Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Kira öder gibi ev sahibi olmak mantıklı mı? Kira öder gibi ev sahibi olmak için hangi şartlar gerekir? Günümüzde sıklıkla duyduğumuz ‘’kira öder gibi ev sahibi olmak” sanıldığı kadar kârlı ve kolay mı? Ev almayı düşünen herkes bu sloganı görmüştür. Kârlı bir alım işlemi gibi görünen kira öder gibi ev sahibi olmak için çok detaylı bir inceleme ve hesaplama gerekiyor.

Günümüzde sıklıkla duyduğumuz ‘’kira öder gibi ev sahibi olmak” sanıldığı kadar kârlı ve kolay mı? Ev almayı düşünen herkes bu sloganı görmüştür. Kârlı bir alım işlemi gibi görünen kira öder gibi ev sahibi olmak için çok detaylı bir inceleme ve hesaplama gerekiyor.

Ev satın almayı isteyen bir kişiye “kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz” diyerek satmaya çalışılan evlerin aylık kredi taksit tutarı, genellikle o kişinin ödediği mevcut kiranın 2-3 katına denk geliyor. Bu yüzden detaylı araştırma yapmak ve satın alınacak olan evin mevcut kira giderlerini en doğru şekilde hesaplamak gerekiyor.

Kira öder gibi ev sahibi olunur mu?

Kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Fakat, kendinizi kısa sürede zorlayıcı ödemelerle karşılaşacağınız fikrine alışmanız gerekiyor. Yaşam standartlarınızdan pek çok fedakarlık yapmanız da gerekecek. Kira öder gibi ev sahibi olmak uzun vadede çok kârlı bir yatırım olsa da ne yazık ki ilk yıllarda fazla zorlayıcı oluyor. 15 yıl vadeli bir ev kredisinde, aylık taksit tutarı genellikle hali hazırda ödenen kiranın 2-3  katı kadar olacağından, satın alınacak ev için yapılacak ödemeler tam olarak “kira öder gibi” olmuyor. Peki, nasıl bir yol izlenmeli? İzlenecek en doğru yol, belirli bir miktar peşinat vererek, çekilecek kredi tutarını ve aylık ödenecek taksit miktarını azaltmak olacaktır.

Konut kredisi ile ev almak hesaplı mı?

Türkiye’de bir daire satın almak için ödenecek tutar, o dairenin 214 aylık kira bedeline denk geliyor. Örneğin; 17,8 yıl boyunca ödenecek kira tutarı ile o daireyi satın almak mümkün oluyor. Bu hesaplamaya göre 17 yıllık kira bedelini konut kredisi çekerek ödeyip, 17 yıl boyunca kredi taksidi ödeyerek ev sahibi olmak mümkün oluyor. Fakat ne yazık ki bankacılık sektöründeki yasalar, hesaplamaların bu doğrultuda ilerlemesine izin vermiyor.

Benzer Haber  Nef’ten 14-15 Aralık Hafta Sonuna Özel Yüzde 40 İndirim Fırsatı

Konut kredisinin dezvantajları

Ev almak için kullanılacak olan konut kredisinde en fazla 15 yıl vade imkanı sağlanıyor. Konut kredisi faiz miktarının aylık ödenecek taksit tutarına olan etkisi göz önüne alındığında, 1.000 lira kira ödeyerek yaşayan bir kişinin, bulunduğu evi satın alması durumunda ödeyeceği aylık tutar 2.000-2.500 liraya denk geliyor. Fakat 15 yılda olabilecek kira zamları göz önünde bulundurulduğunda her iki ihtimal sonucunda ödenen 15 yıllık bedelin birbirine uzak olmadığı, dolayısıyla kısa vadede yüksek ödeme sıkıntısı yaratsa dahi kira öder gibi ev sahibi olmanın mantıklı ve kârlı bir yatırım olduğu düşündürüyor.

Yorum Yazın