Suoz-Enerji-Grup-Berk-Ciller

Güneş enerjisi cari açığı kapatacak!

Marsan Marmara Holding’in 35 yıllık deneyimi ile enerji sektörüne hızlı ve güçlü bir giriş yapan SUOZ Enerji Grup, gelecek projeksiyonlarını Türkiye’de sürdürülebilir kalkınmada çok ciddi bir değer yaratmaya hazırlanan Güneş Enerjisi ne yönlendiriyor.

Sektöre girişi ile birlikte kısa sürede gerçekleştirdiği GES ve panel üretimine yönelik fabrika yatırımları, global firmalarla distribütörlük anlaşmaları, Ar-Ge çalışmaları ve bireysel kullanıma yönelik geliştirdiği Çatı Pili projesi ile Türkiye’de hızlı bir büyümenin sinyalini veriyor.

SUOZ Enerji Grup 350 milyon dolar ciro hedefliyor!

Üretim teknolojilerini geliştirmek amacıyla tam entegrasyona yönelen SUOZ Enerji Grup, hücre teknolojisinin Türkiye’de ilk kez üretimini gerçekleştiren firma olması ile Tier-1 segmentinde dünyada ilk 10’a oynayacak. SUOZ Enerji Grup, coğrafi konumu dolayısıyla oldukça yüksek ışıma değerlerine sahip olan Türkiye’de Güneş Enerjisi‘ne yönelik tüm alanlarda gerçekleştireceği ek yatırımlarla 2020’de 350 milyon USD ciro hedefliyor.

SUOZ Enerji Grup CEO’su Berk Uçuran ÇİLLER Stregis otelde düzenlenen basın toplantısında Güneş Enerjisi’nin uzun vadede Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını, dolayısıyla cari açığını ve enerji faturasını önemli ölçüde azaltacağının, ülkemizin enerji ticaretinde merkez ülke konumuna gelebileceğinin altını çizdi.

Dışa bağımlı enerjiden kurtulmak gerektiğini belirten Berk Çiller, “Güneş Enerjisi cari açığın kapanmasında önemli rol oynayacak” dedi.

Berk Çiller ile toplantı sonrasında Emlaklobisi.com takipçileri için yaptığımız özel röportajın detayları,

Enerji bakanımız ve ekibi güneş enerjisini destekliyor!

Bu milli bir sorumluluk aslında. bu Milli sorumluluk dediğimiz zaman sadece size iş düşmüyor burada yerel yönetimlere, bürokrasiye ve Bakanlığa’da iş düşüyor. Destek teşvik var mı?

Enerji bakanlığındaki yönetmelik değişiklikleri sektörün önünü açan ve Avrupa’daki bütün enerji güneş üzerine kurulu santrallerin birinci olmasındaki sebebimiz de Enerji bakanımız ve ekibinin katkılarıyla oluyor. O yüzden şu an ki gelişmeleri ben olumlu görüyorum ve güneş enerjisi ne kadar toplum bilincine ulaşırsa yatırımlarında daha fazla artacağı inancındayım.

Benzer Haber  İnşaat sektörünün en genç patronları!

Halkın sahip çıkacağı bir şey aslında bu güneş enerjisi hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Çevrecilikte biraz ön plana çıkıyor. yaşadığımız coğrafyada bugün herşeyimiz ekolojik. Tarımdan tutunda herşey çevreci burada halkımıza bizi izleyenlere ne gibi katkıları var güneş enerjisinin diğer enerjilerden ayıran farkı nedir?

öncelikle enerjinin geldiği yer güneş, güneş bedava o yüzden güneşi altın olarak görüyoruz. Doğru yatırım ve doğru tesis kurulduğu sürece anlamlı bir geri dönüş sağlanıyor ve bunu çatı pazarında hızlı bir şekilde uygulamaya geçirebilirsek sektörün daha hızlı ilerleyeceğini öngörüyoruz.

Güneş santralleri ve çatı var burada çatı için tedarikçi mi olacaksınız yoksa uygulamacı mı olarak devam edeceksiniz? insanlar size nasıl ulaşacaklar?

Biz bunu online bazlı bir şekilde sunuyor olacağız ama günün sonunda bunu sadece büyük şehirlerimiz için değil anadoludaki küçük bir köye kadar indirebilmemiz lazım. Milli sorumluluk burada başlıyor. Bunu sağlayabilmek içinde satış ağımızı ve servis ağımızı geniş tutmamız lazım bunu tek başımıza yapabilecek bir şirket değiliz. Ama bunu sağlayabilecek çözüm ortaklarımız ile beraber bir eko sistem kurmayı planlıyoruz.

Bunun en başında da elektrik dağıtım firmaları ile yapmayı planladığımız anlaşmalar ondan sonra finansman çözümlerini getirebilecek bankalar ve son olarakta bunların uygulamasını ve uygulama sonrası servisini verebilecek firmalarla yapılan bir eko sistemin kurulması ve bu kurulurken de Suoz’un bunda ana bir rol oynaması.

gunes-enerjisi-santralleri

Güneneş Enerjisi Santralleri

Güneş Enerjisi için dışarıdan yatırımcı alıyor musunuz?

Dışarıdan yatırımcı bu yine paylaşmayı planladığımız bir yatırım modeli. Mert bey abimin bir düşüncesi ile beraber küçük yatırımcıya büyük yatırımcı fırsatları getirmeyi planlıyoruz. Güneş enerji santrallerinde yaklaşık bir megabyte da 3 bin 700 panel var. Bunu panel bazlı yatırımcıya gelir garantisi temettüsü veren bir formülasyonla sunmayı planlıyoruz.

Benzer Haber  İstanbul Yeni Havalimanı Son Teknolojiyle Donatıldı

Yatırımın geri dönüşü ne kadar sürüyor?

5-6 yıl olması hedefindeyiz ama bu tamamıyla alım ve finansman kriterlerine bağlı olacak ama dediğim gibi küçük yatırımcı kötü örnekleri şu gündemde olsa bile-o yüzden ona dokunmak hiç istemiyorum- bizimkisi devletin alım garantisinde olan ve elektrik dağıtım firmasının da onay verdiği bir yapıdan bahsediyoruz.

Ne kadar yatırım yaptınız toplam ciro hedefiniz ve ne kadarlık istihdam sağlayacak sınız?

Firmamızı 5 milyon dolarlık bir yatırımla başlattık 13 milyon doları geçen bir yatırım noktasındayız.  Ciro hedeflerine geldiğimiz zaman bu yılı 130 milyon dolarla bitirmeyi planlıyoruz. şu an 280  çalışanımız var. Ama yıl sonuna doğru 400’den  fazla sırf fabrikada çalışanımız mavi yaka olması hedefindeyiz. İstihdam yaratmak o milli görevin bir parçası. Şu an sektör yeni olduğundan dolayı mavi yaka ekibimizi yol arkadaşlarımızı eğitmek biraz zaman alsa da bu sektörün gelişebileceği öngörüsündeyiz ve şu ana kadar aldığımız performanstan da memnunuz.

Yorum Yazın