vatandaslik-emlaklobisi

Ev Alana Vatandaşlıkta İndirim! Vatandaşlık Kolaylaştı

Ev alana vatandaşlıkta indirim! Vatandaşlık kolaylaştı! Ntv haberine göre; Yabancıların Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olduğu mali şartlar ve yatırım miktarları düşürüldü. Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Vatandaşlık için ev alımında öngörülen bedel, 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildi.

Türk vatandaşlığına geçiş şartlarında değişiklik yapıldı

vatandaslik-emlaklobisi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Türk vatandaşlığı kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapan yönetmelik ile, yabancıların Türk vatandaşlığını kazanabilmek için;

– Karşılamak zorunda olduğu en az sabit sermaye yatırımı 2 milyon dolardan 500 bin dolara,

– Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye’de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara,

– Belirli miktar mevduatı üç yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı veya devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı 3 milyon dolardan 500 bin dolara,

– Gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alınmasında öngörülen tutar sınırı 1.5 milyon dolardan 500 bin dolara, düşürüldü.

Ayrıca, istihdam oluşturma yoluyla Türk vatandaşlığı kazanılabilmesi için öngörülen istihdam miktarı sınırı ise 100 kişiden 50 kişiye düşürüldü.

Yatırım türleri arasında belirlenen süreyi tamamlamak amacıyla geçişkenlik mümkün olabilecek.

Yönetmeliğe göre bu parasal değerlerin belirlenmesinde Merkez Bankası’nın efektif satış kurunun yanı sıra çapraz döviz kuru da esas alınacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı kararı şöyle:

vatandaslik-emlaklobisi

Vatandaşlık kolaylaştı

Vatandaşlık almak isteyen yabancılar için İçişleri Bakanlığı bünyesinde “Özel Ofisler” açılacak.

Vatandaşlık İçin 50 Kişilik İstihdam

“Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte” değişikliğini öngören Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Vatandaşlık için oluşturulması gereken istihdam rakamı ise 100 kişiden 50 kişiye düşürüldü. Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara üç yıl tutma şartıyla yatırılması gereken mevduat tutarı en az 3 milyon dolardan 500 bin dolara, en az 3 milyon dolar tutarında devlet borçlanma araçlarını 3 yıl tutmak şartıyla satın alma şartı da 500 bin dolar olarak güncellendi.

Benzer Haber  Konutta yüzde 20 indirim kampanyası!

Öte yandan vatandaşlık başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulacak. Türk vatandaşlığına geçmek için başvuran yabancılarla birebir ilgilenilmesi, işlemlerin en kısa sürede yapılması için “özel ofisler” kurulacak.

Yabancı Rekoru

vatandaslik-emlaklobisi

TÜİK’in açıkladığı konut satış istatistiklerine göre, geçen ay konut satışı yüzde 12.5 azalarak 105 bin 154 adet oldu. İpotekli satış olarak nitelendirilen konut kredili satışlar ise yüzde 67.1 azalışla 12 bin 743’e indi. Vatandaş artan konut kredi faizi nedeniyle şirket içi ödeme planlarına yöneldi. Öte yandan ağustosta yabancılara konut satışı yüzde 129.6 artarak 3 bin 866’e çıktı. Bu bugüne kadar yabancıya adet bazında yapılan en yüksek satış. TÜİK verilerine göre ağustosta en fazla 944 konut ile Irak vatandaşları satın aldı. Irak’ı 394 konut ile İran, 275 konut ile Suudi Arabistan izledi.

Yorum Yazın