Kentsel Dönüşümde Vergi ve Harçlar Kaldırıldı

Kentsel dönüşümde vergi ve harçlar kaldırıldığında, bir süredir devam eden problemin çözüme kavuşması için iyi bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan konutlardan %4 (%2’si alıcı, diğer %2’si ise satıcı tarafından ödenir) tapu harcı alınır. Son yıllarda açılan davalarda bu ücret geri ödenmekteydi. Bu gibi vergi ve harç kaynaklı bürokratik problemlerin herkes için uğraştırıcı olduğu bilindiğinden dolayı son gelişmeyle birlikte bu vergi ve harçlar tamamen kaldırıldı. Buradaki tek istisna ise yapılacak olan konutun, metrekare olarak önceki evin metrekaresini geçmemesi. Bir buçuk katına kadar olan evlerden tapu ve harç bedeli alınmazken, bir buçuk katını geçen metrekaredeki evler için aynı tapu ve harç bedeli oranı devam etmektedir.

İnşaat çalışmalarına sağlanan avantajlar

Kentsel dönüşüm projelerinin gerek devlet gerekse inşaat firmaları açısından önemi çok büyüktür. Vergi ve tapu harçlarındaki teşvik çalışmaları büyük önem taşımaktadır. 10 Aralık 2018 Tarihli ve 30621 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, 7153 Sayılı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da birkaç fıkra olarak değinilen konu, vergi ve tapu harçlarındaki teşvik hamlesinin tam olarak kimleri ve hangi koşulları kapsadığı gibi detayları içermektedir. Bu kapsamda kentsel dönüşüm projelerinin yaygınlaşması ve daha da benimsenmesi beklenmekte. Bu karar kentsel dönüşümün geniş kitleler tarafından daha da benimsenmesi için olumlu bir adımdır. Karar, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun başlığı altında açıklandı. Konuyla ilgili dava açma süreçlerini bitireceği için bürokratik açıdan da fazlasıyla yarar sağlayacaktır.

Kentsel dönüşüme yönelik inşaat çalışmalarına sağlanan avantajlardan biridir. Hem kolaylık sunması hem de kentsel dönüşümdeki inşaat çalışmalarına teşvik açısından amacına ulaşmakta. Daha öncesinde kentsel dönüşüm gibi dönüşüm projelerinde KDV oranının %8 ya da %18 değil %1 olduğunu da göz önünde bulunduracak olursak, kentsel dönüşümün konut sektörünün geleceği açısından önemi daha iyi anlaşılabilir. Çıkarılan bu kanunlar, müşterilere cazip imkanlar sunduğu gibi konut firmalarını da daha fazla üretim yapmak adına teşvik etmektedir.

Benzer Haber  İnşaat sektöründe "ipotekli tapu" sorunu!

 

 

 

Yorum Yazın