Kanal İstanbul’a Asya ve Avrupalıların Yoğun İlgisi

Kanal İstanbul’a Asya ve Avrupalıların yoğun ilgisi yazımızı inceleyerek konu hakkındaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin son dönemde en ön plana çıkan projelerinden olan Kanal İstanbul Asya ve Avrupalıların da yoğun ilgisiyle karşılaşmakta. Henüz uygulama aşamasına geçmesine uzun sayılabilecek bir süre var. Kanal İstanbul, konsept olarak fazlasıyla ilgi çekiyor. Boğaz’daki gemilerin trafik yoğunluğunu da azaltmış olacak. Kanal İstanbul’un esas amacı Marmara ve Karadeniz arasında bağlantı kurmak. Böylece sadece Boğaz’ın trafik yoğunluğunu azaltmakla kalmayıp pek çok açıdan önemli bir destinasyon olacak. İlk hattı bu yıl belli olan Kanal İstanbul’un altyapı çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte artık nasıl bir yapı ve konseptte

olacağı yavaş yavaş belli olmaya başladı. Henüz hazırlık aşamasında olan Kanal İstanbul’un Asyalılar ve Avrupalıların bu denli takibinde olması ise Marmara ve Karadeniz arasındaki bağlantının ulusal ve uluslararası alandaki önemini göstermektedir.

Kanal İstanbul, tarihsel gelişime sahip…

İç suyolu konsepte sahip olacağı açıklanan Kanal İstanbul, proje fikri olarak uzun bir tarihsel gelişime sahip. Bu tarihsel gelişimin Roma İmparatorluğu’na kadar uzandığı söylenmektedir. Aradan geçen yıllarda da sıklıkla sözü edilen Marmara ve Karadeniz’in bağlantı noktasına sahip olacağı bir konsept, Cumhuriyet tarihinde de pek çok kez dile getirilmiş fakat çeşitli şartlardan dolayı askıya alınmıştı. Günümüzde ise yaşanan trafik problemlerinin artık şehrin mevcut sisteminin taşıyacağı yükün üzerinde olmasından dolayı yeni trafik alternatiflerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alternatifler arasında en dikkat çeken işlerden olan Kanal İstanbul’un yapımıyla birlikte Türkiye artık Marmara ve Karadeniz’i birbirine bağlantılı hale getirerek deniz taşımacılığında önemli bir konuma sahip olacaktır. Bu nedenle, böylesine iddialı bir fikir Asya ve Avrupa gibi uluslararası arenadaki firmalar tarafından da ilgi görmektedir. Son dönemde ortak yatırımların arttığı Japonya ve Kore gibi Asya ülkelerinin yanı sıra İtalya gibi Avrupa ülkelerinden de çok sayıda firma gelip projenin detaylarını incelemiştir.

Benzer Haber  Bodrum'da kiralar yüzde 40 arttı!

Kanal İstanbul sadece alanın işletmesi değil alan içinde ve çevresinde gerçekleşen lojistik ve depolama gibi işlemleriyle de fazlasıyla önemlidir. Alanın işletmesi kadar lojistik ve depolama gibi alt başlıklara da önem veren bu firmalar, uygun koşullar oluşursa bu gibi çalışmalara da talip olmak istiyorlar. Şimdiden bu ilginin olması, iyi bir altyapı çalışması yapılırsa projenin önemli bir değer olacağının mesajını vermekte.

Yorum Yazın