saracoglu-projesi-ankara

Saraçoğlu Projesi dünü bugün yaşatacak!

Emlak Konut GYO tarafından Renovasyon çalışmasına başlanan Saraçoğlu Projesi Maliye Bakanlığında düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Maliye Bakanlığında gerçekleşen toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Çevre ve Turizim Bakanı Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelenler katıldı.

1941 yılında Emlak Bankası tarafından inşa edilen ve bugün yaşamın olmadığı Maliye Bakanlığına ait lojmanlar tarihi ve kültürel dokusuna zarar verilmeden ilk yapıldığı gibi yeniden topluma kazandırılacak.

Cumhuriyet döneminde Emlak Bankası tarafından Ankara Kızılay’da 120 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilen lojmanlar bir tek tuğlası bile değiştirilmeden aslına uygun olarak renove edilecek. Saraçoğlu Projesi’nde 453 konut ve 250 adet ağaç yer alıyor. 1941 yılında dönemin mimarları ve mühendisleri tarafından 3 katlı apartamn dairesi şeklinde çizilen lojmanlar dönüştükten sonra dış duvarlar yıkılarak Ankara halkının ziyaretine açılacak.

Saraçoğlu Projesi dünü bugün yaşatacak!

Saraçoğlu Projesi’yle şehrin kalbinde yeni bir yaşam alanı meydana gelecek. İnsanların rahatça dolaşabileceği, cadde dükkanlardan alışveriş yapabileceği, banklarda oturup ağaçların gölgesinde dinlenebileceği, müze ve tiyatro salonlarını gezerek geçmişe yolculuk yapabileceği, geçmiş ve bugünü yaşayabileceği, tarih ve kültürü hissedebileceği bir proje olacak.

Maliye Bakanlığı’nda gerçekleşen tanıtım toplantısında kürsüye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Saraçoğlu Projesi’nin, bütün binaların, Cumhuriyet dönemi eserlerinin korunduğu, etrafındaki ağaçların anıt ağaç olarak tescillendiği, herhangi birisine hiç zarar vermeden korunabildiği bir proje olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, “Eğer bir binada nefes alıp veriliyorsa o bina yaşıyor. İçerisinde nefes yoksa bir müddet sonra o bina da yok oluyor. Doğru fonksiyon yüklemek, bu yaptığınız çalışma kadar önemli. Buraya doğru bir fonksiyon yükleniyor. Ankara’nın yeni bir yaşam merkezi ortaya çıkıyor. Bu anlamda da son derece sevindirici, ümit verici bir hadise”dedi.

Benzer Haber  2019 Senesinde Nereden Ev Alınmalı?

Saraçoğlu Projesi Renovasyon toplantısında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “”Cumhuriyet tarihine tanıklık etmiş bir mahalle. Bu anıları unutmadan Saraçoğlu’nun etrafındaki duvarları, çitleri, güvenlik noktalarını kaldıracağız. Saraçoğlu’nu Ankara’yla, Ankara’yı Saraçoğlu ile buluşturacağız. Vatandaşlarımız için 24 saat canlı bir şekilde yaşayan Saraçoğlu Mahallesi’ni birlikte inşa edeceğiz. Meclisin etrafında oluşan yeni alanlarda toplumumuzun çok daha içinde olacağı, sosyal olarak kullanabileceği mekanlar inşa edeceğiz” dedi.

Saraçoğlu Projesi ranta kurban gitmedi!

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yaptığı konuşmada, “Şehirlerin sorunları giderek daha karmaşık hale geliyor. Maalesef şehirlerde ciddi bir rant baskısı ortaya çıkıyor. Saraçoğlu Projesi’yle ilgili olarak başından itibaren böyle bir endişenin olduğu biliyorum. Burada da oluşan şehir rantları bu tarihi yapılar, bir şekilde heba edilecek mi endişesi vardı. Ortaya çıkan ve titizlikle hazırlanan bu proje, hem şehrin değerini artıracak hem de çevreyle dost olacak. İçinde de son derece önemli kültür, turizm, ticaret ve konut fonksiyonları bulunan değerli bir projedir. En kısa süre içerisinde tamamlanmasını ümit ediyorum” diye konuştu.

Geleneksel Türk Evi teması olacak!

Saraçoğlu Projesi’nin gelişmesinde ve bugünlere gelmesinde aktif rol oynayan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murak Kurum toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin milli mimarlık anlayışının önde gelen örneklerinden olan Saraçoğlu Mahallesi, geçmişine uygun olarak ‘geleneksel Türk evi’ temasıyla tasarlandı. Tarihi dokusunu oluşturan tüm tescilli ağaçlar ve yapılar Kültür Bakanlığımızın kurullarından onaylanarak, korunarak, yenilenmek üzere bu projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.

Saraçoğlu Mahallesi’nin 120 bin metrekarelik alana sahip olduğu anlatan Murat Kurum, “Bu alanda yaklaşık 435 lojman ve 250 tescilli ağaç bulunuyor. Bunları aslına uygun olarak yenileyeceğiz ve tüm Ankara halkının hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

Benzer Haber  Dumankaya 6 şirketi tasfiye edilecek!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da Saraçoğlu Projesi’nde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Keçiören metrosunun Kızılay’a gelmesi, Güvenpark’taki metro istasyonun inşaatı ve dolmuş duraklarının yer altına alınması çalışmaları devam ediyor. Güvenpark’ı ve Saraçoğlu’nu bir bütün olarak görüyoruz” dedi.

Türkiye’nin en büyük Renovasyon çalışması olan Saraçoğlu Projesi önümüzdeki günlerde ihale edilecek. Emlaklobisi ailesi olarak Başkent Ankara’ya yakışır tarihi ve kültürel doku korunarak 71 yıl önce inşa edilen yapıların tekrar kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Umarız bu güzel çalışma diğer şehirlere de örnek olur.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın