Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Sistem Nasıl İşliyor?

Ülkemizde inşaat sektörünün gelişimiyle birlikte bünyesinde farklı sistemler de geliştirilmeye başlandı. Mevcut yerli ve yabancı yatırımcıların yanı sıra ufak yatırımcıları da bünyesine almak isteyen inşaat sektörü, TOKİ garantörlüğünde konut satışlarında onları da dahil edecekleri bir proje geliştirdiler. Gayrimenkul Sertifikası adı verilen bu çalışma, ev ya da ofis gibi konutları alacak parası olmayan fakat mevcut birikimini konut alarak değerlendirmek isteyenlere bir fırsat sunuyor.

Gayrimenkul Sertifikası

Ülkemizde inşaat sektörünün gelişimiyle birlikte bünyesinde farklı sistemler de geliştirilmeye başlandı. Mevcut yerli ve yabancı yatırımcıların yanı sıra ufak yatırımcıları da bünyesine almak isteyen inşaat sektörü, TOKİ garantörlüğünde konut satışlarında onları da dahil edecekleri bir proje geliştirdiler. Gayrimenkul Sertifikası adı verilen bu çalışma, ev ya da ofis gibi konutları alacak parası olmayan fakat mevcut birikimini konut alarak değerlendirmek isteyenlere bir fırsat sunuyor. Birden fazla kişiyle ortak olarak aldığınız bu evin bir nevi hissedarı oluyor ve metrekare bazlı satın alma yapıyorsunuz. Şu anda TOKİ’nin belirlediği belirli inşaat projelerinde geçerli olan gayrimenkul sertifikası, göreceği rağbete göre yakın zamanda kullanım alanını daha da yaygınlaştırabilir.

Gayrimenkul Sertifikası Vadeleri

Gayrimenkul Sertifikası

Yeni bir finansal araç olarak sunulan ve SPK’nın gözetiminde Borsa İstanbul aracılığıyla verilen gayrimenkul sertifikası, ilk olarak Başakşehir’de Makron İnşaat’ın Park Mavera 3 adlı konut projesinde kullanılmaya başlandı. Bu sertifikaların belli vadeleri oluyor, örneğin Park Mavera 3 projesi için sertifikanın vadesi 2 Nisan 2020 tarihinde sona erecektir. Elinizdeki gayrimenkul sertifikasını satmak için vadenin sonunu ya da konut projesinin tamamlanmasını beklemenize gerek yok. İnşaat devam ederken de eğer satmak istiyorsanız Borsa İstanbul’da alıcı arayabilirsiniz. Burada en merak edilen sorulardan biri, zarar etme ihtimalin olup olmadığı. Gayrimenkul sertifikası bir finansal araç olduğu için elbette zarar etme ihtimali de vardır. Siz aslında verdiğiniz para kadar metrekare satın aldığınız için, kazanacağınız ya da kaybedeceğiniz para da evin değerine göre belirlenmekte. Sistemin sunduğu bir diğer imkan; nasıl ki proje ortasında sertifikanızı satabiliyorsanız bunun tam tersi olarak yeni sertifikalar da alabilirsiniz. Böylece eğer evin tamamının hisselerini alırsanız yatırımcılığın yanı sıra ev sahibi de olabilirsiniz. Gayrimenkul sertifikası için alt limit 42.50 TL olup, üst limit bulunmamaktadır. Bu sistemde yatırımcıları koruyan en önemli konulardan biri de, projenin belirlenen tarihte bitirileceğinin TOKİ tarafından garanti edilmesidir.

Benzer Haber  Emlak Bankası Yeniden Açılacak mı? Açılırsa İnşaat Sektörüne Neler Katar?

Borsa İstanbul ve TOKİ güvencesiyle…

Gayrimenkul Sertifikası

İnşaat sektörü, son yıllarda yakaladığı ivmeyi korumak ve bu ivmeyi mümkün olduğunca yukarı çekmek istiyor. Gayrimenkul sertifikası SPK, TOKİ ve Borsa İstanbul’un referanslarıyla inşaat sektörünün gelişimine katkı sağlayacak önemli bir finansal araç olabilir. Gayrimenkul sertifikası, şu anda başlangıç aşamasında olan ve Park Mavera 3 projesine göre şekillenecek. Borsa İstanbul ve TOKİ güvencesiyle önümüzdeki yıllarda tercih edilen finansal araçlardan olabileceği izlenimini uyandırıyor.

 

Yorum Yazın