emay-insaat-iflas

Emay inşaat iflas mı etti?

Emay inşaat iflas mı etti? Emay İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çağlar’ın “borç yapılandırma görüşmesinde olduklarını ve borçların vadesini uzatmayı amaçladıklarını” söylemesinin ardından Emay inşaat iflas dedikoduları artmaya başladı.

Emay İnşaat bu noktaya nasıl geldi? Binlerce konut üreten firma neden “iflas” haberlerine konu oluyor? Emay İnşaat Kentplus Centrium Tower projesinde ev alan 4 müşterisi ile karşı karşıya gelmişti. Ev sahipleri, tapu devrine ilişkin sorun yaşandığı iddiası ile tüketici mahkemesinden dava açarak ve tedbir kararı almıştı.

Emay İnşaat ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şirket olarak bugüne dek binlerce konut üretimi yapılarak hak sahiplerine teslim edildiği belirtmişti. Davacıların gündeme getirdiği iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada “Tapu iptal ve tescil davalarının başlangıç aşamasında dava konusu taşınmazlara ilişkin ihtiyati tedbir kararı verilmesi olağandır” denilmişti.

Açıklamada ayrıca “Projede, henüz alıcılar tarafından ödemesi tamamlanmamış daireler bulunmasına rağmen, yer teslimleri gerçekleşmiş olup, hali hazırda tapu devirleri devam etmektedir” ifadelerine yer verilmişti.

Emay inşaat iflas mı etti?

İnanlar İnşaat’ın iflas talebinde bulunması, Ali Ağaoğlu’nun “kriz uyarısı“, Adnan Polat’ın “bazı inşaat firmaları nakit sıkıntısına girecek. İflaslar olabilir” açıklaması zaten piyasayı tedirgin etmişti. Tam da bu sırada Emay İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çağlar’ın “borç yapılandırma görüşmesinde olduklarını ve borçların vadesini uzatmayı amaçladıklarını” söylemesi Emay inşaat iflas mı edecek? sorusunu akıllara getirdi.

Toplam borçlarının 2017 itibarıyla 1.2 milyar lira civarında olduğunu söyleyen Çağlar, bu miktarın bir bölümünü yapılandırmak istedikleri kaydetti. Bloomberg International’ın sorularını yanıtlayan Çağlar, kur ve faiz artışının maliyetleri artırması ve yavaşlayan konut satışları nedeniyle yapılandırma ihtiyacı doğduğunu belirtti. Çağlar 2 milyar lira civarında stok varlıklarının olduğunu sözlerine ekledi.

Benzer Haber  Plazalar Vadisi Satışa Çıkarılıyor!

Emay İnşaat’ın projeleri arasında KentPlus Ataşehir, KentPlus Mimarsinan, Kent- Plus Kartal ve Kentplus Newport bulunuyor.

Emay İnşaat şikayet

Emay İnşaat hakkında internet sitelerinde şikayetler de yer alıyor. Şikayetvar internet sitesinde Uluç. isimli vatandaşın 23 Haziran 2018 tarihinde paylaştığı şikayet şöyle; “Emay İnşaat’tan Kent Plus Kadıköy’den 2015 Nisan ayında peşin para ödeyerek daire satın aldım. Daire teslim edilmiş olmasına rağmen tapu teslimi yapılmadı. Yakın bir zamanda yapılacağını düşünmüyorum.”

Arzu. isimli vatandaşın 20 Haziran 2018 tarihli yine aynı sitede yer alan şikayeti; ” 2009 yılında İstanbul /Büyükçekmece’ye bağlı Mimaroba’da bulunan Emay İnşaat ve TOKİ ortak yapımı olan Kentplus sitesinden 19.09.2009 tarihinde 515 pafta 1 parsel c-1 d-6 daireyi gayrimenkul satış vaadi ve borçlanma sözleşmesi ile satın alıp ödemelerimi aksaksız bitirdim. Akabinde firmadan tapumuzu talep ettik ancak 1.5 sene boyunca bizi sürekli oyaladı ve şu an ki mevcut durum ise içler acısı! Emay İnşaat yaklaşık 82 daireyi bizlere bilgi vermeden ve izin almadan yaklaşık 25 bankaya tapularımızı ipotek ettirmiş ve dairelerimize bankalar çok yüksek meblağlarda haciz koymuştur. İhtarname çektik savcılığa suç duyurusunda bulunduk akabinde Tüketici Mahkemesi’ne tedbir davası açacağız ancak avukatların hepsi biz davayı kazansak bile sadece mahkeme bankalara tedbir koyuyor ancak Emay İnşaat borçlarını bankalara ödemediği müddetçe her an bankalar haciz işletimi başlatacak.”

Emay İnşaat konuyla ilgili bir açıklama yaparsa burada yer vereceğimizi de ayrıca belirtmek isteriz. Bazen firmaları söylentiler batırır. Bu yüzden firmaların söylentilerin önüne geçerek şeffaf bir şekilde iddialar hakkında cevap vermesi daha doğru bir yol olur.

 

Yorum Yazın