İbrahim-maasfeh

İbrahim Maasfeh: Faizler Çok Yüksek!

ibrahim Maasfeh konut sektöründeki başarılarıyla zirveye doğru emin adımlarla ilerliyor. Ege Yapı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Pega Kartal projesiyle sektöre adım atan İbrahim Maasfeh “Akzirve” markasıyla üretim yapmaya devam ediyor.

Topkapı’da Nakliyeciler Sitesi’nde hayata geçirdiği projenin tanıtım toplantısında sorularımızı yanıtlayan İbrahim Maasfeh ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. İşte o röportajın detayları…

Akzirve, İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birine imza atmaya hazırlanıyor. Zeytinburnu/Topkapı’da hayata geçirilecek projenin ön bilgilendirme toplantısı bugün yapıldı. Akzirve Gayrimenkul CEO’su İbrahim Maasfeh bey yanımızda. İbrahim bey, İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri dedik. Akzirve projeniz ne kadarlık bir alanda konumlanacak acaba?

İbrahim Maasfeh: Bu alan, İstanbul’da tek parsel üzerinde başlamış ve gerçekleşmiş en büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini göstermekte. Burada yer alan asli alanımız 146.000 m2, bunun haricinde çalışmaların sürdüğü 128.000 m2’lik bir alan var. Şu anki projemiz 80.000 m2 üzerinde yükseliyor. Bu projemizle, gerçekten şehre örnek olabilecek bir kentsel dönüşüm projesine imza attık.

Bahsettiğimiz alan içerisinde 52.000 m2’lik yeşil alan mevcut. İstanbul genelinde böyle bir alan yaratmak bize nasip oldu, bu sebepten projemiz gerçekten örnek teşkil edecek bir proje. Çünkü biz en başından beri buranın özel bir alan olduğunu biliyorduk.

Hem lokasyon hem de tarihi yarımadaya olan yakınlığı anlamıyla, hem de çevrede yaşayan 3.000.000 ve çalışan 400.000’e yakın insanın toplandığı bir merkez olmakla birlikte, Avrupa Yakası’nın merkezinde yer alan konumu ve avrasya tüneline yakınlığı sayesinde, ulaşım ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilen bir konuma sahip.

Bu sebepten ötürü, en başından beri İstanbul’un en değerli mimari ofislerinden biri olan Tabanoğlu ile özel bir konsept üzerinde çalıştık. Güzel bir konsept yapıp güzel bir proje ürettik. Ayrıca yeşil alana önem verdiğimiz için, bu konuda değerli danışmanlarımızdan biri olan DS Mimarlık ile çalıştık. Projemiz, aile odaklı bir proje. Ailelerin oturabileceği yaklaşık 1.700 dairelik bir alan ve bunların ortasında 2000 m2’lik yeşil alandan oluşan bir iç avlu yer alıyor.

Bununla beraber ikinci bir avlu ve meydanımız olacak. Bu meydanın çevresinde kısmen ofis ve dükkanlar yer alacak. Burası kamusal bir alan yani projemizde yaşayan sakinler ve çevre sakinlerinin faydalanabileceği bir alan olacak. Bu konsept yatırım için veya oturum için değer getirecek bir proje olacak.

Araziyi satın mı aldınız, yoksa arsa sahipleri var mı?

İbrahim Maasfeh: 4 yıl önce başlayan bir süreç sonucunda araziyi satın aldık. Yaklaşık 250.000.000 $’lık bir proje ve arazi geliştirme maliyeti söz konusu oldu. Tabi arsa sahipleri ile bir kooperatif olduğu için bazı ortak alanlar da var. Bu ortak alanları ve satış alanlarını tek bir paket haline getirdik. Arsanın büyük bir kısmını satın aldık fakat Nakliyeciler Birliği 244/1’lik bir hisseye sahip. Bu hissedarlarımızın hepsine birer daire verdik ve hepsini geçtiğimiz ay noter huzurunda teslim ettik. Biz buradaki arsa maliklerimize ortaklarımız gözüyle baktığımızdan dolayı her zaman için yanımızda olacaklar.

Projeniz İstanbulun göbeğinde yer alan oldukça merkezi bir proje. E5’in hemen üzerinde konumlanıyor. Bu bölge için nasıl bir ortalama fiyat politikası izleyeceksiniz?

İbrahim Maasfeh: Bildiğiniz gibi, İstanbul’da fiyat konusunda inşaat şirketlerinin dengeli gitmeleri gerek. Doğru lokasyon, doğru proje, doğru fiyatlandırma oldukça önemli. Finansal gücünüzü de kullandıktan sonra, başarılı olmamak için hiçbir sebep yok.

Biz bu başarıyı Strada’da yaşadık. Burada da 4 yıldır çalışmaya devam ediyoruz. Bölgede 8.000 ile 12.000 TL aralığında bir fiyat bandı var. Biz, şu anda 8.000-9.000 TL aralığında bir fiyatlandırma düşünüyoruz. Tabii ki lansman öncesinde bu fiyatlarda gereken indirimleri zorlamaya çalışacağız. Bugün İstanbul’da böyle bir projeye bu fiyat aralığının oldukça uygun olduğunu düşünüyoruz.

Ön talep döneminiz başladı. Yaz başı itibariyle de ön satışa başlayacaksınız. Lansmanınız da Eylül ayında olacak. Peki, Strada projenizden de bildiğimiz üzere lansmana özel fiyat avantajları ve kişiye özel ödeme planları olacak mı?

İbrahim Maasfeh: Bu konu ile ilgili mali departmanımızdaki arkadaşlar çalışmalara devam ediyorlar. Bankalarla da gereken çalışmamızı yaptık. Maalesef faiz oranları halen çok yüksek olduğu için, faizlerin bir kısmını şirketimiz üstlenecek. Strada’dan daha iyi ödeme planları yaratacağız, çünkü 600.000 – 700.000 TL’den başlayan fiyatlarımız olacak.

Peki, ticari alanlarda ne yapmayı düşünüyor sunuz?

İbrahim Maasfeh: Şu anda ticari ünitelerimizin satışı söz konusu değil. Bunun sebebi, daire sahiplerinin rahat bir şekilde yaşamalarını sağlamak. Proje tamamlandıktan ve sonra belki satacağız.

Her kesime hitap eden bir projeniz var.

İbrahim Maasfeh: Burada yaşayan bir kitle var. Onların da kesinlikle ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Bu semti yaşatmak ve yeme, içme gibi ihtiyaçlarını gidermek gerekiyor.

Peki diğer taraftan Strada projenizin 2. Etabının yarısına geldiniz. Teslimler de başlıyor sanırım değil mi?

İbrahim Maasfeh: Tam olarak aralık 2018 olarak düşünüyoruz ama birkaç ay önce de teslim edebiliriz. 1. Etapta bitmek üzere. 747 adet konutun hepsini 11 ay içerisinde sattık. İnşaatta iyi gidiyor. Onlarında teslimini yapacağız. 2. Etap için 2017 kasım ayında lansmanını yaptık ve şu anda yaklaşık %40 bir satış gerçekleştirdik. Hem inşaat konusunda hem de satış konusunda iyi gidiyoruz.

Faizlerin düşmesine yönelik haberleri alıyoruz. Bu sektör için de iyi bir gelişme. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İbrahim Maasfeh: Faizler gerçekten yüksek. Bu yüzden bankalarda da bir çalışma yapılıyor. İnşaat gerçekten önemli bir sektör bu nedenle sektör ile ilgili çalışmaların yapılması gerekiyor ve bu çalışmaların kalıcı hale getirilmesi gerekiyor. İstanbul’ da yaklaşık 85.000 konutun yenilenmesi lazım. Faizlerin inmesi de tabiki bizi rahatlatacak. Son 3-4 yıldır ekonomik ve finansal yükü biz alıyoruz. Temennimiz bankaların da bizim yanımızda olması.

Yabancı bir yatırımcısınız Türkiye’de, senelerdir de Türkiye’desiniz. Bu anlamda 2.projeniz büyüklük anlamında. Bu açıdan baktığınızda yabancı yatırımcıların Türkiye’de ki bakış açısı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz gidişatı?

İbrahim Maasfeh: Doğru bir karar aldığımızı her zaman görüyoruz. Sadece ben yabancı yatırımcılara, kurumsal yatırımcılara söylüyorum, Türkiye’de ki ekonomik kısa vadeli dengeler değil uzun vadeli baktığımız zaman bugün Türkiye’de ciddi fırsatlar da var. Sadece inşaat sektörü değil diğer sektörlerde de var.

Ekonomimiz de büyümeye devam eden bir ekonomi. Türkiye’deki gelişmelere rağmen sektörümüz büyüyen bir sektör. O yüzden biz yabancı yatırımcılara gelip, görmelerini söylüyoruz. Bireysel yatırımcıların da ilgisi çok fazla.

Kredi notunun aşağıya çekilmesi yabancı yatırımcıları da etkileyecek. Türkiye’de yatırım yapan biri olarak sizin görüşleriniz önemli.

İbrahim Maasfeh: Binlerce kilometreden yapılan yorumlardan ziyade biz burada görüyoruz. Hem satış, hem inşaat hem de ekonomi anlamında çalışıyoruz. O yüzden yabancı yatırımcı da fırsatları kendisi gelsin, görsün. Uzun vadeli baktığımız zaman da hiçbir sıkıntı yok . Tabiki farklı bakış açıları da vardır ama bizim burada gördüklerimiz gayet olumlu.

Benzer Haber  Sinpaş 45. yıl kampanyası

Yorum Yazın