Müstakil Ev Maliyeti

Kendinize ait ekonomik bir ev yaptırmak istiyorsanız müstakil ev tam size göre! Çok katlı apartmanların gürültüsü ve kalabalığından sıkıldıysanız, çocuklarınız kendi bahçenizde güvenli bir şekilde oynasın istiyorsanız müstakil ev maliyetleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Müstakil Ev Maliyetleri

Müstakil ev yaparken betonarme, ahşap, prefabrik, çelik konstrüksiyon ev modellerinden birini seçerek  maliyet hesabı yapılmalıdır. Farklı malzemeler kullanılarak yapılan evlerin maliyetleri de birim metrekare başına farklılık gösterir.

Betonarme müstakil ev maliyeti için öncelikle arsa maliyeti hesaplanmalıdır. Günümüzde şehir merkezinde arsa metrekare fiyatı ilgili belediyesince belirlendiği için farklılık gösterir.

Büyük şehirlerde metrekare maliyet fiyatı ortalama 500 TL ile 1.000 TL arasında iken diğer bölgelerde bu rakam 300 TL- 750 TL arasında olmaktadır.

Ortalama 120 metrekare bir ev için arsa maliyeti 65.000 TL olarak ele alınabilir.

120 m2 tek katlı müstakil bir evin tasarımı ve inşaatını kapsayacak şekilde metrekare maliyeti ortalama olarak 800 TL ile 1.500 TL arasında değişkenlik gösterir.

100 m2 oturumu olan bir müstakil ev için ortalama olarak metrekare fiyatı 110.000 TL olarak hesaplanabilir.

Bahçe peyzajı için ayrılacak alana ve yapılacak peyzaja göre maliyet fiyatları ortalama olarak metrekare başına 200 TL ile 600 TL arasında olduğu için maliyeti 20 metrekarelik bir bahçeye 8.000 TL olarak belirleyebiliriz.

Bahçe duvarı, garaj kapısı, giriş alanı gibi inşaat kalemlerini de hesapladığınızda ortalama 7.500 TL gibi bir maliyet kalemi ortaya çıkmaktadır.

Bu maliyet hesapları sonucunda 120 metrekare bir arsa içinde 100 m2 oturumu ve 20 metrekare bahçesi olan müstakil bir ev eksiksiz olarak 190.500 TL ye maliyet oluşturmaktadır. Bu hesap içinde yer alan arsa şehir merkezine çok uzak olmayan bir bölge içinde seçilmiş olup, kaba inşaatta kullanılan malzemeler orta kalitenin üzeri sınıflardan seçilmiştir. Ayrıca bahçe peyzajı da iyiye çok yakın olacak şekilde tasarlanmış ve maliyet hesabı yapılmıştır. Günümüzde şehir merkezlerinde boş arsa kalmadığı için şehir merkezine en yakın bölgeler tercih edilerek inşaatlar yapılmakta olup, müstakil ev tasarımı ise ev sahiplerinin istekleri ve ihtiyaçlar doğrultusunda yapılmaktadır.

Benzer Haber  Mutlu Center Göztepe, Görücüye Çıktı

Müstakil ev yapma şartları

İstediğiniz mimari tasarıma sahip bir yapı için maliyet, evin ortaya çıkarılacak özelliklerine göre de değişebiliyor. Örneğin evin merkezi bir noktada bulunması maliyetleri etkiliyor. Ayrıca doğalgaz kullanımının tercih edilmesi ile şehir dışında bulunması ve güneş enerjisi kullanılması farklı maliyetler ortaya çıkarıyor.

Bir arsa, müteahhitler ile yapılan anlaşma gereği kat karşılığı inşaat yapılması noktasında daha düşük bir maliyetle de konuta dönüşebiliyor. Fakat kendi imkanlarınızla arsa üzerinde ev inşaatı yapmak istiyorsanız, öncelikle iyi bir mimari proje hazırlayıp daha sonrasında belediyeden inşaat ruhsatı almanız gerekiyor. Belediye tarafından gerçekleştirilen incelemelerde; projenin imara uygun olup olmadığı ve belgelerin tam olup olmadığı göz önünde bulundurularak projenin onayı gerçekleştiriliyor.

Arsa maliyeti

Arsa maliyetleri lokasyona göre farklılık gösterir. Müstakil ev maliyeti hesaplanırken arsanın caddeye uzaklığı, bulunduğu bölgenin şehir merkezine yakınlığı ve ulaşım yollarının yanı sıra sosyal yaşam imkanları da önemlidir. Bunlar göz önüne alınarak yapılacak olan arsa maliyeti çalışması sizlere en doğru fiyatlandırmayı sunacaktır.

Yorum Yazın