Ev Kirası Nasıl Hesaplanır?

Ev kirası nasıl hesaplanır? Ev kirası hesaplamada dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir? Yazımızdan konunun tüm detaylarına ulaşabilirsiniz. Kiracının, söz konusu gayrimenkulü kullanma karşılığı olarak belirli bir dönem için ödediği rakama kira bedeli denir. Bazen bu kira bedeli, para dışında bir hizmet, bir üretim gibi gider de olabiliyor.

 

Kiracının, söz konusu gayrimenkulü kullanma karşılığı olarak belirli bir dönem için ödediği rakama kira bedeli denir. Bazen bu kira bedeli, para dışında bir hizmet, bir üretim gibi gider de olabiliyor. Kira bedelinin kira kontratında yazılması gerekiyor. Kanunun çizdiği sınırlar içerisinde, kiralayan, dilediği kira bedelini belirlemekte serbesttir.

Ev veya ofisinizi kiraya vermeden önce, kira getirinizi hesaplamak için dikkate almanız gereken kriterler mevcuttur. Bu kriterleri, sizin finansal ihtiyaçlarınız, ev veya işyerinizin durumu ve bulunduğu lokasyonun fiyat skalası belirler. Ev kirası nasıl hesaplanır sorusunun cevabını sizler için derledik. İşte, ev kirası hesaplama için bilinmesi gerekenler;

Gayrimenkulün amortisman süresi nasıl hesaplanır?

 

Kiraya verilen mülkün yıllık kira gelirini, satış bedeline bölerek; gayrimenkulünüzün amortisman süresini bulabilirsiniz. Bulunan amortisman süresi 20 yıl civarında ise, evinizin kira bedeli gerçek değerine yakındır. 20 yılın üzerinde ise kira bedelinin, gerçek değerinin altında seyrettiği anlaşılır. Bu sebeple, kira bedelini artırmak için kendi önlemlerinizi almanız gerekir. Ayrıca, amortisman süresi 15 yıl veya 15 yılın altında ise kira bedelinin, gerçek değerine göre yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Evin gerçek değerinin ödenmediği düşünülen durumlarda, kiracı veya kiralayan tarafından kira bedeli tespit davası açılabilir.

Örneğin; evinizin kira bedeli, emsallerle kıyaslandığında çok düşük kalıyorsa; yenileme döneminde, kira bedelinin tespiti davası açabilirsiniz.

Kira tespit davası hangi durumlarda açılabilir?

Kira tespit davasının açılması için, evin değerini gerçekten değiştiren bir unsurun varlığı gerekir. Örneğin, evin bulunduğu lokasyonda; konut projesi, sosyal alanlar, yeni bir alışveriş merkezi ya da yol projesinin yapılması gibi tüm çevre evlerin fiyatlarını da olumlu olarak etkileyen, rayiç bedellerini yükselten bir gelişme bunun için yeterli olacaktır.

Mülk sahibinin, kira bedeli tespit davası açılacağına dair, kira kontratını yenileme döneminden bir ay önce, ihtarname göndererek kiracısını bilgilendirmesi gerekir. İhtarname gönderilmezse; kira kontratında yer alan oranlarda kira yenilemesini kabul ettiğiniz anlamına gelir. Bu durumda dava açma hakkınızı kaybedersiniz.

Kira kontratında, kiranın belli bir oranda arttırılacağına dair bir ibare yer alıyorsa; kontrat bitiminden önce ihtarname çekilmesi şartı aranmaz ve kira dönemi içinde her zaman, kira bedelinin tespiti davası açılabilir.

Kira bedeli tespit davası, sulh mahkemelerinde görülür. Kira bedeli tespit davalarında yalnızca, kiranın tespit hükmü verilir. Tespit edilen kiranın tahsiliyle ilgili bir konuda karar verilemez. Dolayısıyla, davanın icra yoluyla takibi gibi bir işlem gerçekleşmez. Tespit davasını kazanan kiralayan, yeni kira bedelini gösteren tespit hükmü ile kiracıya karşı ilamsız icra takibi yapabilecektir.

Benzer Haber  İnşaat Seramiklerinin Sektör İçin Önemi

Yorum Yazın