Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Sosyal Medyadan Paylaştı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Sosyal Medyadan Paylaştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Enflasyonla Topyekun Mücadele programımız hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından “Enflasyonla Topyekun Mücadele programı hakkında paylaşım yaptı.

Bakan Albayrak paylaşımında “Sürecin sonunda Türkiye kazanacak” vurgusu yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığımız koordinasyonunda, tüm bakanlıklarımızın katkısı ve özel sektörümüzün, bankalarımızın desteği ile başlattığımız, Enflasyonla Topyekun Mücadele programımız hayırlı uğurlu olsun. Bu büyük dayanışma sürecinin sonunda, bizler eminiz ki #TürkiyeKazanacak”

Bakan Albayrak, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nı gün içerisinde açıklamıştı. Albayrak, “Elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yok. KDV iadeleri ile ilgili ödeme süreçlerini hızlandırıp yıl sonuna kadar neticelendireceğiz. Firmalar yıl sonuna kadar yüzde 10 indirim uygulayacak. İsteyen firmalar enflasyonlamucadele.org.tr sitesinden ve bakanlığımızın sitesinden indirim kampanyasına katılabilecek.” şeklinde konuşmuştu.

 

Gönüllü katılım, alt limit % 10

Bakan Albayrak, firmalardan asgari tüm ürünlerde yüzde 10 indirim yapmalarını istediklerini ifade ederek, katılımın zorunlu olmadığını belirtti. Albayrak, “İndirimlerin yıl sonuna kadar sürdürüleceği konusunda mutabakata vardık. Bu bir gönüllü kampanya. Yüzde 10 indirim alt limit. Firmalar bunun üzerine ne kadar çıkarsa, destekleri ne kadar fazla olursa, milletimizin teveccühü de o oranda yüksek olur” diye konuştu. İndirim kampanyası için logo hazırlandığını söyleyen Albayrak, “Bu logo ile dükkânlarımızı, ürünlerimizi, caddelerimizi, AVM’lerimizi adeta süsleyeceğiz. Yansıtılacak indirimler, halihazırda yapılan kampanyalara ek olacak. Burada enflasyon sepetindeki ürünlerin tüm markaları var” dedi.

 Spekülatif Ataklar Püskürtüldü

Türkiye’nin ağustosta doğrudan para birimi ve ekonomisine ilişkin spekülatif ataklarla karşı karşıya kaldığını anımsatan Albayrak, “Ekonomi yönetimi tüm paydaşlarıyla birlikte güçlü bir koordinasyonla etkin bir mücadele içerisine girdi. Alınan tedbirlerle belirsizlik ve dalgalanma dizginlendi, spekülatif ataklar ağustos ve eylülle birlikte püskürtüldü” dedi. Oluşturulmak istenen endişe havasına izin verilmediğini vurgulayan Bakan Albayrak, “Yeni Ekonomi Programı’nda ifade ettiğimiz üzere önümüzdeki sürecin ilk fazı olan dengelenme süreci başlamıştır” şeklinde konuştu. “Şimdi sıra kur dalgalanmalarının geçtiğimiz 2 ay süresince olumsuz etki yarattığı fiyatlamalarda dengelenmeyi sağlamak” diyen Albayrak, spekülatif atakların etkisiyle fiyatlarda oluşan tablonun hiç kimsenin çıkarına olmadığını söyledi.

Benzer Haber  Türkiye'nin En Büyük İnşaat Firmaları

Yorum Yazın