ev-almak-mi-ev-yaptirmak-mi-emlaklobisi

Ev Almak Mı, Ev Yaptırmak Mı?

Ev Almak Mı, Ev Yaptırmak Mı? Çalışma hayatınızın sonlarına geldiniz ve artık emeklilik planları yapmaya başladınız ya da şehrin koşturmacasından sıkıldınız ve artık daha sakin, daha rahat ve işlerinizi evinizde yürüteceğiniz bir yaşam tarzı benimsemeye karar verdiniz. O halde siz de artık müstakil bir ev için hazırsınız demektir.

Çok hızlı gelişen geç kalınmış bir kentleşme sürecinde bu hıza paralel olarak süratle terk edilen ve bir dönem adeta yoksullukla eş anlamlı sayılan müstakil evler, bugün gelinen noktada tekrar hak ettikleri ilgiyi görmeye başladılar. Müstakil evlerin insan doğasına apartman yaşamından çok daha uygun olduğu bugün hemen herkes tarafından kabul ediliyor.

Rahatlık, mahremiyet, deprem güvenliği ve daha birçok konuda müstakil evler sayısız avantaja sahipler. Ancak şehir merkezlerinde müstakil ev bulabilmek hiç de kolay değil. Bu yüzden müstakil bir evde yaşamak aynı zamanda bir emeklilik hayali olmaya da başladı son dönemde. Bu yazımızda müstakil bir ev sahibi olmaya karar verme aşamasında, ev almak mı yoksa ev yaptırmak mı daha avantajlı sorusuna bir yanıt aramaya çalışacağız.

Önce yaşayacağınız muhiti belirleyin

ev-almak-mi-ev-yaptirmak-mi-emlaklobisi

Ev almakla ev yaptırmak arasında bir seçim yapabilmeniz için her ikisinin de mümkün olduğu bir muhite yerleşme niyetiniz olmalı. Cihangir’de ya da Şişli merkezinde yaşamak istiyorsanız müstakil bir ev yaptırmanın seçenekler arasında olmadığı aşikâr. Ancak büyük kentlerin henüz gelişmekte olan çevre ilçelerinde ve her türden küçük il, ilçe ve elbette köylerde müstakil evler konusunda çok sayıda alternatif bulmak mümkün.

Sonuç olarak müstakil bir evde yaşamaya ve hayatınızı buna göre yeniden düzenlemeye karar verdiyseniz, öncelikle hedeflediğiniz bölge veya bölgeleri belirleyin. Bu bölge tercihi seçiminizde çok önemli bir rol oynayacak.

Benzer Haber  Betonarme Nedir?

Nasıl bir ev olmalı?

ev-almak-mi-ev-yaptirmak-mi-emlaklobisi

Müstakil evler de kendi içlerinde çok farklı modellere ayrılıyorlar. Gösterişli kütük evlerden tutun taş evlere, prefabrik evlerden kurulu halde gelen iki odalı konteyner evlere kadar oldukça geniş bir yelpazeden tercih yapmak mümkün. Bu tercihiniz de satın alma veya yaptırma kararınızda belirleyici olacak. Örneğin bir kütük evi hazır olarak bulmanız oldukça zor. Bulsanız bile fiyatı hayli yüksek olacaktır.

ev-almak-mi-ev-yaptirmak-mi-emlaklobisi

Taş evler içinse durum daha farklı. Yeni bir taş ev yaptırmak oldukça masraflı ve dahası uzun süreye yayılan yorucu bir iştir. Bu yüzden eski bir taş evi alıp restore etmek duruma göre daha ekonomik ve pratik bir seçenek olabilir. Nasıl bir ev istediğinize karar verdiğiniz zaman seçenekleriniz de daha berrak olacaktır.

ev-almak-mi-ev-yaptirmak-mi-emlaklobisi

Ev satın almanın avantajları

Sıfırdan bir ev yaptırmak yerine hazır bir ev tercih etmenin çeşitli avantajlarından söz edilebilir. Her şeyden önce bir şehirden başka bir şehre göç edecekseniz, hazır bir ev almak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Kısa sürede taşınıp yeni hayatınıza başlayabilirsiniz.

Bir başka konu da maliyet avantajıdır. Bölgelere göre değişmekle birlikte, arazi maliyetlerinin bir hayli yükseldiği şu dönemde, hazır bir ev almak çoğu zaman daha ucuz bir seçenek olabiliyor. Seçenek çokluğu da yine hazır bir ev almanın avantajları arasındadır. Dar bir bölgeye bağlanmanız gerekmez, bir ya da birkaç bölge, hatta şehir arasından dilediğinizce seçim yapabilirsiniz.

Yeni bir ev yaptırmanın avantajları

ev-almak-mi-ev-yaptirmak-mi-emlaklobisi

Elbette yeni bir ev yaptırmanın da çok çeşitli avantajları vardır. Her şeyden önce kendi yaptırdığınız evin her şeyini kendiniz belirler, tam anlamıyla zevkinize uygun olarak yaptırırsınız. Ayrıca evinizin malzemesinden tarzına, büyüklüğünden kat sayısına kadar her şeyini ihtiyacınıza göre kurgular, gereksiz olan her şeyi en baştan elersiniz. Sağlamlık, dayanıklılık, kullanım ömrü gibi parametrelerde de elbette sıfır bir ev yaptırmak daha ön plandadır. Sonuçta her detayına hakim olduğunuz ve kendi planınız olan bir ev sizin için çok daha cazip bir yer olacaktır.

Benzer Haber  Asmalı Bahçe Şehir Projesinin Kredi Faizleri Düştü

 

Yorum Yazın