Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti hakkında bilinmesi gerekenler yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz. Birçoğumuz yeni bir ev alırken karşımıza çıkan kat irtifakı teriminin ne olduğunu merak ediyoruz. Kat irtifakı nedir, kat mülkiyetinden farkları nelerdir soruları ev satın almak isteyen herkesin kafasında soru işaretleri oluşturan sorulardır.

kat-irtifaki-emlaklobisi

Kat irtifakı; arsa üzerinde inşaat başladığında veya devam ederken hak sahiplerinin haklarını gösteren geçici tapu belgesidir. Yani inşaat halindeki bir binada size ait olan payı belgeleyen bir tapu belgesi olarak da tanımlanabilir. Kat irtifakı, halk arasında resmi tapu belgesi veya evinizin tapusu gibi bilinse de sadece arsa üzerindeki payınızı gösteren bir belgedir.

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat mülkiyeti ise kat irtifakından tamamen farklı bir belgedir. Kat irtifakı kısaca; arsa üzerinde yapılan inşaat başlangıcından inşaat bitimine kadar olan süreçte geçici bir pay gösteren belgedir. Evin iskanı alındığında ise kat mülkiyeti tapusu alınması zorunludur. İnşaat bittiğinde kat mülkiyeti alınması yasa ile zorunluluk haline getirilmiştir.

İnsanlar veya yeni ev alacaklar için kat mülkiyeti ve kat irtifakı konuları karmaşık konulardır. Bu konularda kafanızda oluşacak karmaşayı gidermek için bu yazımızda sizlere kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl yapılır, farkları nelerdir? Yazımızda tüm bu sorular için detaylı bilgi vereceğiz.

Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Arasındaki Farklar

Kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasında belirgin farklar vardır. Bu farkların başında konut riski gelir. Konut riski bir anlamda satın almak için ödediğiniz paranın korunması ile ilgili bir risktir. Kat irtifakı tapusu hukuki olarak sizi kat mülkiyeti gibi koruyamaz. Kat irtifakı olan bir konut için yapılacak risk analizinde gayrimenkul uzmanı risk oranı yüksek olarak rapor hazırlayabilir. Bu durum o evi satın alabilmeniz veya satabilmeniz için kredi çıkması durumunu zorlaştırır.

Benzer Haber  Kira Sertifikalarıda “Teminat” Olarak Kullanılabilecek

Kat mülkiyeti tapusu olan bir ev için aynı durum söz konusu değildir. Kat mülkiyeti olan evler için gayrimenkul uzmanları raporlarında kredi riskini minimal gösterirler. Kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasındaki farklardan biri de kat irtifakında ev ile ilgili bilgiler yer almazken kat mülkiyetinde eviniz ile ilgili tüm bilgiler yer alır.

Kat mülkiyeti almışsanız eviniz yapı denetim firmalarının denetiminde yapılmış, gerekli yasal izinler alınmış ve inşaat sonunda iskan izinleri alınmış demektir. Kat irtifakında ise durum böyle değildir.

Kat irtifakı tapunuz varsa sadece inşaat sırasında arsa üzerindeki payınızı belirten bir belgeye sahip olduğunuz gibi eviniz inşa edilirken kurallara uyulmuş mu, gerekli yasal denetimler yapılmış mı gibi soruların cevaplarını bilemezsiniz.

Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş nasıl yapılır?

kat-irtifaki-emlaklobisi

Kat irtifakı tapusunu kat mülkiyeti tapusu haline çevirmek için mülk sahibi olarak veya apartmandan bir kişiyi temsilci olarak seçip bina ruhsatını ilgili belediyeye götürüp iskan ruhsatı çıkarılmalıdır. İlgili belediyeden iskan ruhsatı çıkarıldıktan sonra belediyenin yazmış olduğu yazı ile birlikte tapu müdürlüğüne gidilmeli, tapu müdürlüğünde tapu haritasına evinizin işlenmesi gereklidir.

Tapu haritasına evinizin yeri işlendikten sonra size yeni bir tapu verilecek ve tapuda yer alan tapunun cinsi kısmına arsa ibaresi yerine bina yazılı olacaktır. Tapu müdürlüğünden size verilen tapu belgesinin adı kat mülkiyeti tapusudur. Bu tapu ile hem evinizi hem kendinizi sağlama almış olacak, eviniz ile ilgili yapı ve denetim soruları ortadan kalkacaktır.

Müstakil yapılar için kat mülkiyeti

kat-irtifaki-emlaklobisi

Çok katlı yapılar için olduğu gibi müstakil yapılar içinde kat mülkiyeti tercih edilebilir. Miras kalan iki katlı müstakil evlerden bir kat satın almak istediğinizde kat mülkiyeti olmadan size ev satışı yapılamaz. Evi bu şekilde satın almak isterseniz size hisse payı gösteren bir kat irtifakı belgesi verilir ve bu sadece arsa üzerinde sahip olduğunuz hakkı gösterecektir. Satın aldığınız ev ile ilgili bir bir tapu belgesi olmadığı için sürekli sorun yaşayabilirsiniz.

Benzer Haber  Yabancı Yatırımcı İlgisi Ordu'da

Çok katlı yapılarda kat irtifakı

kat-irtifaki-emlaklobisi

Kat irtifakı sadece arsa payı belirttiği için evinizin balkon ölçüleri, yapı denetim kurallarına göre inşa edilip edilmediği gibi konular başınızı ağrıtabilir. Eğer kat mülkiyetiniz yoksa balkon ve teras gibi alanlar kurallara uygun olarak inşa edilmemiş olabilir ve bu durumda ilgili belediye yıkım kararı alarak balkon ve teras alanını yıkabilir. Bu nedenle kat mülkiyeti olmayan bir ev satın almak fikri riski çok yüksektir.

 

Yorum Yazın