senetle-satis

Senetle satış patladı!

Senetle satış modelinde tekrar eskiye döndük. Banka faiz oranlarındaki yüksek oranlar ve bankaların kredi vermede tüketiciye türlü türlü zorluklar çıkarması konutta senetle satış modelini arttırdı.

KDV, tapu harcı ve kredi faizlerinin düşmesine inşaatçıların yüzde 20 indirim kampanyası da eklenince konutta durgunluk dönemi sona erdi. Mayısta satışlar ilk kez artıya geçti.

Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre Türkiye’de mayıs ayında konut satışı 120 bine yaklaştı. Yılbaşından bu yana ise konut satışı yarım milyonu aştı. Konut stokunda erime başladı. Mayısta 700 bin konutluk stoktan 55 binin satışı gerçekleştirildi. İnşaat sektörü, haziran ayında da artış trendinin devam edeceğini öngörüyor.

Hükümetin inşaat sektöründeki daralmanın önüne geçmek için attığı adımlar meyvesini veriyor. KDV-tapu harcı indirimi, bankaların kredi faizini yüzde 1’in altına çekmesi ve gayrimenkul sektörünün yüzde 20 indirim kampanyası konut satışlarını 6 ay aradan sonra yeniden yükselişe geçirdi.

Senetle satış patladı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), mayıs ayı verilerine göre satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 16.07, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.7 arttı. Mayıs ayında 19 bin 655 konut satıldı.

2018’de satılan konut sayısı geçen yılla paralellik gösteriyor. 2017’nin ilk beş ayında 556 bin 784 konut satılırken, bu sayı 2018’de 526 bin 619 oldu. Bu sayede yılın ilk yarısı kapanmadan konut satışı yarım milyonu aşmış oldu.

2018 ilk beş ayında satılan konutların 154 bin adedi ipotekli, 372 bin adedi ise ‘diğer’ satış adı verilen firma bünyesinde senetli satışlardan meydana geldi. 2017’de satılan 556 bin konutun 210 bin adedi ipotekli, 346 bini ise diğer satış türüyle satılmıştı.

Yılın ilk beş ayında senetli konut satışı, ipotekli satış olarak bilinen banka kredili satışları ikiye katladı. Şirketlerin konut satışını hareketlendirmek için attığı adımlar, bu dönemde özellikle markalı konut piyasasına yaradı.

Benzer Haber  Pozitif Mimarlık hayellerinizi gerçekleştiriyor!

Yorum Yazın