TOKİ-ev-sahibi-olma-sartlari

TOKİ’den ev sahibi olma şartları neler?

TOKİ’den ev sahibi olma şartları neler? TOKİ’den uygun fiyatlı daireyi nasıl alırım? Kimler başvurabilir? Başvuruyu nereye yapabilirim? gibi sorulara cevap arayacağız. Kısaca TOKİ’den nasıl ev sahibi olunur?

Orta ve dar gelirli vatandaşlarımız için konut projeleri geliştiren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. TOKİ’nin bu yıl odağında orta ve alt gelir grubu yer alıyor. Türkiye’nin her bölgesinde konut inşaa eden TOKİ vatandaşlarımızı en uygun fiyatla daire sahibi yapmayı hedefliyor.

TOKİ’den ev sahibi olma şartları neler?

Daire sahibi olabilmek için başvuru yapan kişinin,

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

-Toplu Konut İdaresinden  konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),

-Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 seneden az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),

-Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.)

-Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

-Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 4.800 TL olarak uygulanmaktadır.)

Benzer Haber  2018 Konut Satışları Nasıl İlerliyor?

-Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması gerekiyor.

TOKİ’den ev almak için başvurular nereye yapılacak?

TOKİ’den ev alabilmek için evin olduğu il-ilçedeki Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapmak gerekiyor. Bu konuyla ilgili olarak ‘444 86 54’ numaralı ‘Alo TOKİ’ hattı aranarak bilgi alınabiliyor. Dar gelirliler için yapılan konutlardan almak isteyen kişilerde, ‘hiç evi olmamak’, ‘ev alınacak ilde bir yıl ikamet ediyor olmak’, ‘aylık hane geliri en fazla 4 bin 500 TL olmak’ gibi şartlar aranıyor.

TOKİ’den ev almak için gerekli belgeler?

Başvuru yapan kişinin,

-Kimlik fotokopisi

-Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair)

-Emekli vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı, İbraz edecekler.

-Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”

Haberimizde TOKİ’den ev sahibi olma şartları neler? sorusuna cevap aradık. Umarız siz değerli okurlarımız için yeterli bilgileri verebilmişizdir…

 

Yorum Yazın