ali-baki-usta-and-gayrimenkul

Konut fiyatları düşecek mi?

paiclartipifilmwe.ga Konut fiyatları düşecek mi ? AND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta ile konut fiyatları üzerine yaptığımız röportajın detayları haberimizde. Ali Baki Usta sorularımıza samimi ve içten cevaplar verdi. İşte o röportajın ayrıntıları…

https://rosbeltheddtigess.gq AND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta piyasada daha doğrusu konut alıcısında fiyatların düşeceği yönünde bir beklenti var ekonomik konjektürden dolayı. Bunu nasıl değerlendiriyor sunuz? Konut fiyatları düşecek mi?

bloodolwilnimb.tk Ali Baki Usta: Bu çok tartışılan bir nokta. Bu konuda bütün çalışmaların içinde olmak istiyoruz. Önümüzü görmek istiyoruz. Bu türden çalışmalara destek veriyoruz. Geldiğimiz nokta, benim de yönetim kurullarında izah ettiğim, etmeye çalıştığım konut fiyatlarında bir düşüş söz konusu değil.

Toplamda enflasyona göre artmadığı kesin ama son iki yılda bir yavaşlama vardı. Bakıyoruz markalı konut, yeni konut fiyatları endekslere baktığımızda artış hala var ama enflasyonun altında kalıyor.

Bazı lokasyonlarda özellikle kurumsal olmayan yapılarda pahalı anlaşmalarla alınan konutların -ki bazı bölgelerde bunu siz çok iyi biliyorsunuz beklenen satış gerçekleşmeyince fiyatların da düştüğü doğru. Ama bu bizim makro endeksleri çok fazla etkilemiyor.

Burada gözden kaçırmamamız gereken önemli bir nokta bu konutlar önceki inşaat maliyetleriyle yapılmış olan konutlar. Develüasyon nedeni ile son bir yıl içinde inşaat maliyetlerinde yüzde otuzluk bir artış söz konusu. Bu yüzde otuzluk artışı hiçbir yüklenici hiçbir geliştirici uzun süre üzerinde taşıyamaz.

O nedenle fiyatlara maliyet yönüyle çok ciddi bir baskı var. Fiyatların düştüğü, düşeceği değil tam tersine artacağı görüşündeyim. Konut almak isteyenler için de belki şaşırtıcı ama bunu inanarak söylüyorum uygun bir fırsat oluşturduğunu iddaa ediyorum.

https://saegladanach.gq Projeler zaten değerinin üzerinde satışa sunulan projeler diyorsunuz.

Ali Baki Usta: Onun etkisi vardır aslında tam onu söylemiyorum. Değeri düşen projeler geliştirenin biraz zorlandığı, finansal olarak satış hızı azalınca, maliyetlerini kurtarmak için hangi fiyatlar olursa olsun satma refleksini gösterdiği bir dönemdeyiz.

Benzer Haber  Gayrimenkul Nedir?

Bölgesel olarak bunun yoğun yaşandığı yerler var. Bunu yaşayan geliştiriciler var. Sektörün genel rakamları bu değil tam tersine diyorum fiyatların artması lazım. Maliyetler yüzde otuz arttı.

Konut alıcısının beklememesi gerekiyor diyor sunuz!

Ali Baki Usta: Tabi bu dönemde faiz oranları gibi konut alıcısına gibi veya dövizin nerede duracağı gibi konut alıcısına tereddüt yaratan noktalar var. İşte biz geliştiriciler önemli olan onların tereddütlerini giderecek, onların sıkıntılarını çözecek ödeme seçeneklerini onlara sunabilmemiz.

 

Yorum Yazın