Gayrimenkul Nedir?

Emlak sektöründe özellikle sıklıkla kullanılmakta olan gayrimenkul nedir ve ne için kullanılır? Özellikle sektörde bulunanların yanı sıra herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Sık kullanılmasına karşın anlamı tam olarak bilinmeyen terimlerden biridir. Dünya genelinde bulunan ve aynı zamanda özellikle ekonomik açıdan değeri olan paraya çevrilebilir ya da para ile ifade edilmekte olan mallara menkul ya da gayrimenkul denilebilir.

gayrimenkul-emlaklobisi

Menkul Nedir?

Taşınabilir niteliği olan, ekonomik alanda kıymeti bulunan ve aynı zamanda paraya çevirebilen ya da parayla ifade edilmekte olan kıymetli materyaller için verilen addır. Örnek verilecek olursa motor, araba, uçak, televizyon, telefon gibi mallar menkul mal olarak adlandırılmaktadır.

Gayrimenkul Nedir?

gayrimenkul-emlaklobisi

Taşınabilir niteliği olmayan, ekonomide özellikle kıymetli olan ve paraya çevrilebilen ya da para ile ifade edilebilecek olan materyallere gayrimenkul denilmektedir. Gayrimenkul özellikle değerini ve niteliğini kaybetmeden ve aynı zamanda bir yerden farklı bir yere götürülemeyen mallara verilen addır. Örnek verilecek olursa arsa, ev, arazi, dükkanlar gayrimenkul olarak adlandırılmaktadır.

Gayrimenkul kapsamına girmekte olan mallarda bazı durumlarda hukuksal istisnalar söz konusu olabilir. Bu duruma örnek verilecek olursa gemiler menkul oldukları gibi hukuksal olarak bakıldığında gayrimenkul olarak değerlendirilmektedir. Medeni kanuna bakıldığında gayrimenkul kapsamında yer almakta olan mallar; tapu siciline sürekli veya bağımsız olarak kaydedilmiş olan haklar, arazi ve bunun yanı sıra madenlerdir. Bu durumda gayrimenkul sahipleri altına, üstüne ya da var olan kaynaklara da sahip olmaktadır.

Gayrimenkul Mallar

Gayrimenkul emlak sektöründe yaygın olarak kullanılmakta olan terimlerden biridir. Anlam olarak taşımayan ve para değerine sahip olan malları ifade etmektedir. Taşınamaz durumdaki mallar bakıldığında özellikle para değerine sahip olması halinde gayrimenkul olarak adlandırılabilir.

Benzer Haber  TOKİ Gelecek Ay 428 TL Taksitle Ev Satışı Gerçekleştirecek!

Emlak sektöründe özellikle alım satım işlemi yapılmakta olan mallar gayrimenkul olarak bilinir. Ev, arsa, arazi, dükkan, işyeri gibi mallar taşınamaz özelliğe sahip olmasına karşın para değeri vardır. Bunun yanı sıra gayrimenkul özellikle yatırım yapmak isteyenler için de önemlidir. Para değeri olması kiralama veya satın alma işlemi ile gayrimenkulün el değiştirmesi sağlanmaktadır.

Menkul ve Gayrimenkul Arasındaki Fark Nedir?

Emlak sektöründe özellikle yaygın olarak kullanılmakta olan gayrimenkul ve menkul arasındaki farklar da kullanıcılar açısından merak edilen konulardan biridir. Gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında özellikle yatırım yapmak veya kazanç sağlamak isteyenler için tercih edilecek olan alanlar değişebilir. Gayrimenkul olarak adlandırılmakta olan mallar taşınamayan mallar olarak bilinir. Menkul olarak adlandırılan mallar ise taşınabilir ve para değeri olan mallar olarak bilinmektedir.

İki ifadeyi birbirinden ayırmak isteyenler için en belirgin özellik budur. Bu nedenle para değeri olan veya para ile ifade edilmekte olan mallara bakıldığında taşınıp taşınamayacağının belirlenmesi menkul veya gayrimenkul olup olmadığını belirleme konusunda etkili olmaktadır.

 

 

 

 

Yorum Yazın