ebru-tamer-banu-hatipoglu

Pozitif Mimarlık hayellerinizi gerçekleştiriyor!

Pozitif Mimarlık ofisinin hayata geçirdiği Evimitasarla.net internet protalını siz değerli emlaklobisi.com takipçileri için araştırdık. Pozitif Mimarlık ofisi kurucuları Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu ile yaptığımız sohbetin detayları…

Yüksek Mimar Banu Hatipoğlu ve İnşaat Yüksek Mühendisi Ebru Tamer ile beraberiz. Şimdi biraz sizi tanımak istiyorum. Bu girişimci iş modelinizi de biraz anlatmanızı isteyeceğim. Çünkü evimitasarla.net alanında öncü bir iş modeli oldu yada olacak diyelim. Nasıl karar verdiniz yollarınız nasıl kesişti?

Ebru Tamer: Merhabalar ben önce isterseniz biraz eğitim olarak bahsedeyim . Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliğini bitirdikten sonra Viyana Teknik Üniversitesi’ne gittim. Masterımı orada yaptım. Proje yönetimi üzerine daha sonra 10 sene özel sektörde çalıştım. Kendi işimi kurmak istedim. 2015 yılında Pozitif Mimarlık firmasını kurduk.

Banu Hatipoğlu sizi tanıyalım. Nasıl kesişti yollarınız?

Banu Hatipoğlu: Ben de İTÜ Mimarlık’ta hem lisans hem yüksek lisans eğitimimi tamamladıktan sonra kendi kulvarımda ilerlerken bir şekilde daha çok iç mimari alanda çalışmalarım yoğunlaştı. 2000 yılından sonra serbest olarak kendi işimi yapıyordum. Öncesinden dostluğumuz var gençliğimizden. Hep birlikte birşeyler yapma hayalimiz vardı.

Öncelikle Pozitif Mimarlık doğdu. 12 yıl geçmiş güzel projeler yaptık, güzel butik işler yaptık. Hakikaten gurur duyduğumuz işler yaptık. Sonra evimi tasarla çok bambaşka bir fikir olarak çıktı.

Pozitif Mimarlık ailsi olarak biraz bahsedebilir miyiz nasıl bir platform burası?

Evimi tasarla nasıl bir platform? öncelikle biz hep zaman içerisinde baktığımızda gelecek hep online üzerinden ilerleyecek. Her tür iş kolunun bir online tarafının da olması gerektiğini düşündük. Bu pek mimarlığa uyarlanabilir gibi gelmedi başta. Ne yapabiliriz? araştırdık dünya üzerinde örneklerini araştırdık Amerika’da çok yapılan bir şey ülkemizde bunu nasıl yaparız türk insanıyla bu nasıl çalışılabilir baya kafa yorduk.

Sonuçta insanların online olarak ne istediğini bize anlatabileceği bir ortamda onlara iç mimari hizmeti verebiliyoruz.

Peki biraz siteye girdik nasıl bir süreç bizi izliyor? Çünkü iç mimari pahalı bir hizmet izlenimi yaratıyor bir tüketici olarak söyleyeyim. Siteye girdiğimizde nasıl erişilebilir bir model sunuyoruz hangi aşamalardan geçerek tüketiciye çözümler sunuyoruz. Bahsedebilir misiniz?

Ebru Tamer: Zaten amacımız da buydu dediğiniz gibi pahalı görünen bir hizmet değil aslında pahalı bir hizmet. Çünkü kaliteli bir hizmet yüksek eğitimli insanların verdiği bir hizmet. İnsanlar artık herşeyi uzmanından hizmet alarak ilerlemeye önem veriyorlar bugün her konuda kendimizi bir uzmana teslim etmeyi tercih eder oluyoruz. Dolayısıyla bu konuda da arayışlar fazlalaşmıştı fakat tek bir mekan için ele aldığınız zaman konuyu iş zorlaşıyor yalnız tek hani tek bir odanız var bunu dekore etmek istiyorsunuz bu konuda biraz sıkıntımız vardı.

Yani tek bir oda dediniz bunun bir altını açalım isterseniz kullanıcılar size girdiklerinde evimitasarla.net’te tek bir  oda hizmet alabilecek!

Aynen öyle diyelimki bir salon yatak odası çalışma odanız oturma odanız antreniz var. İlgilendiğiniz alanı seçiyorsunuz bunun üzerine bir sipariş veriyorsunuz. Ama isterseniz evinizi de bu paketlerden oluşturup dekore etmeyi seçebilirsiniz. Kişiler aslında uzman ararken kolay erişim olabilen uzmanı bulmakta zorlanıyorlar tabi biz bu konuda onlara online bir hizmet verdiğimiz için daha kolay erişilebilir konumdayız.

Online olduğumuz için bizde bir takım zaman kayıplarından kendimizi arındırdığımız için daha uygun maliyetlerle bu işi çıkartabiliyoruz. Bu konuda tercih edilebilir olduğumuzu düşünüyoruz.

Diğer mimari hizmetlerden farkını biraz açalım istiyorum neden evimitasarla.net’e gelmeli hizmet almaya gelen kişiler?

Banu Hatipoğlu: Aslında zamanımızda ve önümüzde ki dönemde en fazla ne değerlenecek diye sorarsak kendimize en fazla zaman. Zaman o kadar paha biçilmez bir hale geliyorki bir mimarlık ofisi ile oturup toplantı yapmak bile çok değerli bir zaman ve bu enerjiyi vermek zor olabiliyor. Dolayısıyla ayakkabımızı denemeden online aldığımız bir dünya yada ne bileyim çok daha akla hayale gelmeyecek şeyleri online aldığımız bir dünyada birşey eğer online olarak kapıma gelmiş olsaydı ben tercih ederdim.

Projeye girdiğinizde biraz interaktif bir sistem, yani oturduğunuz yerde biz sizi tanıyamayız bizim proje formu adını verdiğimiz bir formumuz var burada cok akıllıca güzel sorularımız var sizi karşılıklı görüştüğümüzde nereye kadar tanıyabileceğimizi yılların tecrübesi ile bildiğimiz için bu ipuçlarını bize verebilecek güzel sorularımız var.

Bunlara doğru cevaplar verdiği sürece karşıdaki kişiler bizden çok başarılı projeler alıyorlar. Gerçekten şaşkınlık içerisinde nasıl olabildi diye fikirlerini bizimle paylaşıyorlar. Yani kolay hızlı ve pratik olduğu için tercih ediliyor ve ekonomik artı. Tabi çok önemli bir şey daha da var. Proje formunda çok kritik bir sorumuz var. Bütçeniz ne kadar? Şimdi bütçe ne kadarı söylediği zaman akıllarında insanların bir şey var ve biz gerçekten o bütçe içersinde kalacak ürünleri sunabiliyoruz. Her bütçeye göre hizmet sunabiliyoruz. Bu da bizim zenginliğimiz.

Ebru Tamer nedir bu sihirli rehber ?

Ebru Tamer: Sihirli rehberimiz aslında bizim size en geç 3 hafta içinde projelerimizi içinde bulundurduğu bir rehber. İdil hanım bize bir yatak odası siparişinde bulunmuş onun burada bir yerleşim planını görüyoruz. Önce odasının resmini çekip gönderiyor. Bu arada tabiki bunu çok iyi yapamayan insanlarla karşılaştık pencereyi koymuş koca bir pencere görüyoruz 50 cm yazmış. Bu durumda ne yapacağımızın çözümünüde bulduk. Modeli geliştirirken zaten sürekli siparişi veridikten sonra bizim iletişimimiz e-mail yoluyla devam ediyor.

Bakın siz burada hata yapmışsınız dönüyoruz düzeltiyoruz. Sonuçta online iletişim içindeyiz. Planda nasıl yerleştireceğini görüyoruz. Her bir ürün numaralandırılmış 3D olarak rendarlarımız var ortamda gerçekten nasıl bir fotoğraf çekilecek bunun hisssiyatını vermek için. Ölçülü bir planını veriyoruz üstüne koyup tam nasıl santim santim yerleştirebileceğini de görüyor.

Pozitif Mimarlık ailesi olarak esinlenme panolarımız var. İdil hanım için seçtiğimiz ürünleri sergilediğimiz panolar burada inceleyebilir. Onun için neler hayal ettik ne ürünleri kullandık nasıl bir oda hayal ettik nasıl bir dünya hayal ettik ona ait bir mektuptada düşüncelerimizi neyi neden nasıl yaptığımızı öneren ifadelerin olduğu hoş bir mektup yazıyoruz.

Evet ben bu mektubu okudum oldukça samimi ve sıcak bir mektup hakikaten hikayeleştirmişsiniz ağzınıza sağlık.

Banu Hatiopoğlu: Bir can damarı alışveriş listemiz. Bütün bu projelerin sonunda onun bütçesine uygun neyi nereden alacağını fiyatları ile birlikte bir alışveriş listesi var. Bunları online olarak nereden alabileceği çünkü bize böyle gelen bir insan online alışverişi zaten yapıyor. Bazısı tabiki dokunmak isteyecektir adresi bulunan onun online sitesi ile ilgili linki de bulabileceği güzel bir alışveriş listesiyle karşılaşıyor.

Burada bir şeyi demin atladık biz onu tanımak için sadece proje formunda anlattıkları değil çok kapsamlı bizim bir stil rehberimiz var yüzlerce fotoğrafın içinde yer aldığı ve insanların kendinden bir şey bulmasına imkan sağlayan. Biz stillere isim vermek istemedik çünkü yıllardır tecrübelerimizde gördük ki insanlar kendini tanımlarken yanlış isimlerle tanımlıyorlar ben çok modernim diyen bir insan aslında gidip çok avangarde bir mobilya beğeniyor ve aslında onun modern olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla bunlardan arındırılmış no name bir stil rehberi.

Sevdiği kendine sıcak gelen fotoğrafları upload edebiliyor ve proje formuna yükleyebiliyor öylede kendini tanıyabiliyoruz. Bu benim favori fotoğrafım diyorsa onu da yükleyebileceği bir ortam var dolayısıyla gerçekten yüz yüze gelip evini ziyaret ettiğimiz müşterimiz kadar tanıyabildiğimiz kullanıcı alanı. Kullanıcıların hareket alanı çok geniş yeter ki ortamı iyi kullanma becerisine sahip olsun o ne kadar aktif ve becerikliyse bizim projemizde dönüşümüz o kadar başarılı oluyor bunu tecrübe ettik.

Peki madem iç mimari konuşuyoruz biraz dekorasyonda trendleri konuşalım. Nasıl bu sene trendler?

Ebru Tamer: 2018 trendleri oldukça değişik 2-3 senedir yaşadığımız avangarde daha gösterişli görüntüler biraz hayatımızda azalmaya başlayacak daha doğal daha insana ait topluma saygılı doğaya saygılı materyaller hayatımızda yer almaya başlayacak. Bunda tabi renklerde etkisini alıyor toprak renkleri yeşilin tonları biraz güneşin renkleri koyu kırmızı koyu sarı açık turuncu bu renkler hayatımıza renk verecek. Metal mobilyalar geometrik desenler zarif hatlarla daha çok doğal malzemeler ahşap mermerlerle bir araya geldiği ürünler süsleyecek odalarımızı.

Biraz daha doğaya saygıya önem veren malzemeler mesela geri kazanım geri dönüşüm malzemeleri parkelerde bile bunlara yer vermeye başladılar eski ahşaplardan parkeler oluşturuluyor yüz yıllık evlerden alınan ahşaplardan objeler yapılıyor bunlar bizi mimarlar olarak çok mutlu ediyor.

O zaman mimar kimliğinizde Banu hanım çok ciddi bir marka konut oluşturuluyor. Sizin de hedef kitlenizde daha çok dijitalde alışveriş yapmaya yatkın eğitimli uluslararası alanda da çok sayıda projeler görmüş. Tahmin ediyorum Z kuşağı diyelim bu kuşak yeni ev alırken bir mimar olarak bize bu konuda görüşlerinizi söylerseniz çok sevinirim nelere dikkat etmeliler?

Banu Hatipoğlu: Gayrimenkul yatırımcıları bunun farkında 2020 yılları için bir proje geliştiriyorsa artık bu projenin karar vericisi biz değiliz X kuşağı değiliz Y oldu Z oldu Z’ler artık 18 yaşına geliyorlar anne baba çocuğun onayını almadan hiçbir şey yapamıyor. Şimdi gençlerin neye dikkat ettiğine göre projeler çok gelişti çok daha mimari opsiyonları olan projeler flexible projeler. Değişik yaşam senaryolarına göre hakikaten bu organik bir şekilde gelişiyor.

Kullanıcı seçerken nelere dikkat etmeli? Şimdi arzın da bu kadar fazla olduğu ortamda kullanıcı tabi eskisinden çok daha bilinçli herşeyden önce fiziki ve mimari şartlarının yerinde olup olmadığı çok önemli. Oda sayısı ona yeterli mi? baktığı yön iklim açısından uygun mu? otoparkı var mı? Dış cephede kullanılacak malzemeye kadar herşeyi merak ediyorlar ve soruyorlar. Yeni marka projelerde herşey sıfır ve yeniyken bunları sorabiliyorlar.

Daha kritik soru ikinci el bir ev alırken neye dikkat etmeli? çünkü orada muhattapları orayı satan kişi artık herkesin bildiği birşeydir ama ben yine söylemek istiyorum rutubetli olmasının beklendiği bir yer orada boya kokuyorsa orada bir şey var diye düşünmesi lazım burada bir makyaj var ve ben o rutubeti hissetmiyorum biraz daha hakikaten algılarını geliştirerek bakması gerekiyor.

Onun dışında tabi ekonomik olarak bakması lazım ev kredi almaya uygun mu? Daha kurnazca bir şey yapılıyor iskan durumunun ne olduğunu merak ediyorsunuz ama ulaşamıyorsunuz ne yapacaksınız ufak bir kredi başvurusu yapıyorsunuz o zaman kredi experleri o evin durumunu hemen size raporluyor. Kullanıcı bunlara dikkat etmeli ama yani tüm bunlar teknik verilerin dışında gerçekten ihtiyacınıza uygun oda sayısı mekan büyüklüğü brüt ve net arasındaki farklar ikinci el aldığınız zaman görüyorsunuz. Proje üzerinden aldığınız zaman maalesef brüt net farkı hayal edilemeyen çok büyük hayal kırıklıkları yaşanıyor. Bunlara hakikaten çok dikkat etmek gerekiyor.

Peki Ebru hanım şimdi çok marka konut projeleri var ve gidince o satış ofislerindeki dairelere hayran oluyoruz ve diyoruz ki evimizde böyle olsun ama tabi çok mümkün olmuyor dolayısıyla sizin de bu konuda fikirlerinizi almak istiyorum.

Ebru Tamer: İnsanlar gerçekten hayallerine ulaşabiliyorlar mı? çünkü biz evimitasarla.net’te anladığım kadarıyla aslında hayallerine kavuşabilecekleri odaları tasarlıyoruz. öyle değil mi? Aynen öyle. Şimdi aslında hoşa gitmek güzel olmakla hayaline uygun olmayı ayırt edebiliyor olmak lazım. Açıkçası müşteri olarak örnek dairelere gittiğimde inanılmaz keyif alıyorum hatta bir mimar olarak fikir bile alabiliyoruz güzel şeyler oluyor.

Banu hanım evimitasarla.net’e geldikleri zaman nasıl bütçelerle karşılaşacak tüketiciler?

Banu Hatipoğlu: Biz evimitasarla.net’e gelen insanlara mutlaka satış yapmak niyetinde değiliz. Önce bir oradan başlamak istiyorum. Biz öncelikle tabi bu işten para kazanmak için kurulmuş bir site olmakla birlikte biz mimari deneyimimizi bir şekilde herkese yansıttığımız bir portal haline gelmesini hedefliyoruz. Bu nedenle bloklar yazıyoruz. Haftalık blok yayınlarımız var.

Çeşitli konularda ve ücretsiz tavsiye butonu diye anasayfada bir buton var. Tıkladığınızda bize anında ulaşıyorsunuz ve bize düşen mailde sizle ilgili çok enteresan soruların geldiği bir ortam oluyor. Profesyonel hizmet almak için geldiğinde herhangi bir mimari ofise geldiğinden çok daha uygun bir bütçeyle hizmet alıyor.

Fiyat aralığı telaffuz edebilir seniz?

Pozitif Mimarlık olarak biz 3’e böldük paketi. Üç ayrı çok karmaşık olmaması için salon ve ebeyn yatak odası nispeten daha büyük mekanlar olduğu için KDV dahil 990 liralık bir hizmet bu bizden aldığı sihirli rehberin kapısına geldiği andaki hizmet.

990-880 ve 770 liralık üç tane paketimiz var. Kış bahçesi için, antre için daha farklı, genç yatak odası için, oturma odası için daha ara bir fiyat ama net üç tane fiyatımız var. Bütün bunları veriyoruz. Ancak farklı bir ihtiyacı var aradığını burada bulamadın mı bize sor diye bir butonumuz var. Böyle bir talepte geldi bir dağ evim var diyor tek odalı bir mekan ama 75 metrekare o şimdi normal bir salona girmez onlarla o zaman interaktif bir şekilde zaten iletişim kurarak projeyi geliştiriyoruz.

Benzer Haber  Konut fiyatları düşecek mi?

Yorum Yazın