millet-bahcesi

Millet Bahçesi dünyanın en büyük 3’üncü şehir parkı olacak!

Millet Bahçesi geliyor. Ekim ayında kapanacak olan Atatürk Havalimanı’nın arazisinin akıbeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından netlik kazandı. Erdoğan, arsaya Millet Bahçesi adında yeşil alan yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim’de taşınacak İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yerine ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını açıkladı. Megakent İstanbul’a devasa bir yeşil alan kazandıracak proje şimdiden tüm İstanbulluları heyecanlandırdı. Yakın çevresindeki imarlı arsaların ortalama metrekare değeri dikkate alındığında yaklaşık 234 milyar TL değerindeki Atatürk Havalimanı arazisine ‘Millet Parkı’ yapılması planlanıyor.

Gazete Habertürk’ten Erdem Aktürk’ün haberine göre Atatürk Havalimanı, Bakırköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Florya ve Sefaköy semtleri arasında 11 milyon 700 bin metrekarelik (11 bin 700 dönüm) alan üzerine kurulu Türkiye’nin en büyük havalimanı konumunda.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da buranın imara açılmayacağını söylemişti. Hatta, havalimanı arsasına New York’taki Central Park gibi bir parkın yapılacağı gündeme gelmişti. Havalimanı arsasının tamamına park yapılması durumunda bu park dünyadaki şehir parkları arasında 3’üncü sırada yer alacak. Hatta bu park Central Park’ın yaklaşık 3.5 katı büyüklüğünde olacak.

Millet Bahçesi Central Park’ın 3.5 katı büyüklüğünde

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVİMER) Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, Yeşilyurt’ta imarlı konut ve ticaret arsalarının ortalama metrekare değerinin 26 bin TL olduğunu söyledi.

İNGİLTERE’NİN DÜNYACA ÜNLÜ PARKI HYDE PARK 13’ÜNCÜ SIRADA

Dünyadaki şehir parklarına baktığımız zaman, en çok şehir parkı Amerika’da yer alıyor. Amerika’da, dünyanın en büyük şehir parkları arasına giren 5 park bulunuyor. Listede ilk sırada bulunan Bitsevsky Park, Rusya Moskova’da 18 bin dönümlük bir alana sahip. Park 500’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor. 17.4 bin dönüm alana yayılan Griffith Park Amerika, Los Angelas’ta yer alıyor. Listenin 13’üncü sırasındaki İngiltere’nin dünyaca ünlü parkı Hyde Park bin 416 dönüm büyüklüğünde. Londra’daki Kraliyet Parkları’nın en büyüğü olan Hyde Park’ın bitişiğindeki Kensington Bahçeleri ise 150 hektarlık bir alanı kaplıyor.

Benzer Haber  Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır? Kira Artış Oranı 2019

‘İMAR PLANI DEĞİŞİRSE FİYAT ARTAR’

 

Havalimanı’na komşu bölgelerde en fazla 3 katlı konutların yapıldığını dile getiren İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Havalimanı kapandıktan sonra bölgenin imar planı değişirse fiyatlar artar” dedi.

Yorum Yazın