Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev satarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz. Evinizi  satarken dikkat etmeniz gereken birçok unsur vardır. Evimiz artık ihtiyaçlarımızı karşılayamaz duruma geldiğinde, yeni bir ev satın almaya karar verdiğinizde evinizi değerinde ve doğru yöntemler ile satmanız gerekecektir. Ev satmak kolay bir süreç olmadığı gibi zarar görmeden ev satmak da oldukça zordur. Evinizi satmaya karar vermeden önce aklınızda ev satmak mantıklı mı, ev satarken gerekli evraklar neler, ev satarken nelere dikkat edilmeli, ev satmada da yaş sınırı, ev satarken masraflar kime ait gibi soru işaretleri yer alacaktır.

ev-satarken-dikkat-edilecekler-emlaklobisi

Ev Satma Prosedürleri

Öncelikle yeni bir ev almak veya paranızı kar getirisi daha yüksek bir yatırım aracında değerlendirecekseniz ev satmak oldukça mantıklıdır. Çocuklarınızın okuluna, eşinizin iş yerine veya kendi iş yerinize daha yakın bir semtten ev almak mantıklı bir karar olacaktır. Ancak evinizi hiç bir sebep yokken satmaya karar vermek ekonomik olarak sizi zarar uğratacağı gibi ev satma prosedürleri ile de uğraşmak zorunda kalacaksınız. Emlak sektörü her zaman için kar getiren bir sektör olduğu için ev alarak yatırım yapmak veya ev satıp daha karlı bir bölgeden ev satın almak akıllıca bir davranış olacağından ev satmak mantıklı mı sorusu ve kafanızda yer alan soru işaretleri ortadan kalkacaktır.

ev-satarken-emlaklobisi

Evinizi belirli sebeplerden satmaya karar verdiyseniz bilmeniz gereken alım – satım kuralları vardır. Bu kuralların başında ev alım satım yaşı gelir. T. C. yasalarına göre ev alıp satabilmek için 18 yalını doldurmuş olmanız gerekir. Tüm yasal işlemlerde olduğu gibi ev alım satımında da yaş sınırı on sekizdir. On sekiz yaşından küçükler bir vekil yardımı ile ev satabilir. Eğer yaşınız altmış beş üzeri ise yasalar gereği tam teşekküllü devlet hastanesinden akıl sağlığınızın yerinde olduğu ile ilgili raporlar almanız gerekecektir. Bu rapor olmadan 65 yaşından büyük olan hiç kimse yasa gereği ev alım ve satımı yapamaz.

Benzer Haber  Çamlıca'daki TV Kulesine Restoran Bölümü Yapıldı

Tapu harcı

ev-satarken-dikkat-edilecekler-emlaklobisi

Ev alım satımı yaparken bilinmesi gereken kurallardan biri de satış masraflarının alıcıya mı yoksa satıcıya mı ait olduğu sorusudur. Yasalar gereği ev alırken veya satarken ödenmesi gereken harçlar vardır. Bu harçların başında tapu harcı gelir.

Tapu harcı, tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’üne tekabül eder. Bu oran alıcı ve satıcı arasında yüzde 2, yüzde 2 olacak şekilde paylaştırılmıştır. Tapu müdürlüğünde beyan edilen satış bedeli ( ilgili belediye tarafından belirlenen rayic bedel ) üzerinden yüzde iki oranında tapu harcı evi satan kişi tarafından gelirle idaresi başkanlığına yatırılmak zorundadır. Bu oran 31.10.2018 tarihine kadar bir yönetmelik ile yüzde 1.5 olarak belirlenmiştir. Bu tarihe kadar evini satmak isteyenler için yüzde 1.5 oranında ödenecektir.

Evi satarken ödemeniz gereken bir diğer masraf ise emlakçıya ödemeniz gereken  bedeldir. Emlakçı ile anlaştığınız komisyon üzerinden hesaplayacağınız emlakçı komisyonu evi satan kişi tarafından ödenmesi gereken masraflar arasında yer alır.

Ev satarken bilinmesi gereken konulardan biri de ev satarken hangi evrakların gerekli olduğu sorusudur. Ev satarken gerekli olan evraklar; satıcının kimliği, satılacak evin tapusu, satılacak evin borcunun olmadığını gösteren belgeler, alıcıya ait kimlik, alıcı ve satıcının ikişer adet fotoğrafı ve tapu harcının yatırıldığını gösterir belgelerdir. Bu belgeleri tamamlayarak tapu müdürlüğüne gidip satış işlemlerini yapabilirsiniz.

Evinizi satmaya karar verdikten sonra ev satarken nelere dikkat edeceğinizi bilmeniz gereklidir. Evinizi satarken suya sabuna dokunmak istemiyorsanız öncelikle işinin ehli bir emlak uzmanı ile görüşmeli ve evinizin değerini doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Evinizin bulunduğu belediyeye giderek evinizin rayic değerini öğrenmeli, emlak uzmanı tarafından belirlenen değer ile kıyaslamalı ve evinizin gerçek değerini ortaya koymalısınız. Aksi durumda değerinin altında sattığınızda ekonomik olarak zarar etme durumunuz söz konusu olabilir. Bilinmesi gereken konulardan biri de evi son beş yıl içine satın aldıysanız satarken elde edeceğiniz gelir için gelir vergisi cezası ödeyecek olmanızdır.

Benzer Haber  50 İlin Kaderi Değişiyor: Karadeniz-Akdeniz Otoyol Projesi

Yasalara göre satılan ev son beş yıl içinde alınmış ise alış satış fiyat farkından dolayı gelir elde edildiği kabul edilip yüzde 35’e varan gelir vergisi cezaları söz konusudur. Bu nedenle satarken bu konuları göz önünde bulundurmanız gereklidir. Ev alım satımı kolay işlemler olmadığı için özen gösterilmesi gereken bir çok konu vardır.

1- Evin Bakımlarını Yaptırın

Evinizi satışa çıkarıyorsanız yapılması gereken alıcıların hoşuna gidecek estetik dokunuşlar yapmaktır. Evin dış cephe boyasını yaptırmak, tadilatlar yaparak evde göze batacak sorunları çözmek satış işleminizi ve müşteri bulma sürecinizi kolaylaştıracaktır. Bu işlemler için bir emlakçıdan yardım almak daha doğru olacaktır.

 2- Çevre düzenlemesi

Evi alacak kişiler için küçük dokunuşlar yapmak hem alıcıları memnun edecek hem de evinizin değerini artıracaktır. Evinizin dış cephe estetiğini korumak, çevre düzenleme işlemlerini yapmak evinizin değerini artıracaktır. Havuz temizliği, çevre düzeni, bahçe peyzajı gibi kalemler müşterilerin beğeni duygusunu tetikleyecektir.

3- Evinizin borçlarını ödeyin

Evi sattıktan sonra herhangi bir problem yaşamamak adına evinizin mevcut tüm borçlarını ödemeniz gerekir.

4- Evin Belgelerini Saklayın

Ev satarken işinizi kolaylaştırması açısından evi alırken düzenlenen belgeleri, eski ve yeni tapu örneklerini, ödediğiniz faturalar ve vergilerin dekontlarını saklamalısınız.

 

Yorum Yazın