Portekiz’de Ev Türk Yatırımcılarla Buluştu!

Avrupa’da yatırımın yeni gözdesi Portekiz’in proje sayısı ve satış adedi anlamında en büyük geliştiricisi Libertas& Portekiz’de Ev, Türk yatırımcılarıyla keyifli bir kokteylde bir araya geldi. Koleksiyon Mobilya’nın Tarabya kampüsünde gerçekleşen davette, kültürlerine yakın bir bölgede yaşam veya yatırım hedefleyen Türklere Portekiz dinamikleri aktarılırken gayrimenkul alternatifleri sunuldu. Mobilya tasarımının öncüsü Koleksiyon’un Libertas & Portekiz’de Ev işbirliği ile gerçekleşecek olan Portekiz açılımına ilişkin ipuçları da markanın Yönetim Kurulu Başkanı Doruk Malhan tarafından aktarıldı.

Hayata daha geniş bir perspektiften bakan yatırımcı profili için hem iyi bir yatırım hem de Shengen pasaportu edinmenin yolunu açan Golden Visa avantajıyla yaşam alternatifi sunan Portekiz’de Ev & Libertas, İstanbul’da ikinci kez Türk yatırımcılarla buluştu. Dünyanın en güvenli ülkeleri arasında gösterilen ve büyüyen ekonomisi ile dikkat çeken Portekiz’de yaşam ve yatırım danışmanlığı veren Portekiz’de Ev ile Türkiye pazarına giriş yapan Libertas, Koleksiyon’un Tarabya kampüsünde gerçekleştirilen davette gayrimenkul sektöründeki gelişim ve yatırımın değer artış potansiyelini katılımcılarla paylaştı. Libertas Uluslararası Satış Direktörü Lisette de Almeida ve Portekiz Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Celeste Mota ev sahipliği ile gerçekleştirilen davette iş dünyasından isimler ağırlandı. Davette, mobilya tasarımının öncüsü Koleksiyon’un Libertas ve Portekiz’de Ev ile geliştirdikleri dostluk vesilesiyle Portekiz pazarına gerçekleştireceği açılımlara da değinildi.

Gücünü tasarımdan alan bir marka olarak, son 3 yıldır yurtdışındaki operasyonlarına ağırlık verdiklerini belirten Koleksiyon Yönetim Kurulu Başkanı Doruk Malhan, tasarımın gücüyle ihracatta katma değer yaratırken Türkiye’nin marka imajına da katkı sağlamayı amaçladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Bugün New York’tan Sydney’e dünyada ürünlerimizi ulaştırdığımız 35 farklı noktayı 45’e çıkarmayı; 12 milyon Dolar’lık ihracat gelirimizi 3 yıl içinde 50 milyon Dolar’a ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda yeni ülkelere ulaşarak yeni pazarlar bulma hedefimizde, Portekiz’de Ev ve Libertas şirketiyle burada başlayan dostluğumuzun ileride gelişebilecek işbirliklerimiz için önemli bir başlangıç olacağına inanıyoruz.”

Pazarı ve Türklerin ilgisini değerlendiren Libertas Uluslararası Satış Direktörü Lisette de Almeida, Portekiz’de ülke genelinde büyümesini sürdüren inşaat sektöründe konut fiyat endeksinin 2016’dan 2017’ye yüzde 10 artış gösterdiğinin altını çizdi. Almeida, ‘Portekiz ülke ekonomisinin her yıl ortalama %2,7 oranında, turizmin ise %17 oranında büyüme göstermesine bağlı olarak yatırımlar ciddi oranda artıyor. Vatandaşlık ve yatırım alternatifi olarak Türkiye’den yoğun ilgi görüyoruz. Türkiye, Golden Visa’ya hak kazanan yatırımcı sıralamasında beşinci ülke konumunda ve sene sonuna kadar Çin ve Brezilya’dan sonra üçüncü ülke konumuna yerleşebileceğini öngörüyoruz. Özellikle Kuzey Avrupa, Brezilya, Çin, Angola ve Rusya’dan ciddi bir talep artışı var. Google, Mercedes, Vodafone, Siemens gibi global şirketlerin de çeşitli yönetim birimlerini konumlandırarak yeni iş olanakları yarattığı Portekiz, yaşam amaçlı yatırım alternatifi arayanlar için de öne çıkıyor. Portekiz’i yaşam için ya da ikinci ev için tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Huzur ve güvenliğin yanı sıra misafirperver ve yabancılara karşı ön yargısız halk bu ilgiyi daha da artırıyor. Ayrıca turizm gelirleri ile de Portekiz ve özellikle Lizbon, sürekli yükselen bir grafik çiziyor.’ dedi.

Benzer Haber  TOKİ'den ev sahibi olma şartları neler?

500 bin euro’luk nakit yatırıma Golden Visa ve AB vatandaşlığı hakkı

Golden Visa veren ülkeler arasında Portekiz, Türkiye’deki düzeni bozmadan, yılda sadece 7 gün ülkede kalarak vatandaşlık sürecini tamamlamaya olanak sağlaması ile farklılaşıyor. Müşteriye uzun soluklu hizmet sunan Portekiz’de Ev, Golden Visa amaçlı konut alımında konut seçimi, banka işlemleri, yasal başvuru süreci, gayrimenkulün işletilmesi ve satış sonrası hizmetler de dahil olmak üzere süreci tamamen yatırımcı yararına yönetiyor. Sürecin her aşamasında kendi dilinde etkin destek alan yatırımcılar, Portekiz’de Golden Visa & AB vatandaşlığı konularında istedikleri an kişisel danışmanlık alabiliyor. Avrupa’da oturum ve çalışma iznini kapsayan Golden Visa’ya başvuru şartı olarak toplam 500 bin Euro’luk bir veya birden çok gayrimenkul yatırımı yapılması gerekiyor. Golden Visa, başvuru yapan kişinin yanı sıra, eşini, 18 yaşını doldurmamış çocuklarını, 18 yaş üzeri çalışmayan, eğitim hayatına devam eden ve bekar olan çocuklarını, hatta belli şartlarla ebeveynlerini de kapsayabiliyor. Oturma ve çalışma izni sağlayan Golden Visa, Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkını da kapsıyor.

Ucuz maliyetle yüksek yaşam konforu

Kültür yapısı, şehir manzaraları, hatta insanları ile ‘İstanbul’un ikizi’ olarak adlandırılan Lizbon, yatırım ve yaşam için de Türklerin ilgisini çekiyor. Lizbon’un yedi tepeli oluşu, içinden geçen nehirle şehrin iki yakaya bölünmüş olması, köprüleri, yemek kültürü, suç unsurlarının en aza indirgenmiş olması ve aile yaşamı Türkleri kendi vatanlarındaymış hissi ile kucaklıyor. Ayrıca, ucuz maliyetli yüksek yaşam konforu ile öne çıkan Lizbon, eğitim olanakları, iş fırsatları ve sağlık hizmetleri ile de dikkat çekiyor.

Globalleşen dünyayla uyumlu, kira geliri garantili projeler

Bağlı bulunduğu gayrimenkul geliştiricisi Libertas harici diğer tüm projeler için de danışmanlık veren Portekiz’de Ev, özellikle çocuklarının geleceğine ülke dışında bir alternatif arayan yatırımcıların ilgisini çekiyor. Ağırlıklı olarak Lizbon’da proje geliştiren Libertas, aynı zamanda Seixal ve Algarve bölgelerinde oldukça aktif. Projelerin yüzde 80’inin proje süresince satışı tamamlanıyor. Şehir merkezinde kentsel dönüşüm projeleri yabancıların ilgisini çekerken erişimi kolay, merkezin biraz dışındaki modern yapılar iste yerel markette alıcı buluyor. Biri kısa dönem kiralama, diğeri ise uzun dönem kiralama için daha elverişli iki tipte de 20-25 yılda dönüş sağlanıyor.

Benzer Haber  Sultanbeyli tapu sorunu çözülüyor!

Yurtdışı yatırımlarında kiralama, dekorasyon, bakım ve yönetim derdi olmadan, Golden Visa alımına olanak sağlayan, takibi kolay projeler öne çıkıyor. Global şirketlerin Portekiz’e taşınması ile birlikte expatların ve yabancıların yaşam amaçlı tercih etmesi üzerine uzun dönem kiralama da yatırımcılar için ayrıca avantajlı oluyor. Libertas’ın projeleri arasında Benfica Stadyumu’na bakan Upon Lisbon, Tagus nehrinin büyüleyici güzelliğini yaşatan yeni konut projesi Tagus Bay ve başkentin tarihi ve yaşam dolu merkezi Chiado’nun en karakteristik meydanı Largo Rafael Bordalo’ya bakan Unique Chiado öne çıkıyor. Mayıs 2017’de açılan ve 8.8 müşteri memnuniyeti ile hizmet veren Upon Lisbon’da satılık son alternatifler 250.000 Euro’dan başlıyor.

 

19.yy mimarisine sahip 4 katta 10 eşsiz rezidanstan oluşan renovasyon projesi Unique Chiado ise, 2019 Mart ayında dekorasyonlu olarak teslim edilecek. Bir ve iki yatak odalı alternatiflerinde yatırım bedelinin %4’ünü 3 yıl boyunca mal sahibine garanti ediyor. Lizbon’un en hareketli ve tercih edilen bölgesinde yer alan projede iki yatak odalı alternatifler 1.020.000 Euro’dan başlıyor.

Bütünsel iyi olma hali ve esenlik olarak tanımlanan well being konseptini konut sektörüne taşıyan ve ismini büyüleyici Tagus Körfezi’nden alan yeni proje Tagus Bay, korunmuş doğal peyzajı ve tarihi merkeze yakınlığıyla benzersiz bir yaşam alanı sunuyor. Portekizliler’in sıklıkla ziyaret ettiği Alcochete bölgesinde yer alan uzun dönem kiralamaya elverişli projede 1+1’den 4+1’e farklı alternatiflerin fiyatları lansman avantajı ile 217.000 Euro’dan 485.000 Euro arasında değişiyor. 2020’de teslim edilecek proje, 2. havalimanına yakınlığı ile yüksek değer artış potansiyeli sunuyor.

Yorum Yazın