Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden parsel sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Tapu Kadastro internet sitesinden bu işlemi nasıl yapacağınız veya parsel sorgulama ile ilgili merak ettiğiniz tüm konular için yazımızı inceleyebilirsiniz.

İmar barışının gündeme gelmesi ve başvuruların başlamasıyla tapu parsel sorgulamasının yapılması arazi sahibi ve arazi alacak kişiler için oldukça merak edilen konuların başında geliyor. e-Devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulama, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfası üzerinden yapılabiliyor.

tapu-kadastro-emlaklobisi

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde arazi sahibi olan insanlar Parsel sorgula Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sayfasından rahatlıkla yapabilmektedir. Tapu dairesine giderek uzun bir bekleyişin ardından parsel sorgulama işlemi yapılabiliyor. Şimdi Tapu parsel sorgulama sayfası ile evinizde, işinizde, yolda her yerde sorgulama yapabilirsiniz.

Tapu Kadastro internet sitesine girerek, parsel sorgulama kısmına tıkladığınızda komşu parselleri ve onların yüzölçümlerinide görebilirsiniz. Bununla birlikte harita üzerinden bulunan kısayol menüsü ile mesafe ölçme işlemini de yapabilirsiniz.

Sorgulama ekranında bulunan katmanlar tercihi ile farklı görüntüleme sistemleri ile haritanın görünümünü değiştirmeniz de mümkün. Bununla birlikte harita üzerinden bulunan kısayol menüsü ile birçok özelliği kullanmanız da, parsel sorgulama işlemlerinizi kolaylaştırıyor. Komşu parselleri göstermeden, mesafe ölçmeye kadar geniş bir özellik menüsü, size sunulan ara yüzde görülebilir.

E-devlet parsel sorgulama nasıl yapılır?

tapu-kadastro-emlaklobisi

E-Devlet üzerinden tapu kadastro sorgulaması yapabilmek için özellikle Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmanız gerekmektedir. E- Devlet’in bu servisi TAKBİS’e T.C. Kimlik Numarası kayıtlı olan bireyler kapsamında sunulmaktadır. Eğer kaydınız var ise servisi kullanabilmek için E-Devlet sistemine T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra e-Hizmetler bölümünden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneklerinden Tapu Bilgileri Sorgulama linkine tıkladığınızda kayıtlı bilgileriniz ekrana gelecek ve harita servisi kullanabileceksiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesine kimliğinizle birlikte giderek temin edebilirsiniz.

Benzer Haber  Makro İnşaat'tan yeni proje Makro Silivri!

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden parsel sorgulama

tapu-kadastro-emlaklobisi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden yapılan sorgulama seçenekleri ile direkt olarak arsa veya arazinin olduğu konuma gidip, sorgulama da yapılabilir. Açılan parsel sorgulama ekranında bu işlem farklı şekillerde yapılabiliyor. İdari, Coğrafi ve adres şeklinde olan bu seçeneklerden hangi şekilde arama yapmak istiyorsanız ona tıklamanız yeterli.

Yorum Yazın