan enflasyon oranlarına göre düzenlenecek. Ekim 2018 kira zam oranı yüzde 21,36 olarak belirlendi.

Ekim 2018 kira zam oranı belli oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enlasyon rakamlarını açıkladı. En son düzenlenen yasaya göre kira zam artış oranı üretici fiyat endeksi (ÜFE) üzerinden hesaplanıyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) gereğince kira zammı hesaplamasında kullanılan enflasyon oranı değişiyor.

Ekonomi programı 2019 yılında hayata geçeceği için Ekim ayı kira zam oranı ÜFE’ye göre hesaplanacak. Dolayısıyla Ekim 2018 kira zam oranı yüzde 21,36 olarak uygulanacak.

2018 Ekim Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Kira artış oranı hesaplanırken 12 aylık ortalama alınmaktadır. Yani söz konusu ay için ÜFE’nin 12 aylık ortalaması kiranıza ne kadar zam yapılabileceği belirler.

TÜİK’in belirlediği 12 aylık ortalamalara göre % 21,36 artış oldu. Yani bu veriye göre ev sahibi kiranıza % 21,36’dan fazla zam yapamaz.

Örnekle açıklamak gerekirse: kiranız 1.000 TL ise yapılacak zam en fazla 213,60 TL olabilir.

Kira zammı nasıl hesaplanır?

Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan tedbirlerden biri gayrimenkulde kira artış oranını doğrudan etkiliyor. Ev sahipleri artık zamları üretici fiyatından değil, tüketici fiyatından yapabilecek. Program’ın ‘Enflasyon’ bölümünün ‘Politika ve Tedbirler’ başlığı altında, “Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir” maddesi yer alıyor.

Benzer Haber  Konkordato Sonun Başlangıcı Mı?

Normal şartlarda 12 aylık ortalama Yurt İçi Üretici Fiyatı (Yİ-ÜFE) artış oranı ile belirlenen kira zammı üst rakamı yeni düzenleme yapılması ile birlikte TÜFE ile belirlenecek.

Kira artışını kim belirler?

Ev ve işyerini kiraya veren mal sahipleri, kiracıları ile yaptığı sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapma hakkına da sahip oluyor. Peki, kira artışını kim belirler? Ev ve işyerini kiraya veren mal sahipleri, kiracıları ile yaptığı sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapma hakkına da sahip oluyor. Kira sözleşmesi, taraflardan herhangi bir fesih bildiriminin gelmemesi halinde otomatik olarak senelik yenilenmiş oluyor.

Peki, yenilenen kiralamalarda kira artışı nasıl yapılır? Kira artışını kim belirler?

Kira artışı, Borçlar Kanunu kapsamında yer alan hükümlere göre yapılıyor. Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.  Bu kural, meskenlerde geçerli oluyor. İşyeri sahipleri kanunda yapılan bir değişiklik ile 2020 yılına kadar istediği oranda zam yapabiliyor. Ancak öncelik sözleşmede belirtilen oranda oluyor. Eğer sözleşmede herhangi bir oran belirtilmemiş ise mal sahibi kiracısına dilediği oranda artış yapabiliyor.

 

Yorum Yazın