Konut Firmalarının Bünyesinde Yer Alan Krediler Nasıl İşliyor?

Konut firmalarının bünyesinde yer alan krediler nasıl işliyor sizler için derledik.  Konut firmalarının bünyesinde yer alan kredilerin nasıl işlediği konusu, alıcılar için önemli. Çünkü bankaların faiz artırımıyla birlikte kredi maliyetleri de artmaya başladı. Dolayısıyla bu durum tüketicinin pek çok konuda kendisini geri plana çekmesine neden oldu.

Konut firmalarının bünyesinde yer alan krediler nasıl işliyor sizler için derledik.  Konut firmalarının bünyesinde yer alan kredilerin nasıl işlediği konusu, alıcılar için önemli. Çünkü bankaların faiz artırımıyla birlikte kredi maliyetleri de artmaya başladı. Dolayısıyla bu durum tüketicinin pek çok konuda kendisini geri plana çekmesine neden oldu. Bu durumdan en çok etkilenen sektörlerden biri de inşaat. Çünkü inşaat sektöründe alınan krediler çok daha büyük faizlerle oluyor ve haliyle tüketicinin ödemesi gereken finansman maliyeti de katlanıyor. İnşaat firmaları bu durumdan kaynaklanacak hasarı en aza indirmek için kendileri bir finansman modeli geliştirdi ve ister yatırım amaçlı ister kullanım amaçlı ev ya da ofis gibi konut almak isteyenlere kendi özkaynaklarından kredi vermeye başladı. Burada inşaat firmaları bazen bankayla işbirliği halinde bazen de sadece kendi özkaynaklarından kredi verebiliyor. Peki bu kredilerin verilmesi nasıl bir sistemle işlemektedir? Sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Alma Prosedürleri

Bankadan kredi alacağınız zaman en zor konulardan birisi prosedürlerdir. Krediyi ne için alıyorsunuz, o krediyi ev için kullanacağınızı nasıl kanıtlayabilirsiniz gibi süreçler uzun süreler almaktadır. Bunun yanı sıra faiz oranı olarak da yüksek olunca özellikle de yatırımcılar konut alma fikrini yeniden gözden geçirmeye başladılar. İnşaat firmaları da bunun önüne geçmek için bankalarla işbirliği yapmakta buldular. Zaman zaman kendileri de kredi veren konut firmaları, bunu genelde %10 peşinat + faiz oranıyla 10 yıl ve üstünde bir vadeyle yapıyorlar. Bankalarla anlaşmaları da benzer şekilde.

Benzer Haber  Bankalar konut kredisi faizini yüzde 1'in altına çekti!

Yatırımcı ve ev ya da ofis sahibi adayı olarak inşaat firmasının referansıyla o inşaat firmasının anlaşmalı olduğu bankalardan birine gittiğinizde hem prosedürler daha kısa sürede tamamlanıyor hem de faiz oranı daha düşük seviyede kalıyor. Bu süreçte konut firmalarının karşılaştığı bir diğer problem ise, ev ya da ofis vs. alırken konut kredisi faiz oranının %2 seviyesine çıkmasıydı. Bu durum elbette satışları da olumsuz anlamda etkiledi. İnşaat firmaları, bu azalışın uzun sürmemesi için bir araya geldi. Bankalarla anlaşarak konut kredisi faiz oranını % 0.98 seviyesine ve 120 ay vadeye çektiler. Eylül 2018’de 140 bin konut satışıyla yıl rekoru kırmasında bunun da etkili olduğu düşünülüyor.

Konut Kredisi İle Konut Satışı

Konut firmaları, sektördeki yatırımcılarına yönelik satışları artırmak için özellikle finansman tarafında uzun vadeye yayılan yeni çözümler geliştirmek için fazlasıyla mesai harcıyor. Geliştirilen yeni çözümlerle, konutların hem yatırımcılar hem de kullanacaklar için daha çok kişi tarafından talep görmesi amaçlanmakta. Konut firmalarının kendi bünyelerinde verdikleri ya da anlaşmalı bankalarla vermelerini sağladıkları konut kredisi bunun önemli bir parçası. Konut kredisi sayesinde hem mevcut konutların satışı yapılıyor hem de diğer projelerin finansmanı için uzun vadede para akışı sağlanıyor.

Yorum Yazın