Konut Sektörü Yeniden Canlanıyor!

Konut Sektörü Yeniden Canlanıyor! Masar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmad Ghassan Altınawı , Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, ve İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık TÜİK tarafından açıklanan Ağustos  2019 Konut Satış İstatistiklerini değerlendirdi.

TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı konut satış istatistiklerine göre; Türkiye’nin genelinde konut satışları 2019 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 oranında arttı ve 110 bin 538 oldu. İnşaat patronları da bu rakamları değerlendirdi;

Konut Satışları Yükseliyor!

gayrimenkul-satis-sozlesmesi-emlaklobisi

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: ‘’Sektörümüzde yeniden yükselişin yaşanacağı bir dönemin içerisindeyiz’’ dedi.

“Sektörümüzde iç piyasada yeni yıldan itibaren yaşanan daralmanın yerini canlanma alıyor. Temmuz ayında kamu bankaları tarafından faizlerin % 1’in altına indirilmesinin pozitif etkilerini görüyoruz.  TÜİK tarafından açıklanan Ağustos verilerine göre yerli yatırımcıya satışlarda yaşanan yüzde 5.1 artış karşısında, iç piyasada canlanma döneminin başladığını anlayabiliriz.

Faizlerin %1’in altını görmesi, yılın ilk 7 ayında beklemeye geçen yatırımcıları hareketlendirdi. Yaşadığımız bu sürecin benzerlerini daha önce de gördük. Yatırımcı için % 1’in altında seyreden faiz oranı, ilk etapta satın alma isteği olarak, psikolojik bir etki sağlıyor.

Açıklanan rakamlarda da kredili konut satışlarında % 168 oranındaki artış, bu etkinin rakamsal bir karşılığını oluşturmakta. Projelerimiz için gelen taleplerden, satışlarda bu şekilde olumlu yönde bir artış olacağını tahmin ediyorduk. Açıklanan rakamlar da bizi şaşırtmadı. İnşaat sektörü yeniden verimli günlerine dönecek.

Kamu bankalarının haricinde özel bankaların da faiz indirimine dahil olması, uzayan vadeler ile birlikte konut fiyatlarında artış yaşanmaması gibi faktörler bir araya gelince; bu yeni süreci yatırımcıların kaçırılmayacak bir fırsat olarak algıladığını görüyoruz. Bu durum, sadece konut alıcıları için değil, tamamlanan projelerin satışlarının tamamlanarak yeni yatırım projelerinin sektöre kazandırılması noktasında da çok önemli bir görev üstlenmekte.

Benzer Haber  Türk inşaat sektörü Suudi Firmalarla Cidde’de Bir Araya Geliyor

Konut stoklarının tüketilmesi,  yeni proje inşaatlarına başlanması ekonomimiz için çok büyük bir potansiyel güç durumunda. Bu güçte hem yatırımcılarımızın hem de biz konut üreticilerinin katkısı bir hayli fazla. Ekonomimizin yüksek bir katma değer elde etmesi notasında biz sektör paydaşları olarak üzerimize düşen vazifeyi gerçekleştirmeye hazırız.” dedi.

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır: İç piyasada durgunluk dönemi, faiz indirimiyle yerini canlanmaya bırakıyor

“Konut satışlarında iç piyasada bu yılın temmuz ayına kadar geçen sürede yaşanan durgunluk dönemi, kamu bankalarının faiz oranlarını yüzde 1’in altına indirme yönlü hareketiyle, yerini yeniden canlanma dönemine bıraktı. Bu dönem içinde yüzde 3’ü zorlayan faiz oranları nedeniyle beklemeye geçen yatırımcılar, yeniden satın alma eğilimi göstermeye başladı. TÜİK’in açıkladığı ağustos ayı satış rakamlarında iç piyasada yaşanan yüzde 5.1’lik artış, bu canlanma sürecinin başlangıcı niteliğindedir. Kamu bankaları ile başlayan, özel bankaların da sürece dâhil olmasıyla yaygın hale gelen faiz indiriminin etkisiyle kredili satışlardaki artış, yüzde 168’i buldu. Bu artış, faiz indiriminin konut satışlarındaki itici gücüne ilişkin çok önemli bir gösterge oluşturuyor. Faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesi, her dönemde yatırımcıyı alım yönünde harekete geçiren en büyük unsur. Özel bankaların da faiz indirimiyle, satışların artarak devam edeceğine inanıyoruz. Bu durum, mevcut konut stoğunun eritilerek yeni markalı konut projelerinin sektöre kazandırılması yönünde çok önemli kazanımlar getirecek. Buna ek olarak aralık ayında bir faiz indiriminin daha gerçekleşmesi yönünde beklentimiz var. Bu indirim ile birlikte, sektörün 2020 yılına yeniden güçlü bir pozisyonda başlayabileceğini düşünüyoruz.” diye belirtti.

Yorum Yazın