Konut Kredisi Güncel Faiz Oranları Nelerdir?

Konut kredisi güncel faiz oranlarına değinmeden ilk olarak konut kredisi nedir belirtmek gerekirse; konut kredisi, ev sahibi adaylarının kira öder gibi ev sahibi olmaları sistemine dayalı bir borç ilişkisidir.

Konut Kredisi

Konut kredisinin güncel faiz oranlarına değinmeden ilk olarak konut kredisi nedir belirtmek gerekirse; konut kredisi, ev sahibi adaylarının kira öder gibi ev sahibi olmaları sistemine dayalı bir borç ilişkisidir. Bu borç ilişkisinde krediyi genellikle bankalar vermekle birlikte bazen konutu yapan inşaat firmaları da yatırımcı ya da ev sahibi adaylarına teminat karşılığı konut kredisini vermektedir. Fakat günümüzde ağırlıklı olarak kullanılan sistem, inşaat firmaları bankalarla anlaşır ve konutu alacak olan yatırımcı, inşaat firmasının anlaşmalı olduğu bankadan daha uzun vadeli ve daha düşük faiz gibi daha iyi şartlarda evi teminat göstererek konut kredisini almaktadır. Bu kapsamda konut kredisi, günümüzün en yaygın kullanılan bankacılık işlemlerinden biridir. Bankayla firma arasındaki anlaşmaya göre değişmekle birlikte bu bankacılık işlemindeki vadeler 5 yıl ila 20 yıl arasında olmaktadır. Konut kredisini almak için banka onay verdiğinde gayrimenkul değerlendirme uzmanı yönlendiriyor ve o uzman, yatırımcının almak istediği evin değerini belirliyor. Kredi, ortalama olarak o evin %70-75’i miktarında verilmekte.

Bankalar, yatırımcı ya da evi kullanacak olan kişi konut kredisinin ödemesini yaparken evi teminat olarak alır ve eve ipotek koyar. Bu süreçte aylık taksitlerin her ay düzenli olarak ödenmesi gerekir çünkü diğer türlü 2 ay sonra kredi notu düşmeye başlayabilir, bu da biriktiği takdirde teminatla ilgili ya da başka şekillerde çeşitli yaptırımlar doğuracaktır. Bu nedenle kredi ödemesi için aylık dağılımın nasıl yapılacağı çok önemlidir. Peki kredi faizi nedir? Konut kredisinin faizi, bankanın her ay ödeyeceğiniz aylık taksitlere yansıtacağı tutarlardır. Bu tutarlar Eylül ayında yapılan çalışmayla geçici bir süre için %0.98’e gerilemişti, şu anda ise minimum %1.98’dir. Fakat bankaların kendi parimetrelerine göre bu faiz oranları %2.99’a kadar çıkabilmektedir.

Benzer Haber  Nef Kandilli konut projesi!

Güncel konut kredisi faiz oranları;

Konut Kredisi

ING Bank Faiz Oranı: %1.89

ICBC Bank Faiz Oranı: %1.92

Şeker Finans Faiz Oranı: %1.97

Ziraat Bankası Faiz Oranı: %1.98

Kuveyt Türk Faiz Oranı: %2.04

Halkbank Faiz Oranı: % 2.04

Vakıfbank Faiz Oranı: %2.09

Garanti Bankası Faiz Oranı: %2.28

Yapı Kredi Faiz Oranı: %2.33

Akbank Faiz Oranı: %2.39

İş Bankası Faiz Oranı: %2.40

QNB Finansbank Faiz Oranı: %2.42

Alternatif Bank Faiz Oranı: %2.50

TEB Konut Oranı: %2.58

Şeker Bank Faiz Oranı: %2.74

Burgan Bank Faiz Oranı: %2.75

Odeabank Faiz Oranı: %2.90

Denizbank Faiz Oranı: %2.99

HSBC Bank Faiz Oranı: %2.99

Anadolu Bank Faiz Oranı: %2.99

Vadeli taksit imkanı daha uygun olabilir

Konut Kredisi

İster bankadan isterseniz konutu yapan inşaat firmasından alın, konut kredisi alırken en dikkat edilmesi gereken nokta, faizlerin aylık taksitlere hangi tutarlarla ve vadeyle dağıtıldığıdır. Bazen daha yüksek faizi bulunan bir banka ya da inşaat firması; sunacağı daha geniş vadeli taksit imkanıyla size daha uygun gelebilir. Bu gibi bankacılık durumlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bankacılık işlemlerinde doğrunun tanımı genelde kişinin ihtiyaçlarına ve içerisinde bulunduğu koşullara göre değişmektedir.

Yorum Yazın