İnşaat Sektöründe Stok Sorununu Çözecek Devlet Destekleri

İnşaat sektöründe stok sorununu çözecek devlet destekleri ülke ekonomisinin lokomotiflerinden inşaat sektörünün yeniden ritim yakalaması ve eski satış oranlarına ulaşması adına oldukça önemli bir gelişmedir. İnşaat sektöründe üretim açısından bir problem olmasa da satış anlamında son dönemde bir düşüş yaşandığı aşikar. Bu satış miktarının artırılması ve ülke ekonomisinin önemli oyuncularından inşaat sektöründeki üretimin yeniden yüksek düzeyde devam etmesi için pek çok konuda tahvil gibi çeşitli çözüm çalışmaları yapılmakta. Bu çalışmalar kapsamında gündeme gelen tahvil ya da sukuk çıkarılması başta olmak üzere inşaat sektöründeki stok sorununu çözmesi beklenen pek çok devlet destekleri için önümüzdeki süreçte kesin adımların atılması bekleniyor. İnşaat sektöründeki stok sorununu çözecek bu devlet desteklerinin neler olduğu ve bu devlet desteklerinin oluşturacağı tahmini sonuçlarla ilgili detaylar için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Varlık Stoku…

İnşaat sektöründeki stok sorununu çözecek olan bu devlet desteklerinin başlıca amacı, henüz satışı yapılmamış olan konutları toplayıp tahvil veya sukuk çıkararak bir fon üzerinden satmak. Bu devlet destekleri sayesinde inşaat firmaları için sıcak para akışı sağlanırken üretimi yapılacak olan sonraki inşaat projeleri de finansman ve müşteri talebi anlamında beklentileri karşılayacaklar. Bu sayede hem benzer hem de farklı konseptlerde projelerin yapımına ve satışına devam edilecek. Üretimi yapılan bu evler ‘’Varlık Stoku’’ adı verilen bir stokta toplanacak ve Emlak Bank tarafından menkulleştirilip çeşitli kampanyalarla müşterilere sunulacak. Henüz satılmamış yüz binlerce mevcut konutun yanı sıra önümüzdeki birkaç yıl içerisinde de en az bu kadar daha konutun inşaatının biteceğini düşünürsek böyle bir kamu çalışmasının fazlasıyla değerli olduğunu söyleyebiliriz.

Ülke ekonomisinin en önemli sektörlerinden inşaat, bazı konularda problemler yaşasa da halen ülke ekonomisi için önemli bir değer taşımakta. Dolayısıyla sektörün yaşamış olduğu bu gibi problemlerde çözümler sunmak en az özel sektör kadar kamu kuruluşlarını da ilgilendirmekte. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte faaliyete geçecek olan kamu çalışmaları sektörün gelişimi ve yeniden ritmini yakalaması açısından önemliyken, diğer taraftan müşterilere sunulacak olan fırsatlar da müşterilerin bu tahvilleri almalarını teşvik edecektir. Bu kapsamda, bu çalışmanın hem kamu hem inşaat firmaları hem de müşteriler için bir kazan-kazan felsefesine dayalı olduğunu söylememiz mümkün.

Benzer Haber  İnşaat Seramiklerinin Sektör İçin Önemi

Yorum Yazın