emlak-bankasi-dusuk-faizli-konut-kredisi

Emlak Bankası düşük faizli konut kredisi verecek mi?

Emlak Bankası düşük faizli konut kredisi verecek mi? 17 yıl önce kapatılan Emlak Bankası daha açılmadan farklı beklentilere yol açtı. Özellikle konut sektörü Emlak Bankası’nın bir an önce açılmasını bekliyor. Konut kredi faizlerinin yüzde 2 seviyelerinin üzerine çıkması bu beklentiyi bir kat daha arttırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan Emlak Bankası duyurusu büyük bir heyecana sebep oldu. İnşaat sektörü tarafından da memnuniyet ile karşılanan bu haber hükümetin konut kredisi için aradığı çare olmuş olacak.

Emlak Bankası düşük faizli konut kredisi verecek mi?

Mayıs-Haziran aylarında konut sektörü temsilcileri “seferberlik” ilan etmişler ve kamu bankalarıyla anlaşarak 0.98 faiz oranıyla konut kredisi kullandırmışlardı. Ancak bu kampanyadan konut almak isteyen vatandaşların çoğu yararlanamadı. Dost meclisinde konuştuğum inşaat patronu “bankaya 20 başvuru gönderdik. Sadece 2 tanesine kredi çıktı” diyerek durumu kısaca özetlemişti.

Emlak Bankası yüzde 1’in altında konut almak isteyen vatandaşlara konut kredisi kullandırmalı. Burada önemli noktalardan biri de kredinin süresi. Faiz oranlarından dolayı en çok tercih edilen vade 60 ay. Konut kredisi faiz oranları düşerse bu vadeler 120 aya kadar çıkabiliyor. Sektörde Emlak Bankası’nın 240 ay vadeyle konut kredisi vereceği konuşuluyor. Ancak ben pek mantıklı bulmuyorum. 240 ay vadenin finansman maliyeti çok yüksek olacaktır. Ama eğer bir formül bulunup verilebilirse süper olur.

Emlak Bankası’nın 100 gün içerisinde açılması bekleniyor. Emlak Bankası düşük faizli konut kredisi verecektir. Bu oran ne olacak şimdiden birşey söylemek çok zor. Çünkü o günün piyasa koşullarına göre oranlarda iniş ve çıkışlar olabilir. Her şeye rağmen konut kredileri diğer bankalara göre düşük olacaktır.

Benzer Haber  Kira Zammı Hesaplaması Değişiyor

Emlak Bankası düşük faizli konut kredisi hangi konutlar için geçerli olacak? Sektörde farklı dedikodular var. Bazıları düşük faizli kredinin sadece sıfır konutlar için kullandırılacağını söylüyor. Benim tahminim hem birinci el konutlarda hem de ikinci el konutlarda düşük faizli konut kredisi kullandırılacaktır. Burada esas amaç inşaat firmalarını kalkındırmak değil vatandaşın istediği konuta düşük faiz ödeyerek ulaşabilmesidir.

Tüm bu soruların cevabını Emlak Bankası açıldığı zaman göreceğiz. Şunu söyleyebilirim Emlak Bankası hem inşaat sektörü için hem de konut almak isteyen vatandaşlar için önemli bir fırsat olacak…

Emlaklobisi / Ağustos 2108

 

 

 

Yorum Yazın