İnşaat Ürünlerinin İthalatında Gümrük Vergisi Zammı

İnşaat ürünlerinin ithalatında gümrük vergisi zammı uygulaması, yerli üretim inşaat ürünlerinin korunması adına yapılan son çalışmalardan biri. Özellikle de son yıllarda yakaladığı ivmeyle gerek ihracatta gerekse iç pazarda Türk ekonomisinin en önemli sektörlerinden. Bu nedenle her parçasıyla ülke ekonomisinin göz bebeklerinden biri haline gelmiş durumda. Sektördeki kazancı gözle görülür şekilde etkileyecek durumlara mümkün olduğunca müdahale edilmekte. Bu önlemlerden en dikkat çekeni ise inşaat ürünlerinin ithalatında uygulanan gümrük vergisine zam yapılması. Peki inşaat ürünlerinin ithalatında yapılan yeni gümrük vergisi oranı ne şekildedir?

İnşaat ürünlerinin ithalatında gümrük vergisi zammı uygulaması, yerli üretim inşaat ürünlerinin korunması adına yapılan son çalışmalardan biri. Özellikle de son yıllarda yakaladığı ivmeyle gerek ihracatta gerekse iç pazarda Türk ekonomisinin en önemli sektörlerinden. Bu nedenle her parçasıyla ülke ekonomisinin göz bebeklerinden biri haline gelmiş durumda. Sektördeki kazancı gözle görülür şekilde etkileyecek durumlara mümkün olduğunca müdahale edilmekte. Bu durumlardan biri olarak son dönemde hem ihracat hem de iç satış anlamında ritim kaybederek ülke ekonomisinin de etkilenmesine neden olan inşaat sektöründe bir dizi önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemlerden en dikkat çekeni ise inşaat ürünlerinin ithalatında uygulanan gümrük vergisine zam yapılması. Peki inşaat ürünlerinin ithalatında yapılan yeni gümrük vergisi oranı ne şekildedir? Bu durum inşaat ürünlerinin ithalatını ve genel olarak inşaat sektöründeki kalite anlayışını nasıl etkileyecektir? Bu gibi maliyet ve kaliteye yönelik pek çok sorunun yanıtı için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gümrük Vergisi Zammı

İnşaat sektörünün yaşadığı bu ritim bozukluğu döneminde ilk önlemlerden biri,  inşaat ürünlerinin ithalatının gümrük vergisinin artırılması. Kısa vadede beklenen geri dönüşü sağlayacağı öngörülmekte. Özellikle de yerli üretim sloganının yaygınlaşması ve bu konuda çeşitli avantajların uygulanmasıyla birlikte firmalar da hem yerli üretim düşüncesine destek vermek hem de maliyet avantajı sağlamak için yerli üretime sahip inşaat ürünlerine yönelmektedir. Diğer yandan ithalat ürünlerine yapılan gümrük zammı pek çok ürünün maliyetini de etkilemektedir. Yazımızın konusunu oluşturan ithalat ürünleri kısmında ise yaklaşık %10 ila %30 arasında bir gümrük vergisi artışı beklenmektedir. Resmi Gazete’de kararın açıklandığı günden önce beyannamesi hazırlanmış ve yola çıkan ya da çıkmak üzere olan ürünler bu gümrük vergisi zammından muaf tutulurken, sonrasında düzenlenen beyannamelerde ise bu vergi zammı yansıtılacaktır.

Benzer Haber  İmar Barışında Müteahhitlerden Paranızı Geri Alabilirsiniz

İthalat konusunda alınan bu gibi kararlar iyi planlanır ve yerli üretimle desteklenirse ülke ekonomisinin her bir parçası adına maliyet ve kalite açısından olumlu sonuçlar sunmaktadır. Nitekim yerli üretim konusunda son dönemde yapılan çalışmalar, kalite ve maliyet avantajlarıyla Türkiye’nin inşaat sektöründe üretim ve teknoloji konusunda önemli bir konumda olmasını sağlıyor. Bu da ülke ekonomisi için oldukça önemli bir gelişme. Eğer bu ürünlerin ithalatı, beklendiği gibi düşerse ve yerli üretim ürünleri inşaat sektöründe istenen kaliteyi sunarsa Türkiye’deki konut projelerinde kullanılmasının yanı sıra uzun vadede dünyaya da ihracatı yapılabilir.

Yorum Yazın