Ev Alarak Portekiz Vatandaşı Olma Fırsatı!

Dijital Çağ’da artık hangi milleten olduğunuz, nerede yaşadığınız çok önemli değil. Dünya Vatandaş’ı olma yolunda ilerliyoruz. Dünyanın öbür ucuna kolayca gidebiliyor orada yaşayabiliyoruz. İklimini, doğasını veya kültürünü sevdiğimiz bir ülkede yaşamak artık çok daha kolay. Portekiz bu konuda farklı adımlar atıyor. Portekiz vatandaşı olmak için Portekiz’de ev almak yeterli…

Portekiz’de ev almak

Son dönemde hem ekonomik açıdan hesaplı bir ülke olması hem de kültürü ve iklimiyle en çok tercih edilen Portekiz’i incelemek istedik. Portekiz son yıllarda dünyanın her yerinden yatırımcı ve tatilciyi ağırlıyor.

Türk vatandaşlarının Portekiz’e ilgisini merak ettik. Libertas Türkiye Pazarından Sorumlu Ülke Müdürü Şafak Nervo ve Libertas Yönetim Kurulu Başkanı Pascal Goncalves ile Portekiz gayrimenkul yatırımı üzerine özel bir söyleşi yaptık.

Pascal Goncalves ve Şafak Nervo ile birlikteyiz. Libertas’ı sizden dinleyelim.

Biz aslında Portekiz’ in hem proje sayısı hem satış adedi anlamında en büyük geliştiricisiyiz. Sadece Portekiz’lilere konut satmıyoruz. Uluslararası bir satış kanalımız var ve aktif olduğumuz ülkelerde o ülkenin dilini konuşarak, insanlarını anlayarak hareket ediyoruz. Türkiye’de de bir yıldan fazla süredir aktifiz.

Amerika’lı emlak uzmanı Lief Simon 2018 başında bir araştırma açıkladı. Yurt dışından ev almak isteyenler için en cazip 10 ülkeyi liste halinde sundu. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkeyi açıkladı. Burada Portekiz 3. sıradaydı. Özellikle Algarve bölgesi ve Lizbon’un kuzey tarafından Portekiz’de ev alınmasını öneriyor. Sizin yoğunlaştığınız bir bölge var mı?

Lizbon hem başkent olduğu için hem taşıdığı ulaşım alternatifleri startup’lara verilen avantajlar, iklimi, kültürel potansiyeliyle aslında hem yaşamak hem yatırım alternatifiyle en çekici bölge tabiki Portekiz’de. Algarve Bölgesi de aslında Türkiye’nin Antalya’sına benziyor. Daha çok yazlık özellikle Avrupalı emekli ve üst yaş düzeyinin yaşamayı tercih ettiği daha sakin bir bölge. Lizbon daha enerjik daha hayatın olduğu bir bölge. Libertas olarak hem Algarve’de villa ve daire olarak hem de Lizbon’da farklı bölgelerde birçok projemiz bulunmakta.

Benzer Haber  TOKİ Arkeolojik Sit Alanına Rezidans Yapıyor!

Portekiz denilince aklımıza Golden Visa geliyor. Nedir bu Golden Visa?

Golden Visa aslında yatırım yoluyla -gayrimenkul yatırım yoluyla- alınan oturum ve çalışma izni. Bu oturma ve çalışma izni aslında Portekiz’de geçerli ama Schengen bölgesinde serbest dolaşım sağlıyor. Golden Visa veren ülkeler arasında Portekiz’in çok fazla öne çıkmasının nedeni yılda sadece 7 gün kalarak süreci ilerletebiliyorsunuz. 6. yılın sonunda da vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz. Vatandaşlığa başvururken B1 seviyesinde Portekizce konuşmanız gerekiyor.

Senede sadece 7 gün kalarak 6. yılın sonunda vatandaşlığa başvurabiliyor mu?

Kesinlikle başvurabiliyorsunuz…

Golden Visa tabi ki cazip, Golden Visa’yı düşünmeden sadece yatırım amaçlı almak isteyenler için Portekiz neler sunuyor? Yani yatırımın geri dönüşü anlamında.

Aslında yatırımın kazancı açısından da çok büyük potansiyeli olan bir ülke. 2008-2013 arasında bir kriz yaşadı ama 2013 ten beri fiyatlar giderek artıyor. Şu anda Portekiz’de arz çok çeşitli hem Portekiz’liler pazarda hem Golden Visa var. Avrupalıların özellikle bir yaşam destinasyonu. Dolayısıyla bunların hepsi toplanınca ciddi bir talep doğuyor. Bu da yatırımın değer kazanmasını sağlıyor. Yıllık şu anda % 11 değer artışı var ve Euro bazında baktığınızda özellikle TL karşısında çok ciddi bir rakam.

Golden Visa veya yatırım için Portekiz’de ev almak isteyenler ne kadarlık bir yatırım düşünmeli? Yani Golden Visa için belli bir limit var mı? Yatırım için ne kadar bütçe gerekiyor? Sonrasında kredilendirme anlamında destek sunuyor mu?

Golden Visa ülkeye nakit para girmesi için devlet tarafından yapılmış birşey. Dolayısıyla 500 bin Euro yatırım değeri var. Normalde bizim ürünlerimizde 170 bin Euro’dan 2 milyon 500 bin Euro’ya kadar farklı alternatifler var. Lokasyona ve projenin dinamiklerine göre çok değişiyor. Burada aslında bizde odluğu gibi topraktan girerseniz yatırımın değer kazanma potansiyeli daha yüksek. Aslında inşaattan girerseniz inşaatın gidişatına göre ödeme yapıyorsunuz. Dolayısıyla tapuya kadar %50-60’ını ödemiş oluyorsunuz. Tapuda kalanını ödüyorsunuz. Bu kendi içinde bir garanti sağlıyor zaten. Kredilendirme tabiki mümkün ama Golden Visa için 500 bin Euro’nun nakit ülkeye girmesi gerekiyor.

Benzer Haber  Tasarrufa Dayalı Faizsiz Yatırım Sistemi, Vakıfevim

Portekiz’de yatırım yapmak isteyenler ne yaparak başlamalılar?

Öncelikle bizi arıyorlar. Burada tabi geliştirici olmanın çok büyük avantajı var. Aynı zamanda turizm yatırım şirketimiz var. Kısa dönem kiralamaya koymak isityorlarsa bizim turizm şirketimizden yararlanıyorlar. Biz o ürünü sadece satarken değil bütün süreç boyunca ürünün arkasındayız. 5-6 yıl sonra satmak istediklerinde gene bize gelebiliyorlar. Dolayısıyla biz bunu evlilik gibi görüyoruz. Satış sonrası hizmetlerimizde mevcut. Güvenilir insanlarla çalışmak tabiki Portekiz’de çok daha etkili. Burada bizim yurtdışı satış kanallarından bahsettim Fransa’da yada Türkiye’de bile Portekiz’deki biriyle aynı fiyatao daireyi alacaktır. Fiyatlarımız internette mevcut. Vatandaş olmak fiyatlarda herhangi bir değişiklik yapmıyor.

Libertas Hakkında:

Portekiz’in en büyük gayrimenkul yatırım şirketlerinden olan Libertas hem kendi yaptığı konutları hem de müşterilerinin ihtiyacı olan konutları tüm dünyada alıcılarıyla buluşturuyor. Sektörde 30 yıldan fazla tecrübesi olan Libertas Portekiz’de bulunan gayrimenkulleri yurtdışına satışı konusunda profesyonel hizmet veriyor.

Detaylı Bilgi İçin:

Adres: Büyükdere Cad. Metrocity D Blok, Kat.4 Levent İstanbul

Telefon: +90 212 3910505

Mobil: +90 530 6423660

info@portekizdeev.com

 

Yorum Yazın