Konut kredisi faiz oranı yüzde 1’in altına inecek!

Konut kredisi faiz oranı yeni kampanya ile yüzde 1 oranının altına düşecek. Mayıs-Haziran ayında hayata geçirilen kampanyaya benzer bir kampanya Eylül ayı gibi tekrar yapılacak. Kampanya sayesinde konut kredisi faiz oranları yüzde 0.98’e çekilecek. Taksit sayısı 120 aya kadar çıkacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konutta uygun faizli kampanya başlatacaklarını açıklamıştı. Bayramdan sonra başlayacak 120 ay vade ve yüzde 1’in altında faiz oranıyla büyük bir konut kampanyası başlıyor.

Konut kredisi faiz oranı yüzde 1’in altına inecek!

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, kampanyanın detaylarını anlattı. Bayramdan sonra büyük bir konut kampanyası başlatacaklarını ve yaklaşık 1 ay süreceğini açıklayan Elmas, “Faiz oranını yüzde 1’in altına çekeceğiz 0,99 veya 98 olacak. 120 aya varan vade imkanıyla tüketicilerin karşısına çıkacağız. Düşük peşinat ve bir miktar ara ödeme olabilir” şeklinde konuştu.

altan-elmas-gyoder

GYODER Kampanya Basın Toplantısı

Altan Elmas, 15 Mayıs’ta benzer bir kampanya başlattıklarını ve konut satışlarını yüzde 22 yükselttiklerini söyledi. Elmas kampanyayla ilgili şu detayları verdi; “45 günde hem mayıs hem de haziran rakamlarını çok yükselttik. Bu kampanyaların etkisiyle de temmuz ayı rakamlarının devam ettiğini düşünüyorum. Konuta olan ilgiyi devam ettirmiş olduk. Şimdiden bayram havasına girildi. Bayram sonrası için büyük bir konut kampanyası hazırlıyoruz. Faiz oranını yüzde 1’in altına çekeceğiz 0.99 veya 0.98 olacak. 120 aya varan vade imkanıyla tüketicilerin karşısına çıkacağız. Düşük peşinat ve bir miktar ara ödeme olabilir”

Şu anda indirim oranını netleştirmediklerini ifade eden Altan Elmas, “İndirim olacaksa ne kadar olacak onun üzerinde çalışıyoruz. Ara ödemenin de ne kadar olacağı henüz netleşmedi. Netleşen tek şey 0.99-0.98 konut kredisi faiz oranı ve 120 ay vadeyi biz vereceğiz. Ara ödeme ve peşinatlar üzerine çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haber  İmar Barışı İçin Son Gün 31 Ekim

İnşaat malzemelerinin yüzde 90’nı yerli…

ABD’nin tutumundan sonra sektör olarak malzeme alımlarında yerli ürün kullandıklarını söyleyen Elmas, “İnşaat sektörünün kullandığı malzemeler yüzde 90 oranında yerli ürünler. İthal ürünler oldukça az. Yürüyen merdiven, asansör, klima cihazları, santralleri gibi ürünleri genelde ithal ediyoruz. 15 Temmuz’dan beri biz aslında Amerika’nın almış olduğu pozisyonu göz önünde bulundurarak ithal ürün alımlarına dikkat ediyoruz. Şimdi artık daha fazla dikkat edeceğiz” dedi.

Demir fiyatları çok arttı!

Demir ve çimentonun döviz girdisi olduğu için sektörü zora soktuğunu açıklayan Elmas, “Demir ve çimentoda yerli üretim var ama hammaddeleri dövizle alınıyor. İnşaat demirinde, hurdanın fiyatı 300 dolar bunu yurt içinde işledikten sonra uluslararası piyasalara 600 dolara satılıyor. Ama bizde de 600 dolara satıyorlar. Çağrım şudur, 600 doları 6-7 liradan çarpıp yerli piyasaya böyle satmamaları lazım. İnşaat sektörünü ciddi olarak sıkıntıya sokan en birinci faktörlerden birisi demirin fiyatıdır. Çimentoda yine uluslararası pazara dolarla satılıyor, yerli piyasada da dolar dikkate alınarak satılıyor. Onlardan da çimentoyu iç piyasada dolar bazlı değil de inşaat sektörünün dinamiklerini göz önünde bulundurarak fiyatlandırmalarını talep ediyoruz” diye konuştu.

Sur Yapı olarak kampanya başlattıklarını belirten Elmas, “60 ay 0 faiz ile peşinat ve ara ödeme almıyoruz. Fiyat farkı da yok. Örneğin, 300 bin liralık 1+1 daireyi 60 aya bölersek aylık 5 bin lira taksit ödeyerek ev sahibi olunabilir. 2+1 dairelerde ise fiyat 450- 500 bin lira seviyelerinden başlayarak yukarılara çıkıyor. Onun dışında yüzde 20 peşin alıp 84 ay 0 faiz ile yürüttüğümüz bir kampanya da yapıyoruz. Onda iki ara ödeme var, parası olana da olmayana da büyük imkan tanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Maliyetler arttı, konut fiyatları artmadı…

2018’de maliyetlerin yüzde 25 arttığını ama konut fiyatlarında yükselme olmadığını söyleyen Elmas, ” Karlarımız ciddi oranda azaldı, sektör zorlanıyor. Bugün açıklanan konut satış rakamları gayet pozitif. Faizler ve dolar bu kadar yükselmişken konut satışları dolu dizgin devam ediyor. İnsanların talebi de çok konutu erişilebilir hale getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haber  Sinpaş Süper Plan kampanyası başlattı!

 

Yorum Yazın