Adana İnşaat Sektörünün Temsilcileri  Filli Boya – Ayamder İşbirliği İle Bir Araya Geldi

Adana bölgesi inşaat sektörünün temsilcileri Filli Boya – Ayamder işbirliği ile düzenlenen toplantıda bir araya geldiler.

İnşaat sektörünün yoğun ilgi ve üst düzey katılım gösterdiği toplantıda, Adana Yapı Müteahhitleri Derneği üyeleri Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerin yanı sıra yapılardaki yalıtımın önemine ilişkin görüş alışverişinde bulundular.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün temsilcileri Adana’daki “Yalıtım Buluşması’nda” bir araya geldi. Filli Boya ile Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) işbirliği ile düzenlenen organizasyon inşaat sektörü temsilcilerinden yoğun ilgi gördü.

Adana’da faaliyet gösteren 200´e yakın müteahhitin katıldığı etkinlikte, yalıtımın yanı sıra sektörel öncelikler, küresel ve yerel ekonomik beklentiler de değerlendirildi. Yapılarda yalıtımın inşaat aşamasında başlaması gerektiğinin vurgulandığı toplantıda yalıtıma ilişkin doğru bilinen yanlışlar da değerlendirildi.

Ana gündem maddesi “Sıcak bölgelerde ısı yalıtımının ülke ekonomisine ve hane halkına ekonomik katkıları” olan toplantıda sıcak bölgelerde  ısı yalıtımının enerji tasarrufu boyutu detaylı olarak ele alındı.

“İnşaat Aşamasında Isı Yalıtımı Yapılmalı”

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Adana inşaat sektörünün kurucuları ve sektörü belirleyen AYAMDER üyelerini etkinlikte görmekten dolayı çok mutluyum. Bugün biliyoruz ki ısı yalıtımı, iklimlendirme için harcadığımız enerjinin azalmasına dolayısı ile maliyetlerin de düşmesine yardımcı oluyor. Türkiye’nin dört bir yanında ısı yalıtımı için çalışan Filli Boya’ya da bu etkinlik için çok teşekkür ediyorum. Adana’daki binaların ısı yalıtımlı hale dönüşmesinde en büyük katkıyı Filli Boya AYAMDER ile birlikte gerçekleştirdi” diye konuştu.

AYAMDER Başkanı Nadir Vurankaya da toplantıda yaptığı konuşmasında inşaat sektörünün Adana bölgesindeki yeri ve önemine vurgu yaptı. Bölgede ısı yalıtım bilincini arttırmak amacıyla yapılacak çalışmalardan bahsetti.

“Kışın Sıcak Yazın Soğuk Evler İçin Isı Yalıtımı”

Etkinlikte ısı yalıtımının sıcak iklimlerde de kullanılması gerekliliğine değinen Filli Boya Adana Bölge Müdürü Eser Pekel, Adana gibi sıcak iklim bölgesinde yaşayan tüketicilerin genellikle ısı yalıtımına ihtiyaç olmadığı gibi yanlış bir algıya sahip olduklarını belirterek şunları söyledi:  “Oysa ısı yalıtımı, kışın evlerin sıcak olmasına yardımcı olurken, yazın ise binaları soğutma için kullanılan iklimlendirme sistemlerinin ihtiyaç duyduğu yüksek elektrik enerjisinin düşmesine yardımcı olur. Bütçe dostu olmasının yanı sıra ısı yalıtımı aynı zaman da çevre dostu olması sebebiyle de yeşil enerji kaynağı. AYAMDER ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik sayesinde yapı müteahhitlerine ısı yalıtımı konusunda farkındalık oluşturmaya devam ediyoruz.”

Benzer Haber  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Sosyal Medyadan Paylaştı

Adana’daki çeşitli ilçelerden gelen yapı müteahhitlerinin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin de başta inşaat sektörü olmak üzere Türkiye ve dünya ekonomisine ve bunun bireysel yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Alkin, Adana ilinin ve bölgesinin Türkiye ekonomisi ve sosyal yapısı açısından büyük bir önem taşıdığına vurgu yaptı. Katılımcıların makro ekonomiye ilişkin sorularını da yanıtlayan Alkin, enerji verimliliği konusunda farkındalığın artmasının önemine de dikkat çekti.

Etkinlikte Filli Boya Pazarlama Grubu tarafından Yalıtım pazarının sektör trendlerinden ve dünya normlarından bahsedildi, 2020 yılında zorunluluk haline gelecek EKB’nin önemi anlatıldı.

Programın sonunda katkı ve katılımlarından dolayı Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ve Filli Boya Yalıtım Pazarlama Müdürü Işıl Aksoy’a plaketleri takdim edildi.

 

 

 

Yorum Yazın