nazmi-durbakayım-inder

Nazmi Durbakayım: 3 milyar liralık satış bekliyoruz!

İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konutta yüzde 20 indirim seferberliği kampanyası ile ilgili Emlaklobisi.com’a özel açıklamalarda bulundu. İşte o röportajın detayları…

İNDER ve Teknik Yapı’nın Başkanı Nazmi beyle birlikteyiz. 41 firmanın katıldığı güzel bir gündeyiz. Bankalar tarafından faizler düştü. Siz ekstra % 20 indirim yaptınız. Ayrıca alım koşullarında ve ödemelerde kolaylık sağlıyorsunuz. Öncelikle biz bu haberi geçtik internet sitelerinde ve bize şöyle yorumlar geldi. Bu fiyatlar gerçekten zamsız olacak mı? Bunu nereden tespit edeceğiz?

Nazmi Durbakayım: Fiyatlar bu kampanya boyunca sabit. Fiyat artışı olmayacak. Bunun tespiti çok kolay. Bugün satış ofislerinden bir rakam aldığınız vakit daire kalmışsa kampanya sonuna kadar bu fiyatın aynı olduğu gözükecek. Devletimizin faiz oranlarını 0.98’e indirmesi ile katkısı bulundu ancak Türk insanının alabileceği metrekare fiyatı ortalama 3.500 lira civarı. Biz bunu yakalamak için ‘ne yaparak 3/1 iskonto sağlayabiliriz‘ dedik. Bu da % 20 iskonto yapmamızla sağlanabilenecek bir durumdu. Büyük bir fedakarlıkla % 20 iskontoyu derneklerimize bağlı 41 firma olarak deklare ettiler.

Nazmi Durbakayım: toplamda yüzde 27 indirim var!

% 20 bizim firmaların yaptığı indirim. 0.98’e düşmesinden dolayı oradan bir indirim var. Bir de alım satım vergisinin 4’ten 3’e inmesinden biri var. Totalde % 27 bir indirim var. Dolayısıyla vatandaşın cebinde 100 liralık bir mal alacaksa 33 lirası cebinde kaldı. Esas bizim yakalamak istediğimiz büyük bir kesimin alım gücünün 3.500 lira civarında olması. Bu rakamı yakalamaktı. Kampanya süresince 3 milyarlık hacim doğacağını düşünüyoruz.
Bu 3 milyarlık hacimle çarşı ve pazarda tekrar döngüyle 3-4 misline katlanacak.

Teknik Yapı olarak hangi projeler var?

Nazmi Durbakayım: 41 firmanın muhtelif projeleri var. Teknik Yapı‘nın da 12 tane projesi var. Her firma belli projeler ile belli sayıda katılacak. Bu kampanya bitmeden katıldığı projedeki ayırdığı miktar biterse tabiki o proje oradan çıkmış olacak. Dolayısıyla süre kısa, çok cazip bir kampanya. Tüketicilerin gün geçirmeden bu kampanyadan bir an önce faydalanması lazım.

Benzer Haber  Antalya Konut Projeleri

Bu konuda çok uzun yıllar tecrübeniz var. Bu tür kampanyalar geçmişte de olmuştur. Şu an geldiğimiz noktada maliyet, faizler vs. hakikaten bir fırsat olarak niteleniyor. Geçmişten bugüne tecrübeleriniz ile ne söyleyebilirsiniz?

Nazmi Durbakayım: İki tane gereksinim var. Birincisi gıda, yiyecek diğeri barınak. İnsanlar imkanları ne ise o şekilde yaşıyor. Ana ihtiyaçlarımızdan biri kalacak yer. Türk toplumunun bugünkü imkanlarla ulaşabileceği rakamda bu. Ne olursa olsun bu barınacak. Zaten biz şu kampanyaya hazırlandığımız kısa dönemde bir takım bilgiler sızmasını anladık. Herkes kampanya ile bilgi sormak için arıyor. Gelişen, güçlü Türkiye hep beraber yaşayabileceğimiz Türkiye.

Teknik yapı olarak % 5 peşinat geri kalan kısmı nasıl çözüyorsunuz?

Nazmi Durbakayım: % 5 peşin, % 15 i de 3 yıl 12-24-36 gibi taksit ve ara ödeme olarak alacağız.

Tekrar kampanya olacaktır tabiki ilerleyen dönemlerde ama bunun sürekli olması için sektöre yönelik ne gibi pratik çözümler düşünüyorsunuz?

Nazmi Durbakayım: Projelerimiz var, İNDER‘in bu yıl yaşanabilir, yaşanası pilot şehirler devri. Burada çıkış noktamız arsa girdisinin metrekaresinin 500 lira civarı arsa girdisi olması lazım. Bunun için de ülkemizde belli bölgelere pilot şehirler kurulması. Bunun finansı için kendi dinamiğini yaratan ikinci el piyasalarının oluşturabileceği hakiki mortgage kredilerinin olduğu bir piyasa oluşturabilmek. Bunun için çalışmalarımız var. Yaşanası pilot şehirler olarak adlandırıyoruz bu yılı.

Yorum Yazın